• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-5392-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ابراهیمی در گفتگو با ایسنا:

واگذاری پالایشگاه شازند اشتباهی جبران ناپذیر است

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نبود بخش خصوصی توانمند و دارای اهلیت برای اداره پالایشگاه شازند گفت: واگذاری این پالایشگاه به بخش خصوصی به مصلحت کشور و منافع ملی نیست.

علی ابراهیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص واگذاری پالایشگاه شازند به بخش خصوصی عنوان کرد: بنای اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 بر این بوده است که دولت از تصدی گری دست بردارد و با چابک‌سازی و کوچکتر کردن ساختار خود بتواند در حوزه نظارت و سیاست‌گذاری حضوری موفق و تاثیرگذار داشته باشد و بخش خصوصی نیز بتواند در فعالیت‌های اقتصادی و امور تصدی گری توسعه یابد.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی توانمند که بتواند در این عرصه موفق باشد باید از اهلیت لازم برخوردار باشد، گفت: در کشور در بخش های حقیقی یا حقوقی شرکت‌هایی که بتوانند به معنای واقعی خصوصی‌سازی در صنعت نفت را عملیاتی کرده و در این زمینه تجربه لازم را داشته و فعالانه نقش آفرینی کنند و از روابط بین‌الملل و قدرت تجارت در این حوزه برخوردار باشند، وجود ندارد.  

نماینده مردم شازند در خانه ملت در ادامه با تاکید بر اینکه استان مرکزی تجربه تلخی را در خصوص واگذاری صنایع داشته است، گفت: واگذاری‌های غیرکارشناسی و نادرست موجب ورشکستگی صنایع و بروز اعتراضات شدید کارگری و توقف فعالیت صنایع شده است.

وی تاکید کرد: در این صنایع واگذاری‌ها به بخش توانمند که اهلیت و کارآمدی لازم را داشته باشند، اتفاق نیفتاده است و در حال حاضر نیز مجموعه‌ای به معنای واقعی خصوصی که مستقل از دولت، توانمند، دارای اهلیت و روابط بین الملل باشد و بتواند پالایشگاه شازند را مدیریت کند، وجود ندارد.

ابراهیمی، از پالایشگاه امام خمینی (ره) شهرستان به عنوان مدرن‌ترین پالایشگاه کشور با محصولات ویژه و خاص یاد کرد و گفت: از آنجاکه ایران در ردیف کشورهایی قرار دارد که هر لحظه امکان اعمال تحریم برای کشورمان وجود دارد لذا خروج چنین مجموعه توانمندی از حاکمیت در حال حاضر و در چنین شرایطی به مصلحت کشور و منافع ملی نیست.

وی تصریح کرد: البته این امکان وجود دارد که در دراز مدت یک بخش خصوصی متعهد، توانمند و اهلیت‌دار که از شایستگی و کارآمدی لازم برای واگذاری برخوردار باشد پیدا شود، اما در شرایط کنونی این زیرساخت برای واگذاری وجود ندارد و از دست دادن این مزیت در آینده می‌تواند محدودیت‌هایی ایجاد کند که دچار بحران شویم.

نماینده مردم شازند در خصوص موضوع فروش سهام پالایشگاه امام خمینی (ره) در بورس یا در قالب سهام عدالت نیز گفت: این موضوع نیز غیرقابل قبول است چرا که پروسه خصوصی‌سازی به معنای واقعی اتفاق نیفتاده است فقط خرید و فروش سهامی صورت گرفته است که در آینده پالایشگاه را از زیر نظر دستگاههای نظارتی تا حدودی خارج می کند.

وی عنوان کرد: واگذاری سهام پالایشگاه به سهام عدالت اشتباه‌ترین روشی است که دنبال می‌شود چرا که اگر یک شرکت خصوصی توانمند و کارآمد وجود داشت که شخصا اقدام به خرید سهام کرده و آن را مدیریت می‌کرد راهکار خوبی بود اما چون مدیریت دولتی بر نحوه فعالیت سهام عدالت اعمال می‌شود، اجرای این کار موجب سردرگمی شده و تجربه تلخ گذشته تکرار می‌شود.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور تمامی واگذاری‌های صنایع به بخش خصوصی ناموفق بوده است. به عنوان مثال 40 درصد از سهام پتروشیمی متعلق به بانک ملی است که وابسته به دولت است و درصدی از سهام آن متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که تحت مدیریت حاکمیتی است و بیانگر آن است که تجربه قابل قبول و موفقی در گذشته وجود نداشته است که بخواهیم این روند را ادامه دهیم.

ابراهیمی با تاکید بر حفظ منافع ملی اظهار کرد: از سر دلسوزی تاکید می‌کنم که حفظ منافع ملی در شرایط کنونی از اهمیت خاصی برخوردار است و نباید اجازه بدهیم اشتباهات و تجربه‌های تلخ گذشته تکرار شود و از آنجاکه احتمال می‌رود که مجددا از محل کشورهای اروپایی و آمریکایی محدودیت‌هایی ایجاد شود که تبعات منفی در حوزه مدیریتی بخش خصوصی صورت گیرد، از این رو اگر واگذاری به بخش خصوصی صورت گرفت و ناموفق هم بود تبعات منفی گریبانگیر کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: خصوصی بودن یا دولتی بودن پالایشگاه شازند هیچ منفعتی برای مردم منطقه ندارد و هم اکنون مردم منطقه در معرض آسیب‌های آن هستند. اما واگذاری آن اشتباهی جبران ناپذیر بوده و به عنوان نماینده مردم مخالفم.

علی ابراهیمی در نشست علنی  (چهارشنبه، 16 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر نیرو با اشاره به تحرکات و اقدامات اخیر در راستای واگذاری نیروگاه حرارتی شازند گفته بود که استان مرکزی تجربه تلخی در خصوص واگذاری نیروگاه‌ها و صنایع دارد که باعث رکود این صنایع و نارضایتی کارگران می‌شود .

وی در ادامه در تذکر دیگری خطاب به وزیر نفت گفته بود: علیرغم مکاتبات صورت گرفته تحرکات دیگری نیز در خصوص واگذاری پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند مشاهده شده که باید از دستور کار خارج شود .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: