• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-4692-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

آقازاده:

خاطرات تلخ واگذاری‌ها در پالایشگاه شازند تکرار نمی‌شود
مسدودی حساب پالايشگاه مشکل بدهي مالیاتی را رفع نمی کند

استاندار مركزي گفت: مسدود شدن حساب هاي پالايشگاه منجر به پرداخت بدهي مالياتي شركت نمي شود و بايد به سرعت حساب توسط سازمان امور مالياتي باز شود.

به كزارش ايسنا، منطقه مركزي، سيد علي آقازاده در جريان بازديد از پالايشگاه امام خميني(ره) شازند عنوان كرد: پالايشگاه شازند يكی از دستاوردهاي مهندسي جمهوري اسلامي است كه امروز به عنوان نماد ارزشمند مهندسي، توليد و اقتدار نظام جمهوري اسلامي در استان مركزي فعال است.

وي با تاكيد بر اينكه پالايشگاه امروز بزرگترين توليدكننده فرآورده هاي نفتي در كشور است و تولیدات این واحد، بي نيازي به واردات را در پي داشته است، افزود: اين مجموعه بواسطه حضور مديران متبحر و مهندسان ماهر وضعيت مناسبي دارد و اميد است بهبود بيشتر و افزايش ظرفيت توليد را در سال هاي آتي شاهد باشيم.

استاندار مركزي تصريح كرد: مديريت عامل كنوني پالايشگاه شازند با برنامه پيش مي رود و استان نيز حمايت خود را از مديريت اعلام مي كند.

وي با بيان اينكه طي سه ماه اخير تعامل، عملكرد و برنامه هاي خوبي در شركت در حال اجراست و به منظور رفع مشكلات و ايجاد فضاي مناسب جهت كاركردن حمايت لازم را از این مجموعه خواهيم داشت، گفت: اميد است برنامه هاي بلند و آرماني در بحث توليد و خودكفايي خاصه در فرآورده هاي نفتي در شركت به منصه ظهور برسد.

آقازاده با اشاره به اجراي اصل ٤٤ قانون اساسی در خصوص پالايشگاه شازند بيان كرد: این پالايشگاه يك مجموعه توليدي دولتي است و تصميم بر واگذاري آن به بخش خصوصي وجود دارد و به منظور اجراي قانون به عنوان مجري قانون با واگذاري موافق هستيم.

وي تاكيد كرد: آنچه در راستاي واگذاري پالايشگاه شازند مهم است واگذاري درست و اصولي است متاسفانه واگذاري هاي انجام شده تاكنون حاكي از تجربيات خوبي نيست، پالايشگاه شازند در حال حاضر سودده و با بهره وري بالاست كه اين امر مرهون مديريت منسجم و حمايت همه جانبه و انگيزه كاركنان است، اما بسياري از واحدهاي توليدي كشور كه شاهد سوددهي و عدم مشكلات آنها بوديم امروز دچار افت و كاهش توليد و ضرر شده اند.

استاندار مركزي افزود: برخی سوءمديريت ها و عدم نظارت دستگاه هاي ناظر دولتي و متوليان امر واحدهای واگذار شده را دچار مشكلات كرده است و از اين نوع واحدها در سراسر استان و كشور وجود دارد. بيش از نيمي از واحدهاي واگذار شده كشور امروز با مشكلات مالي و اقتصادي مواجه هستند، برخي تعطيل شده يا دچار ركود شده يا در حال تعطيلي هستند.

وي با بيان اينكه اين چنين واحدهایی در استان مركزي نيز كم نيستند و نمي‌خواهيم اين مشكل گریبانگیر پالايشگاه شازند شود، گفت: این پالايشگاه بعد از ٢٥ سال در مرحله شكوفايي مناسبي قرار دارد، اما با واگذاري احساسي و غيركارشناسي و برگايه مسائل غيرعرفي مخالف هستيم و هشدار مي دهم كه اگر پالايشگاه واگذار شود بايد مراحل نظارت دستگاه هاي مربوطه انجام شود.

آقازاده با اشاره به شركت آونگان كه طي ١٠ سال گذشته اولين توليدكننده دكل فشار قوي كشور بود ولی با واگذاري غيركارشناسي بيش از ٤ سال است که ورشكسته شده است و حتي توان برداخت حقوق ٥٠ نفر را ندارد،  بيان كرد: اين تجربيات تلخ مجددا تكرار نخواهد شد. بايد قانون برابر ضوابط خود اجرايي شود و واگذاري تحت مكانيزم درست انجام شود، البته در شرايط كنوني بعيد است مسير اين چنيني واگذاري فراهم شود.

وي درخصوص بسته شدن حساب هاي شركت پالايشگاه شازند توسط سازمان امور مالياتي بيان كرد: طي ١.٥ ماه اخير پيگير اين موضوع در سطح كلان بوده ايم و وزارت نفت نيز نسبت به اين اقدام گله مند است.

استاندار مركزي تصريح كرد: مسلما با بسته شدن حساب هاي شركت سازمان امور مالياتي به پول خود نخواهد رسيد شركت ١٨٠ ميليارد تومان بدهي دارد، اما مبلغ حاصل از فروش فرآورده هاي شركت به حساب دولت مي رود در حالی که حسابی را باید بست كه بتوان مبلغي از آن برداشت کرد.

وي با بيان اينكه شركت در شرف ورود به تعميرات اساسي و اورهال است و بايد طي يك ماه اخير تجهيزات لازم را خريداري مي كرد، گفت: با مسدود شدن حساب هاي پالايشگاه بدهي مالياتي پرداخت نمي شود و سازمان امور مالياتي به سرعت بايد حساب شركت را باز كند و براي دريافت مطالبات خود بايد از حساب هايي كه مبلغ فروش به آن واريز مي شود اقدام کند.

آقازاده افزود: اين رويه پالايشگاه را دچار خسارت كرده است و حتي در خريد روزمره خود با چالش مواجه شده اند و ناهماهنگي ها چالش آفرين شده است.

استاندار مركزي بيان كرد: كليه خريد و سفارشات شركت بايد از استان  انجام شود. پالايشگاه نقش تعيين كننده اي در اقتصاد استان دارد و يكي از حلقه هاي مهم از حلقه هاي اقتصاد استان است، همچنين جذب نيرو از نيروهاي بومي و استانی انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: