• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1585-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد:

پیگیری ثبت پایگاه میراث فرهنگی سنگ نگاره های تیمره

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه یکی از مهمترین و کامل ترین مجموعه سنگ نگاره های کشور در منطقه تیمره شهرستان خمین واقع شده، که قدمت برخی از این سنگ نگاره ها 40 هزار سال تخمین زده شده، از پیگیری ثبت پایگاه میراث فرهنگی این سنگ نگاره ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان، سیدمحمد حسینی گفت: از مهمترین و کامل ترین مجموعه سنگ نگاره های کشور در  شهرستان خمین  قراردارد نشانه هایی از نمادها، کتیبه ها و سنگ نگاره های تاریخی منطقه تیمره است. این  سنگ نگاره ها نشات گرفته از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی انسان های دوره باستان است که یکی از زیستگاه های کهن ایران محسوب می شود و از عصر یخبندان زیستگاه و سکونتگاه ا نسانی بوده است»

وی افزود : اداره کل اقداماتی جهت حفظ این آثار ارزشمند انجام داده است. در گام اول ثبت سنگ نگاره ها  به شماره 29438 درفهرست آثار ملی انجام گرفت، سپس ضوابط حفاظتی جهت تعیین عرصه وحریم این منطقه صورت گرفته و با همکاری  دادستان شهرستان خمین از متجاوزان عرصه وحریم این منطقه جلوگیری شده است. درحال حاضر ثبت پایگاه میراث فرهنگی سنگ نگاره های تیمره دردست بررسی وپیگیری است.

او در ادامه افزود :  گستردگی و فراوانی سنگ‌نگاره‌ها، تنوع تکنیک های حکاکی و قدمت آن ها باعث شده تا یکی از گسترده‌ ترین نقوش صخره‌ای ایران در این منطقه قرارگیرد . سنگ نگاره های دره غرقاب را می توان به عنوان یکی از کهن ترین آثار گذشته به شمار آورد که از دوران پیش از تاریخ تاکنون بیش از 120 هزار سنگ نگاره در این منطقه شناسایی شده است.»

حسینی خاطرنشان کرد : « در  منطقه تیمره قدمت بعضی از سنگ نگاره ها و تصاویر حیوانی از جمله بزکوهی و دیگر نقوش حکایت از قدمتی 40 هزار ساله دارد که این منطقه را یکی از غنی ترین نقاط ایران به لحاظ تعداد و نوع سنگ نگاره های کشف شده کرده که دارای طرح های متنوع و بی ما نندی از حکاکی بر دل صخره ها است. با توجه به گستردگی و اهمیت این منطقه، تمام تلاش خود را خواهیم کرد که از این آثار ارزشمند حفظ ونگهداری کنیم و امید واریم این اقدام با همراهی مردم و توجه بیشتر مسئولان صورت پذیرد.

او در پایان با اشاره به اینکه بزرگ‌ ترین تابلوی سنگی تاریخی کشور در منطقه تیمره شهرستان خمین به مساحت ۴۰ مترمربع تصویر شده گفت: این سنگ نگاره  به کتیبه بزرگ معروف است و در این تابلوی سنگی بیش از ۱۵۰ نقش یکجا جمع شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: