• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-11484-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

تجهیز ۶۴۰۰ چاه‌ کشاورزی استان مرکزی به کنتور حجمی نیازمند اعتبار 32 میلیاردی

رئیس گروه احیا و تعادل‌بخشی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: در نظر داریم تعداد ۶۴۰۰ حلقه چاه‌ کشاورزی را در طی پنج سال مجهز به کنتور حجمی هوشمند کنیم و مبلغی که برای این مهم لازم است حدود ۳۲ میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، احمد باقری در جلسه کمیته تخصصی آب استان مرکزی، افزود: قوانین و اسناد بالادستی مانند توزیع عادلانه آب، تعیین تکلیف چاه‌های بدون پروانه و غیره به نحوی به ضرورت استفاده از کنتور‌های حجمی و احیا و تعادل‌بخشی منابع آب پرداخته اند.

ادامه داد: وزارت نیرو به منظور رفع معضل کم‌آبی علاوه بر انجام اقدامات‌ سازه‌ای به ضرورت اقدامات غیرسازه‌ای نیز اذعان دارد، تجربه موفق رود‌خانه قره‌چای از جمله اقدامات غیر‌سازه‌ای است که موید آنست که با وجود کاهش میزان بارندگی می‌توان با بهره‌گیری از چنین اقداماتی به صورت بهینه از منابع آبی استفاده کرد.

وی افزود: پروژه تعادل‌بخشی از سال ۸۴ آغاز شد و در سال ۹۳ این پروژه به عنوان یک طرح با جدیت بیشتری دنبال شد، در این طرح ۱۵ پروژه گنجانده شده است، همچنین ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب زیرزمینی و افزایش بهره‌وری و توسعه پایدار از جمله اهداف پروژه نصب کنتورهای حجمی هوشمند است.

باقری با بیان اینکه پروژه نصب کنتورهای حجمی هوشمند در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: آب یکی از عنصر‌های مهم اقتصاد مقاومتی و تولید‌محور است، در همین راستا ما باید تولید خود را به سمت پایداری پیش ببریم و در آینده تداوم تولید محصولات استراتژیک را شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از مصرف آب در بخش کشاورزی وجود ندارد و تا زمانی که ابزار اندازه‌گیری را در اختیار نداشته باشیم، نمی‌توان برنامه مدونی در خصوص کمبود آب و راهکارهای آن ارائه داد.

باقری عنوان کرد: بی شک نصب کنتورهای حجمی در کاهش مصرف آب سهم بسزایی خواهد داشت، وجود نظارت بر مصرف آب گامی مثبت در خصوص کنترل مصرف آن است، در حال حاضر در استان مرکزی حدود ۱۰ هزار حلقه چاه وجود دارد که از این تعداد حدود ۷۳۰۰ حلقه چاه در بخش کشاورزی است.

وی بیان کرد: در نظر داریم تعداد ۶۴۰۰ حلقه چاه‌ کشاورزی را در طی پنج سال مجهز به کنتور حجمی هوشمند کنیم و مبلغی که برای این مهم لازم است حدود ۳۲ میلیارد تومان است، در حال حاضر اعتبارات تخصیص یافته برای پروژه کنتور‌های هوشمند، با نیاز واقعی تناسب ندارد، همچنین تناقضات و تغییر بودجه‌های سالیانه و تخصیص نامتناسب بودجه سبب شده که در پیشبرد این هدف اقدام عاجلی صورت نگیرد.

باقری افزود: چنانچه بتوانیم هزینه‌های کنتور‌های حجمی هوشمند را به عنوان یکی از اجزای آبیاری تحت فشار لحاظ کنیم، می‌توانیم امیدوارم باشیم که گامی موثر در خصوص برداشته‌ایم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: