• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-11984-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

استاندار مرکزی تاکید کرد:

اجرای برنامه‌ بازآفرینی شهری مهمترین کار دستگاه‌های اجرایی استان در سال آینده

استاندار مرکزی تاکید کرد: در کنار همه فعالیت‌های موجود سال آینده اجرای برنامه بازآفرینی شهری مهمترین برنامه دستگاه‌های اجرایی خواهد بود.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، سید علی آقازاده در جلسه ستاد بازآفريني پايدار شهري استان مركزي تصریح کرد: برنامه بازآفرینی شهری بزرگترین طرح مسکن استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و به رغم تنگناهای بسیار، دولت اهتمام ویژه‌ای جهت انجام آن دارد.

وی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی به ویژه معاونت عمرانی استانداری مرکزی، راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر اراک و ساوه باید تلاش ویژه‌ای جهت اجرای برنامه داشته باشند، گفت: شهرداری و راه‌وشهرسازی موظف به تامین اراضی مورد نیاز این پروژه در مجاورت بافت فرسوده هستند تا با ساخت مسکن جدید بافت فرسوده تخریب و به فضای سبز تبدیل شود.

استاندار مرکزی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند با تسهیلات ارزان قیمت با نرخ 6 درصد و همچنین قیمت منطقه‌‌ای مناسب اراضی را تحویل بگیرند، البته به گفته شهردار اراک، شهرداری در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی اراک زمین در اختیار ندارد که لازم است اراضی مناسب را راه و شهرسازی تامین کند و اگر راه‌وشهرسازی نیز زمین در اختیار ندارد مکلف است اراضی موجود در منطقه را حتی در صورت تعلق به دستگاه‌اجرایی در اختیار پروژه قرار دهد و معاون عمرانی استاندار نیز در قبال این مسئله مسئولیت مستقیم دارد و ماهانه جلسه ستاد برگزار و شرایط رصد می‌شود.

وی اثراث مثبت و مزایای این طرح را نوسازی بافت فرسوده، برخورداری ساکنین این مناطق از رفاه نسبی و افزایش خدمات‌رسانی در نقاطی که به دلیل فرسودگی و غیررسمی بودن امکان خدمات‌دهی نیست، عنوان کرد و گفت: این طرح محدودیت‌های بافت فرسوده را رفع و مناطق را جهت استفرار فرهنگسراها، توسعه فضای سبز و ... آزاد می‌کند.

آقازاده با بیان اینکه 23 درصد جمعیت اراک و 28 درصد جمعیت ساوه در حاشیه و سکونتگاه‌های غیررسمی سکونت دارند، افزود: قطعا با این پروژه و فرمول ممکن و شدنی می‌توان وضعیت این مناطق را بهبود و خدمات‌دهی را افزایش داد.

وی تاکید کرد: سال 97 به رغم همه فعالیت‌هایی که باید در استان انجام شود موضوع بازآفرینی شهری یکی از مهمترین امور دستگاه‌های اجرایی و مرتبط خاصه معاونت عمرانی و راه‌وشهرسازی و شهرداری و شورای شهر ساوه و اراک خواهد بود.

استاندار مرکزی با اشاره فعالیت مدوام کمیته بررسی پروژه 55 متری اراک و تعیین تکلیف طرح تا پایان خرداد ماه 95 اظهار کرد: کمیته در مسیر مناسبی در حرکت است و جوانب طرح در حال بررسی است و حتی با تعدادی سرمایه‌گذاران ملاقاتی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه سال 96 اقدامات مناسبی در استان انجام نشد که البته بخشی از آن به دلیل کمبود منابع اعتباری بوده است، عنوان کرد: از مجموعه معاونت عمرانی استانداری و راه و شهرسازی انتظار بیشتری می‌رود و همچنین لازم است جلسات این ستاد به صورت منظم و مداوم برگزار شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: دغدغه‌های موجود در راستای این برنامه باید رفع شود و تا پایان فروردین ماه سال آتی نیز مواردی اعم از موافق‌نامه‌ها، جذب مشاور و اقدامات لازم که باید در سال 96 انجام می‌گرفت اجرایی شود و گزارش آن در جلسه آتی ستاد در فروردین ماه 97 ارائه شود.

وی تاکید کرد: اجرای برنامه بازآفرینی شهری بخشی از اشتغال مورد نیاز استان را نیز تامین خواهد کرد و همچنین باعث فعالیت صنایع و کارنجات تولید کننده مصالح ساختمانی خواهد شد.

آقازاده اضافه کرد: راه و شهرسازی 600 متری زمین در کنار بافت فرسوده شهر ساوه در اختیار دارد که برای اجرای طرح واگذار خواهد شد و لازم است که طی 10 تا 115 روز آینده نیز تکلیف چند زمین در اراک جهت آغاز برنامه مشخص شود.

 به گزارش ایسنا، در این جلسه قرار گرفتن املاک پروژه 55 متری در قالب بافت فرسوده و استفاده سرمایه‌گذاران این طرح از تسهیلات ارزان قیمت طرح بازآفرینی شهری، اجرای برنامه 97 در ادامه برنامه‌های اجرا شده سال 96 برنامه طرح بازآفرینی شهری، تشکیل منظم ستاد در شهرستان‌ها و کارگروه تخصصی در اراک و ساوه و استفاده از ظرفیت سمن‌ها و نهادهای مردمی در اجرای طرح به تصویب رسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: