• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1685-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

غرب در مسئله زنان با بحران مواجه است/بانوان شهید استان مرکزی معرفی شوند

یک متخصص مطالعات زنان گفت: غرب در مسئله زن با مشکل مواجه شده و به دنبال الگوهای اسلامی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حمیده طائب در پنجمین جشنواره اسوه صبر و مقاومت که به صورت همزمان در سراسر کشور و برخی کشورها همچون لبنان، سوریه و عراق به جهت تکریم مادران، همسران و دختران شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان برگزار شد، اظهار کرد: مادران شهدا مسیری را رفته اند که ما تنها می‌توانیم آن را ترسیم کنیم.  

وی با اشاره به اینکه برای یافتن موقعیت خود در دنیای امروز باید نگاهی به گذشته و آینده داشت، گفت: آنچه امام راحل از جایگاه زنان معرفی کردند و در تاریخ ثبت شده است، تحول جایگاه زنان قبل و پس از انقلاب است. این جایگاه پس از انقلاب تحول بزرگی یافته و خدمات بسیاری در این حوزه ارائه شده است.

طائب تصریح کرد: در زبان فارسی جاهلیت در مقابل علم قرار می‌گیرد پیامبر اسلام(ص) به مبارزه با جهل و بی‌عقلی بشر برخاست. نگاهی جاهلی به زن به معنای عروسک‌پنداری اوست که پبامبر(ص) با آن مقابله کرد. به گفته امام راحل نیز ظلمی که به زنان در دوران پهلوی شده است چیز کم از دوران جاهلیت نداشته و نگاهی به مانند شیء و ابزار به آنها می‌شد.

وی با بیان اینکه عصر جاهلیت را ندیده‌ایم، اما مستندات و واقعیت‌های دوران پهلوی قابل استناد است، اظهار کرد: در دوران پهلوی زنان آسیب زیادی دیدند و انقلاب اسلامی به واکنش به این نوع نگاه برخاست و در راستای تهذیب نفس و انسانیت گام برداشت.

این مدرس دانشگاه تربیت مدرس، اسلامی شدن زندگی را منوط به اسلامی شدن جامعه دانست و گفت: برای اسلامی زندگی کردن باید الگویی مانند حضرت رسول و حضرت فاطمه(س) داشت و تا زمانی که الگو از غرب انتخاب شود جامعه نیز جامعه اسلامی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه جامعه ای که زنان آن نگاه مادی داشته باشند رشد نخواهد کرد و نگاه معنوی به زندگی تنها در سایه پیروی از الگوهای اسلامی محقق می‌شود، افزود: مادران شهدا تلخی زندگی را درک کرده‌اند و تا زمانی که کثرت این بانوان در جامعه باشد روز به روز قوی تر خواهیم شد. سپاه شیطان تلاش می کند که زن را به مانند ابزار و عروسک نمایش دهد و مردان نیز سرگرم این عروسک ها شوند و اهداف شیطان را دنبال کنند.

طائب عنوان کرد: باید به مقابله با دشمنان خدا پرداخت. اگر زنان جامعه اصلاح شوند قطعا جامعه اصلاح خواهد شد، اگر زنان به سمت مادی‌گرایی و مصرف‌گرایی حرکت کنند جامعه نیز به شکست سوق می‌یابد در صورتی که خداوند در زنان ماهیت مادری اجتماعی را قرار داده است که می‌توانند بر مردان جامعه اثرگذار باشند.

وی تاکید کرد: بی‌راه رفتن مادران اجتماعی جامعه را به بیراهه سوق می‌دهد و اگر به سمت تعالی و خودسازی حرکت کنند و از عالم ماده فراتر روند جامعه پیشرفت خواهد داشت. تمام تلاش امام راحل این بود که با پیروزی انقلاب اسلامی زن به جایگاه واقعی خود دست یابد.

این متخصص مطالعات زنان با بیان اینکه امروز زنان ما در سایه حجاب و عفاف به بالاترین مراتب دست یافته‌اند، افزود: دنیای غرب نیز در بحث زن با بحران مواجه است و حتی موج‌های فمنیستی نیز به دنبال اثرگذاری زنان هستند و الگوهای اسلامی می‌تواند بیشترین اثربخشی را در این زمینه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه حضرت زهرا(س) بزرگترین الگویی است که انزوا و رهایی را ترویج نمی‌دهد، افزود: به لحاظ فرهنگی شغل مادری تقلیل یافته است و برخی استنباط دارند که بین نقش مادری و فعالیت‌های اجتماعی تقابل وجود دارد لیو تلاش بر این است که نشان دهیم انسان‌سازی در عرصه خانواده و اجتماعی بحث مهمی است.

طائب با اشاره به تاکیدات امام راحل مبنی بر متناسب کردن محیط خانواده با شرایط انسان سازی تصریح کرد: باید الگویی برای دنیا معرفی کنیم تا اگر از زنان موفق دنیا صحبت به میان آمد نام زنان ایرانی که الگویشان حضرت فاطمه(س) است عنوان شود.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: استان مرکزی بانوان شهیدی دارد که باید مطالعات لازم در خصوص آنان و الگوگیری از آنها انجام شود تا زمینه سرعت پیشرفت و حل مسائل فراهم شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: