• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-3892-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

استاندار مرکزی:

تسهیلات گرانقیمت نتیجه ای جز بدهی سنگین برای کشاورزان ندارد

استاندار مرکزی گفت: چنانچه تسهیلات بانکی با نرخ‌‌های فعلی به کشاورزان اعطا شود، اصولا کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد و نتیجه ای جز بدهی سنگین و سود سرسام‌آور برای کشاورز باقی نخواهد ماند.

به گزارش ایسنا‌، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در آئین نکوداشت بهره‌برداران نمونه و تولید‌کنندگان برتر استان مرکزی، عنوان کرد: برخی اوقات کشاورزان نیازمند حمایت و نظارت دولت هستند، اما متاسفانه برخی دستگاه‌ها و مسئولین با دخالت‌های ناروا و نابجا در امورات کشاورزی‌ و دامداری در این مسیر پردردسر و البته پر اشتغال، ترمز و مانع ایجاد می‌کنند.

استاندار ادامه داد: در راه سخت و پر فراز و نشیب کشاورزان، حداقل ما باید همراه آنان باشیم و با رفع موانع در این مسیر به نوعی حامی کشاورزان در موضوع تولید باشیم.

وی اظهار کرد: با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان با ارائه تسهیلات، سرمایه در گردش و غیره، مشکلات این حوزه را کم کرد، چنانچه تسهیلات بانکی با همین نرخ‌‌های فعلی به کشاورزان اعطا شود، اصولا کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد و برایندی جز بدهی سنگین و سود سرسام‌آور برای کشاورز باقی نخواهد ماند. ما باید با تکیه بر سیاست‌های درست و ارائه تسهیلات ارزان قیمت، شرایط مناسب را برای کشاورزان مهیا کنیم تا با همین میزان زمین و محدودیت آبی، برداشت بیشتری داشته باشند.

آقازاده بیان کرد: چنانچه میزان آب سفره‌های زیرزمینی به درجه بحرانی برسد، هیچ چاره‌ای جز از دست دادن بخش‌هایی از کشاورزی و صنعت نداریم، بنابراین در شرایط فعلی باید منابع موجود را مدیریت کنیم، استفاده حداقلی از منابع زمین و آب و تولید محصولات بیشتر با روش‌های جدید، گامی اساسی در این عرصه است، البته بسیاری از قوانین نیز باید در این راستا اصلاح شوند.

وی بیان کرد: کشاورزان بخش نسبتا قابل توجهی از تولید کشور را برعهده دارند، استان مرکزی نیز در تمام زمینه‌های تولید یکی از استان‌های صادر‌کننده است و همواره تولید مازاد دارد، این مهم یکی از افتخارات استان است که مرهون تلاش کشاورزان و استعداد‌های بالقوه‌ در این راستاست.

آقازاده با اشاره به تغییر مدیریت در جهاد‌کشاورزی استان‌ مرکزی، افزود: امید است با تغییر و تحولات جدید و تزریق نیروی جوان و متخصص شاهد افزایش انگیزه، راندمان و ارتقا تولید در بخش کشاورزی باشیم و در پایان فعالیت هر مسئول نیز شاهد یک کارنامه درخشان کاری از او باشیم.

وی اظهار کرد: ما به عنوان یک مسلمان باید سعی کنیم در راستای آموزه‌های دین مبین اسلام حرکت کنیم، دین اسلام از ارزش‌های غنی برخوردار است و یکی از این ارزش‌ها تاکید بر زود قضاوت نکردن است، البته همه قابل ارزشیابی هستند و هر فرد دارای نقاط قوت و ضعفی است، چنانچه افرادی می‌خواهند تحلیل و ارزیابی از مسئولی داشته باشند، کافی است به آن مسئول کمی فرصت داده شود، تا بر پایه عملکرد ارائه شده، مورد ارزیابی قرار گیرد.

آقازاده با بیان اینکه استان مرکزی هر ساله حدود سه میلیون تن تولید محصول کشاورزی دارد، افزود: این میزان تولید در تراز کشور مثبت است، استان مرکزی دارای دو بال صنعت و کشاورزی است و این دو بال سبب توسعه استان خواهند شد، در حال حاضر  بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی در استان وجود دارد و به همین میزان نیز کارگران در حوزه صنعت مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: بخش کشاورزی استان در برخی موارد مغفول مانده که امیدواریم با تغییر مدیریت در این سازمان حق و سهم کشاوزان از اقتصاد استان بیشتر ادا شود و با کمک مسئولان و کشاورزان این وضعیت بهبود یابد، تا بتوان تلاش وافر کشاورزان را در حوزه‌های مختلف بیشتر به منصه ظهور رساند.

 استاندار مرکزی عنوان کرد: با وجود محدودیت منابع آبی و اراضی، باز هم می‌توان تولید محصولات کشاورزی را در استان بالا برد، در حال حاضر هنوز بسیاری از اراضی استان ما تحت آبیاری تحت فشار نیست، افزایش راندمان در بخش کشاورزی نیازمند یک برنامه‌ریزی هوشمندانه و یک کار جهادی است.

 وی با اشاره به اینکه همواره کشاورزان ما در صف اول تولید محصولات کشاورزی بوده اند، افزود: دولت باید حامی و ناظر بر عملکرد کشاورزان باشد، در همین راستا یکی از فعالیت‌ها و نقش سازمان کشاورزی توجه ویژه به مطالبات به حق کشاورزان است، اقداماتی که در جهت حمایت از بخش‌های مختلف کشاورزی، تامین نهاد‌ه های کشاورزی، تامین ماشین‌آلات کشاورزی، ترویج و آموزش در این حوزه است گامی بسیار موثر قلمداد می‌شود که سبب ارتقا تولیدات کشاورزی خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: