• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-2491-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سفیر رومانی عنوان کرد:

پتانسیل‌های خفته ایران و رومانی بیدار شود/ رفع مشکلات صدور ویزا با تعامل شرکت‌های گردشگری رومانی و ایران

سفیر رومانی در ایران با تاکید بر وجود قرابت‌های فرهنگی میان ایران و رومانی، بر بیدار و احیا شدن ظرفیت‌های خفته این دو کشور تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، آدریان کوزینسکی در دیدار با مهدی زندیه‌وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با تاکید براینکه ایران و رومانی پتانسیل‌های خفته‌ای دارند که باید احیا و استفاده شود، گفت: طی بررسی‌های انجام شده 5 زمینه همکاری با ایران درنظر گرفته شده است که شامل بخش حمل و نقل، کشاورزی، انرژی، IT و گردشگری است.

وی با بیان اینکه هر کدام از این زمینه ها زیرمجموعه و زیرشاخه‌هایی دارد و باید فعالان هر حوزه شناسایی شوند، بیان کرد: تلاش ما و هدف اصلی از این سفر آشنایی با پتانسیل‌های استان مرکزی و معرفی ظرفیت‌های رومانی است.

سفیر رومانی در ایران با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه حمل و نقل گفت: رومانی نظر مثبتی برای ورود به پروژه خلیج‌فارس و حمل و نقل به دریای سیاه دارد. در واقع این منطقه کریدور حمل و نقل به شمار می‌رود که می‌توان محصولات دو طرف از این محل حمل شود.

وی اضافه کرد: رومانی بندر بزرگی دارد که می‌تواند در اختیار طرف ایرانی قرار گیرد تا محصولات خود را منتقل کند البته کلیه محصولات دو طرف باید از آذربایجان و گرجستان عبور کند و به مقصد برسد.

کوزینسکی با اشاره به سابقه همکاری خوب ایران و رومانی در ساخت اتومبیل و واگن گفت: در حال حاضر این همکاری و تعامل قطع شده است و می‌توان بواسطه ظرفیت‌های استان مرکزی این حوزه را احیا کرد.

وی با اشاره  به حضور وزیر کشاورزی رومانی در سال 2016 در ایران گفت: در این سفر پیشنهاد ارسال محصولات شیلات ایران به رومانی و ارسال گوشت قرمز رومانی به ایران مطرح شد و حتی طی سال‌های گذشته تبادلاتی در حوزه ذرت و گندم انجام می‌گرفت و در بحث آبیاری نیز همکاری مشترک به انجام رسید.

سفیر رومانی در ایران با بیان اینکه رومانی جزو 5 کشور اول دنیا در امر سرعت اینترنت است و زیرساخت‌های مناسبی در این عرصه در اختیار داریم که می‌تواند به تعاملات مشترک بینجامد، در خصوص موضوع انرژی و تعامل در این راستا عنوان کرد: رومانی در گذشته خریدار نفت ایران بوده است، اما به دلیل اینکه امروز واردکننده نفت نیست می‌تواند خریدار محصولات نفتی و پتروشیمی ایران باشد که ظرفیت این امر در استان مرکزی فراهم است.

وی با اشاره به تعاملات حوزه گردشگری بیان کرد: در حوزه گردشگری مشکلاتی در حوزه صدور ویزا وجود دارد که می‌توان با تعامل بین شرکت‌های توریستی استان مرکزی و رومانی آنرا رفع کرد که البته تعامل شرکت‌های رومانی و تهران در این راستا نتایج مثبتی داشته است و می‌توان در استان این رویکرد را دنبال کرد.

کوزینسکی با تاکید بر اینکه در کنار 5 زمینه همکاری گفته شده می توان در حوزه ورزشی، فرهنگی و آموزشی نیز همکاری های دوجانبه‌ای داشت، افزود: از زمان امضای برجام توسعه تعاملات افزایش یافته است به نحوی که حجم مبادلات ایران و رومانی در اواخر سال 2015 حدود 300 میلیون دلار بوده است که این رقم در اواخر 2017 به 500 میلیون دلار افزایش یافت و نشانگر ظرفیت‌های بسیار جهت همکاری است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: