• جمعه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3091-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت:

تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی در اولویت قرار دارد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی در اولویت قرار دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، هفتادودومین جلسه ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در محلات با حضور سید علی آقازاده استاندار مرکزی، سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیران کل دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی شهرستان برگزار شد .

سیف الله امیری در این جلسه از پرداخت یارانه به تسهیلات برای خرید ماشین آلات و تجهیزات واحدهای فرآوری سنگ خبر داد.

وی با بیان اینکه امروز تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی در اولویت قرار دارد، گفت: بسیاری از واحدها با کمبود سنگ مواجه هستند لکن وزارت صنعت ،معدن و تجارت منعی برای صادارت سنگ کوپ ندارد.

در این جلسه رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: شهرستان محلات یکی از شهرستانهای پر پتانسیل بدلیل وجود معادن غنی سنگ های ساختمانی و نیز تولیدات خاص کشاورزی است . همچنین این شهرستان با دارا بودن مزیت هایی چون ماهیان زینتی و تریکوبافی از مناطق مستعد اشتغال زایی است و در این جلسه در خدمت نمایندگان تشکل ها و بنگاه های مختلف اقتصادی هستیم که با حضور مسئولین دستگاه های اجرایی و در راس آنها، استاندار مرکزی مشکلات را مطرح می کنند و تصمیمات برای رفع آنها گرفته خواهد شد .

عزیز میرزائیان، دبیر اجرایی انجمن معدنکاران شهرستان محلات نیز بعنوان نماینده معدنکاران استان مرکزی و شهرستان محلات در این جلسه ضمن بیان مشکلات این بخش گفت: یکی از بزرگترین مشکلات صنعت سنگ محلات  تعیین تکلیف منطقه حفاظت شده موته و تداخل آن با بخشی از صنایع شهر نیم ور و همچنین تداخل این منطقه با زمین نمایشگاه سنگ نیم ور است. دریافت زمین فاز دوم نمایشگاه نیز از دیگر مشکلات صنعت سنگ شهرستان است .

وی در ادامه با اشاره به مشکلات مالیاتی واحدهای صنعتی و معادن شهرستان، سایر مشکلات را تشریح و بیان کرد: ایجاد پایانه صادراتی در شهرستان به منظور ایجاد شرایط برابر در صادرات و توجه به استانداردهای صادراتی و حذف دلالی و اخذ مابه التفاوت حقوق دولتی معادن از دیگر مشکلات این صنعت است .

میرزاییان صادارت سنگ به صورت کوپ و بلوک را نیاز بازار امروز سنگ با توجه به رکود موجود عنوان کرد و گفت:  اگر بتوانیم صادرات فراوری شده داشته باشیم به نفع کشور است اما در شرایط کنونی که صنایع ما به علت تحریم و مشکلات اقتصادی از صنعت سنتی استفاده می کنند صادرات سنگ کوپ نه تنها هیچ مشکلی ندارد بلکه کمکی برای معرفی محصول صادارتی سنگ  بوده و مشتریان خارجی ماهیت سنگ منطقه را درک کرده و ضمن روی آوردن به خرید سنگ های بریده و فرآوری شده رکود فعلی این صنعت را جبران خواهند کرد. در این برهه ما نیز به این صادرات و ارز آوری نیاز داریم .

دبیراجرایی انجمن معدنکاران استان مرکزی در خاتمه گفت:  تخصیص 10 درصد از حقوق دولتی معادن جهت اجرای پروژه های تحقیقاتی در زمینه فرآوری معادن و تصحیح ماده 165 قانون مالیات مکرر از دیگر درخواست های این تشکل صنفی است .

غلامرضا میری، دبیر انجمن سنگبران شهرستان محلات نیز در این جلسه در تکمیل صحبت های میرزاییان گفت: در حال حاضر 50 واحد سنگبری تکمیل شده و 50 واحد نیز در حال احداث در قطب صنعتی قلاور نیم ور است. این منطقه جزئی از پناهگاه حیات وحش موته است.

وی افزود: جهت واحدهای مستقر در منطقه حفاظت شده پروانه بهره برداری صادر شده اما امروز تمدید نمی شود و عدم تمدید پروانه موجب افزایش هزینه های خدماتی شده است. ما در این جلسه از مسئولان سازمان  حفاظت محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تقاضا داریم پروانه های واحدهای مذکور بدون استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست صادر یا تمدید شود زیرا واحدهای سنگبری فاقد پروانه بهره برداری و جواز تاسیس جهت پرداخت هزینه های حامل های انرژی دچار مشکل شده و مجبورند 20 درصد بیشتر از نرخ مصرفی این هزینه ها را پرداخت کنند که در این رکود بازار هرینه ای سنگین و مضاعف است .

وی همچنین با اشاره به نرخ بالای تسهیلات جهت واحدهای تولید گفت: مشکل بعدی صنف سنگبران مشکلات عدیده مالیاتی است که یکی مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مکرر است . علیرغم ابلاغ نامه اداره کل امور مالیاتی استان درخصوص نحوه محاسبه مالیات بر درآمد در سالهای 95 و 96 و با توجه به جلسه برگزار شده با مسئولین اداره کل امور مالیاتی و با توجه به اذعان حاضرین در جلسه مبنی بر رکود بازار سنگ مقرر شده بود که در تشخیص مالیات ها افزایش را لحاظ نکنند که این امر محقق نشد و مالیات بر درآمد واحدهای سنگبری 15 تا 20 درصد افزایش یافت .

دبیر انجمن سنگبران شهرستان محلات مشکل دیگر این صنف را پرداخت های حق بیمه سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد و گفت: سنگبریها جزو مشاغل سخت و زیان آور هستند و در زمان پرداخت بیمه تامین اجتماعی 28 درصد دریافت نمی شود و بر همین اساس هر سنگبری برای هر شغلی یک پرداختی ثابت داشته و بر مبنای آن دستمزد مقطوع سخت و زیان آور بودن  لحاظ شده و در زمان بازنشستگی  کارگر جهت دریافت مزایای مشاغل سخت و زیان آور، کارفرما مکلف است چهاردرصد میزان مستمری برقراری نسبت به سنوات قبل از تصویب این قانون را یکجا به سازمان پرداخت کنند که این امر باعث ایجاد مشکلات عدیده برای کارفرمایان و کارگران شده و ما خواستار تصحیح این بند از قانون تامین اجتماعی هستیم .

وی با اشاره به مصوبه کارگروه رفع موانع تولید مبنی بر عدم قطع آب، برق و گاز واحدهای تولیدی افزود: با توجه به طرح و تصویب این قانون در کارگروه های مختلف رفع موانع تولید استان متاسفانه این امر در محلات رعایت نمی شود و بارها برق کارخانجات و واحدهای تولیدی قطع شده که باعث وارد آمدن خسارات زیادی به کارخانه داران شده است .

میری در خاتمه تهیه و تامین سنگ خام را یکی از مشکلات حاد سنگبران اعلام کرد و وجود دلالان در بازار سنگ را یکی از مشکلات عمده صنف سنگبران برای تهیه سنگ کوپ اعلام کرد .

درادامه این جلسه ابراهیم علیپور، مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه محلات نیز با اشاره به مشکلات تولید کنندگان گل در محلات گفت: عملیات ایجاد نمایشگاه دائمی گل و گیاه با کمک استاندار  آغاز شده و مجوزهای لازم با همکاری دستگاه های ذیربط صادر شده و اکنون آمادگی جهت واگذاری زمین را داریم. این نمایشگاه با توجه به امکاناتی که برای آن لحاظ شده در کشور و منطقه خاص و ویژه است و دارای سازه ای منحصر بفرد با ارتفاع 35 متر و و با قطر 70متر، تنها فضای گلخانه ای کشور است که با این مشخصات احداث خواهد شد .

وی همچنین گفت:  پوشش گیاهی این نمایشگاه پنج هزار نوع انواع گل و گیاه را شامل میشود که دو هزار گونه آن گیاهان فضای سبز و محیط های باز است. 100 نوع گیاه حاره ای و یک هزار انواع کاکتوس و ساکولنت نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود و در بحث اشتغالزایی در این پروژه 282 نفر مستقیما مشغول بکار خواهند شد .

علیپور در خصوص درخواست های خود بعنوان نماینده صنف گلکاران شهرستان محلات گفت : از سهامداران این مجتمع نمایشگاهی حدود شش  میلیارد تومان وصول شده و نیازمند به چهار میلیارد تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد این مجتمع نمایشگاهی هستیم. در مجموع 20 میلیارد تومان برای  تکمیل این نمایشگاه نیاز سنجی شده است و خواستار تخصیص اعتبار از محل بودجه های استانی و کشوری برای انجام سریعتر کار هستیم .

وی در ادامه بیان کرد: مجوز بخش گردشگری صادر شده و برای دریافت مجوز نمایشگاه دائمی گل و گیاه نیازمند مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه توسعه صادارت استان هستیم که امیدواریم این مجوز در این جلسه صادر شود .

علیپور گفت: شرکت نمایشگاهی گل و گیاه خواهان دریافت سند زمین برای نمایشگاه است زیرا قطعات این نمایشگاه به متقاضیان واگذار و قول واگذاری سند به آنها داده شده است ولی در حال حاضر عنوان شده که زمین بصورت  99 ساله واگذار می شود که خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم.

وی افزود: مورد بعدی  پایانه صادراتی گل محلات است. این پایانه به عنوان  یکی از 3 پایانه صادراتی کشور در زمینه گل و گیاهان بوده که 65 الی 70 درصد آن عملیاتی شده است و سالانه پنج میلیون دلار بید قرمز و حدود 12 میلیون دلار نیز گل از این محل بصورت مستقیم و غیر مستقیم از محل این پایانه صادر و سالانه حدود 20 میلیون پیاز گل از هلند وارد شده و در سردخانه های پایانه جاسازی شده و در زمان کشت به گلکاران تحویل می شود اما بخش هایی از این پایانه فاقد برخی خدمات آزمایشگاهی و گمرکی است و در بحث گمرک نیازمند مساعدت هستیم .

وی درادامه گفت : در جلسات استان مقرر شده بود 800 میلیون از بودجه استانی برای تجهیز این مکان پرداخت شود و میزان 40 درصد از این مبلغ تا پایان سال تخصیص یابد که تا کنون محقق نشده است .

دهکده گل محلات که در فاز اول 90 درصد واحدهای آن فعال شده است دچار مشکل زیر ساخت بوده و افزایش قدرت توان برق نیاز به تخصیص منابع استانی است زیرا تهیه بودجه این کار از توان گلکاران خارج است. مشکل دیگر که نزدیک به دو دهه گریبانگیر تولید کنندگان این دهکده بوده عدم وجود زیرساختهای ارتباطی مخابرات است که در مجموعه دهکده گل محلات بسیار مشهود است .

مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه محلات افزود: روشنایی معابر عمومی نیز یکی از مشکلات و معضلات این دهکده بعنوان یکی از قطب های گردشگری است که خواستار تخصیص اعتبار برای این امر نیز هستیم.

وی افزود: مشکل دیگر این دهکده انتقال پساب و کیفیت آب ورودی بوده که پس از ورود آب به حوضچه ها این آب در اثر برخورد نور خورشید جلبک بسته و به دستگاه های تصفیه گل های تولیدی هیدروپونیک خسارت وارد می کند و با پیگیری های بعمل آمده با مشاوران تراز اول کشوری برای رفع این نقیصه نیاز به مبلغ 300 میلیون تومان اعتبار برای هوادهی و فیلتراسیون مجدد هستیم که امیدواریم از محل منابع استانی این امر تحقق یابد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: