• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2185-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی؛

کتاب "پرواز از تپه های اوین" رونمایی شد

کتاب "پرواز از تپه های اوین" زندگینامه شهید کاظم ذوالانواری، به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر عبدالعلی ذوالانواری مولف کتاب "پرواز از تپه های اوین" در آیین رونمایی از این کتاب که در سالن جلسات جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه در این کتاب که به کمک میثم امانی به رشته تحریر درآمده بیشتر تاریخ شفاهی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: کار جمع آوری، تنظیم و چاپ این کتاب حدود ۳ سال به طول انجامید.

وی با اشاره به شرایط مبارزات انقلابی مردم ایران افزود: تصور شرایط آنزمان برای کسانی که آن دوران را تجربه نکرده اند غیر ممکن است.

ذوالانواری به خاطرات خود از دوران مبارزه اشاره کرد و با بیان اینکه در سال 1350 در مشهد، زمانی که در سلول انفرادی بودم به صورت اتفاقی متوجه شدم که مقام معظم رهبری نیز در همان زندان در سلول انفرادی زندانی هستند، گفت: دوران پر از خفقان آنروز فضای خاصی را بر کشور مستولی کرده بود. در آن زمان که مردم در شرایط سختی زندگی می کردند دربار در قالب وزارتخانه اداره می شد و وزیر و ردیف بودجه داشت.

وی افزود: در آنزمان بسیاری از مردم در بی خبری نگه داشته می شدند و از سویی فضا برای فساد فراهم شده بود، افزود: رژیم طاغوت از سوی افراد نوآور، خلاق و اهل مطالعه احساس خطر می کرد و به همین دلیل این افراد مورد برخورد قرار می گرفتند و در چنین شرایطی شهید ذوالانواری و امثال او در برابر این رژیم قد علم کردند.

ذوالانواری با بیان اینکه رژیم طاغوت از ابزارها و فضاهای مختلف برای رصد تمامی تحرکات و شناسایی انقلابیون استفاده می کرد، گفت: علیرغم این اقدامات بسیاری از جوانان مبارز با پشتوانه امام راحل و دیگر رهبران دینی به فضای مبارزه وارد شده و در این مسیر حرکت کردند.

برادر شهید کاظم ذوالانواری با تاکید بر مظلومتی شهید ذوالانواری، اظهار کرد: وی مدتی در تشکیلات مجاهدین عضو بود تا اینکه در سال‌ ۵۲ این تشکیلات دچار انحراف شد البته در آنزمان شهید ذوالانواری در زندان بود، اما مجاهدین سعی کردند فعالیت‌های این شهید را به نفع خود مصادره کنند، براین اساس می توان گفت که این شهید مظلوم واقع شد.

ذوالانواری با بیان اینکه در 31 فروردین 1354 شهید ذوالانواری بهمراه 8 انقلابی دیگر در تپه های اوین تیرباران شده و به شهادت رسیدند، افزود: قبل از انقلاب حتی قبر این شهید نیز مشخص نبود و اجازه برگزاری هرگونه مراسم ترحیم وی به خانواده داده نشد ولی پس از پیروزی انقلاب قبور این 9 نفر شناسایی شد.

وی با اشاره به تلاشی که در این کتاب برای تبیین درست رویدادها و رفع مظلومیت از این شهید صورت گرفته است، افزود: کتاب "نامی که ماند" پیش از این با همین موضوع توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی به چاپ رسید اما با توجه به اینکه آن کتاب آنچنان که باید گویا نبود نسبت به گردآوری و تالیف کتاب پرواز از تپه‌های اوین اقدام کردیم که در قالب روایت داستانی به موضوع پرداخته است.

به گزارش ایسنا، احمدی سرپرست نهاد کتابخانه های استان مرکزی نیز در این آیین با بیان اینکه انسان های بزرگ آثاری از خود به جای می گذارند که بر زندگی آنها و زندگی دیگران تاثیرگذار است افزود: نویسندگان جزو این دسته افراد هستند که با برجای گذاردن آثار ماندگار سالیان بسیاری افراد زیادی را از برکات اقدام خود متنعم می کنند.

وی با اشاره به 17 اسفند سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: طرح ملی کتابخانه گردی به همین مناسبت در استان اجرا می‌شود و از همه علاقمندان دعوت می‌کنیم برای آشنایی با فعالیت‌های گسترده کتابخانه‌های استان در این طرح شرکت کنند .

احمدی با بیان اینکه فعالیت‌های ویژه کتابخانه‌های عمومی استان در چند سال اخیر این اماکن را به پاتوق فرهنگی تبدیل کرده است، افزود: همچنین در راستای ترویج سیره شهدا و آگاهی مردم از فعالیت‌های شهدایی مانند کاظم ذوالانواری و حمایت از ناشران و نویسندگان بومی چند نسخه از این کتاب توسط نهاد کتابخانه‌ها خریداری و در کتابخانه های استان در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: