• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2787-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

راه اندازی مرکز ترویج اکولوژی انسانی در دانشگاه تفرش

یک محقق در حوزه اکولوژی از ایجاد "مرکز ترویج اکولوژی انسانی" به عنوان یک دپارتمان میان رشته ای در آینده نزدیک در دانشگاه تفرش خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از دانشگاه تفرش، دکتر "منوچهر ریاحی" در اینباره گفت: فعالیت این مرکز به عنوان یک گام مهم محلی با چشم انداز جهانی در راستای نجات کره زمین و در وهله اول با تبدیل دانشگاه تفرش به یک "دانشگاه سبز واقعی" در آینده نزدیک آغاز می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که به موازات ایجاد "مرکز ترویج اکولوژی انسانی" دپارتمان ها و گروه های مدیریت سبز با جامعه هدف اعضای هیات علمی، مسئولان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه تفرش در قالب یک برنامه آموزش عمومی  8 ساله (اموزش های تفکیک شده دوساله کوتاه مدت، 4 ساله میان مدت و 8 ساله دراز مدت) برای رسیدن به سال 1404 و مطابق با 2025 میلادی که سال چشم انداز جهانی برای نجات کره زمین است در این دانشگاه فعال شوند.

این محقق بین المللی اکولوژی انسانی با بیان اینکه هر اقدام محلی که مختل کننده چرخه های محیط زیستی است، می تواند باعث معضلی جهانی شود، ادامه داد: با ایجاد "مرکز ترویج اکولوژی انسانی" در آینده ایده های بوم شناختی (اکولوژیکی) محققان، پژوهشگران و حتی شهروندان بومی برای نجات تنها کره خاکی موجود در این مرکز جمع آوری می شود و پس از پردازش علمی در حد اجرایی به دیگران به منظور آموزش ارائه می شود.

ریاحی افزود: دانشگاه تفرش رتبه 18 دانشگاه های کشور را در زمینه دانشگاه سبز داراست و تلاش مسئولین این دانشگاه در گام نهادن به سمت دانشگاه سبز و حمایت از محیط زیست قابل ستایش است که این امر عزم ما را در ایجاد "مرکز بوم شناسی دانشگاه تفرش" دو چندان می کند.

وی تصریح کرد: برخی از دانشگاه ها با تجهیز کردن دانشگاه به سیستم های خورشیدی، برخی با اجرای تفکیک از مبداء پسماند، برخی با حرکت در راستای مدیریت بهینه مصرف آب و غیره توانسته اند در حرکت سبز گام بردارند و در این میان مدیریت آب (پاک نگهداشتن و مصرف بهینه)  توجه به پاک نگهداشتن خاک (با حرکت در راستای تفکیک از مبداء پسماندهای تولیدی) جلوگیری از آلودگی هوا (با مدیریت سوخت های فسیلی) و مصرف بهینه سوخت (با استفاده از انرژی های تجدید پذیر) پیشنهاد و راهگشای حرکت محلی از درون دانشگاه سبز تفرش است.

وی تاکید کرد: فرصت نجات کره زمین و حرکت صحیح در راستای توسعه پایدار با اجرای مصوبات اجلاس های سران کره زمین و در صورت مدیریت صحیح این معضل، استوار است.

استاد دانشگاه گوتنبرگ سوئد ادامه داد: دانشگاه های جهان در استفاده از انرژی های خورشیدی اقدامات خوبی را انجام داده اند که در این زمینه پیشنهاد می شود نیروگاه خورشیدی با جذب سرمایه گذار خارجی به صورت پایلوت در دانشگاه تفرش به عنوان اقدامی مناسب در راستای استفاده از انرژی خورشیدی در تامین برق مورد نیاز دانشگاه و حتی انتقال مازاد برق تولیدی به شهر تفرش، ایجاد شود.

وی افزود: اگر دانشگاه ها به سمت ایجاد مرکزی برای ترویج اکولوژی انسانی گام بردارند علاوه بر بهبود محیط زیست در جهان، در راستای آموزش مردم بومی برای رعایت الفبای محیط زیستی، در رعایت چرخه های طبیعت زندگی روزمره خود گام برداشته اند و این مرکز بوم شناسی به مرکزی همه جانبه و چند منظوره در راستای نجات کره زمین مطابق منشور "دستور کار21"  تبدیل  می شود.

گفتنی است، اکولوژی انسانی با ابعاد وسیع خود، دربرگیرنده رشته های معماری، شهرسازی، محیط زیست، علوم اجتماعی، مدیریت پسماند، ترافیک، انرژی و ...... به صورت میان رشته ای است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: