• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-12284-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

پیشرفت ۹۷ درصدی پروژه‌های مسکن مهر استان مرکزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، گفت: امسال پروژه‌های مسکن مهر استان مرکزی به پایان رسید و این پروژه‌ها بالای ۹۷ درصد پیشرفت دارند .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مهدی زندیه وکیلی در جلسه شورای مسکن استان مرکزی، عنوان کرد: بررسی مسائل و مشکلات پروژه‌های باقیمانده مسکن مهر استان مرکزی اولویت این جلسه است، بنیاد مسکن به عنوان متولی پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است، طبق گزارش این بنیاد به جز یک یا دو پروژه که آنهم مشکلاتی با تعاونی‌های مربوطه داشتند، تمامی پروژه‌های مسکن مهر پیشرفت فیزیکی مطلوبی داشته‌اند .

وی بیان کرد: خوشبختانه در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر تمامی تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه انجام شده و جز یک یا دو پروژه که عمدتا در شهر خمین و مهاجران بودند، تمام کارهای اجرایی پروژه‌ها انجام شده و به پایان رسیده است .

زندیه در خصوص فروش اقساطی مسکن مهر، تصریح کرد: تقریبا بیش از ۹۵ درصد فروش اقساطی پروژه‌های مسکن مهر انجام شده‌ و مردم در حال پرداخت اقساط آن هستند .

وی ادامه داد: به طور کلی تنها در شهر امیرکبیر تعدادی واحد وجود دارد که هنوز اتمام نیافته و آنهم به دلیل آنست که احداث این پروژه دیرتر از مسکن مهر سایر نواحی استان انجام شده، ضمنا تا پایان شهریورماه سال آینده تمام واحدهای این شهرک به بهره‌برداری خواهد رسید و نواقصی که در زیر‌ساخت‌ها و روبناها این شهرک وجود دارد، تکمیل خواهد شد .

زندیه وکیلی افزود: تاکنون بانک‌های عامل در خصوص مسکن روستایی، تسهیلات مطلوبی پرداخت کرده‌‌اند، ساخت این واحد‌ها در روستاها در حال انجام است و به روستائیان پیشنهاد می‌کنیم با توجه به خطر زلزله از این فرایند استقبال کرده و نسبت به اخذ تسهیلات در خصوص نوسازی خانه‌های خود اقدام کنند .

وی اظهار کرد: به ازای هر واحد در بخش‌های بافت‌ فرسوده، ۴۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود، همچنین میزان ۱۰ میلیون تومان به منظور بازسازی واحد‌های که در بافت فرسوده مصوب شهر اراک واقع شده‌اند، به صورت جداگانه پرداخت می‌شود .

زندیه وکیلی بیان کرد: در زمان ساخت پروژه‌های مسکن تا زمانی که اسناد واحد‌ها آماده نشده، نبایستی هیات مدیره تعاونی این پروژه‌ها منحل شود و اداره تعاون باید در این خصوص تمهیداتی در نظر بگیرد. همچنین استان مرکزی، تنها استانی در کشور است که توانسته به طور 100 درصدی پارکینگ‌های مسکن مهر را تامین کند و در این زمینه عملکرد بسیار مطلوبی داشته است .

وی افزود: بانک مسکن برای بازسازی بافت‌های فرسوده سقفی قائل نشده که این امر یک فرصت برای افراد این منطقه‌ها محسوب می‌شود. همچنین دولت تدبیر و امید تخصیصی را برای ساخت مسکن مهر مصوب کرده که نرخ تسهیلات با سود شش درصد ارائه شود .

زندیه وکیلی گفت: قوانین مطلوبی در خصوص تملک آپارتمان‌ها به تصویب رسیده، لذا لازم است یک متولی یا نهاد در جهت گسترش فرهنگ آپارتمان‌نشینی اقدام کند، تا همزمان با ساخت این پروژه‌ها، فرهنگ آپارتمان‌نشینی نیز ایجاد شود .

به گزارش ایسنا، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: مدیریت مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن است، در همین راستا تاکنون تعداد ۹۹۹۵ واحد پروانه ساخت دریافت کرده‌اند، تعداد ۹۸۴۴ واحد عقد قرارداد و ۹۷۵۱ واحد فونداسیون و اسکلت‌بندی شده‌اند، از این تعداد حدود ۱۱۹ واحد در مراحل مختلف به نوعی مشکل‌دار هستند .

محمدرضا رضافرح تصریح کرد: استان مرکزی تعداد ۱۰۵ هزار واحد روستایی دارد، در سال ۹۶ تعداد ۳۲۴۰ واحد سهمیه استان بود که بیش از ۹۰ درصد آن جذب شده، معمولا افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که ساکن روستاها هستند، توان تامین ضمانت فردی را ندارند که در این راستا پذیرش ضمانت زنجیره‌ای می‌تواند کارگشا باشد .

به گزارش ایسنا، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: به منظور تکمیل و ساخت هفت باب مسجد و شش مدرسه در سایت‌های مسکن مهر، بیش از ۵۳۰ هزار میلیون ریال از محل یارانه‌ها پرداخت شده است .

مجید شارقی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود طرح مسکن مهر استان مرکزی تا چند ماه آینده به اتمام برسد، افزود: مشکل برخی از پروژه‌های مسکن مهر نبود متقاضی است، لذا پیگیری‌ها و کارشناسی قیمت‌گذاری این واحد‌ها انجام شده تا در خصوص تعیین تکلیف و برای هزینه آن چاره‌اندیشی شود .

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: در استان مرکزی تاکنون به ۱۲۸۵ واحد فرسوده، تسهیلات پرداخت شده‌ و در سال ۹۶ تعداد ۱۴۷ واحد فرسوده تسهیلات دریافت کرده‌اند .

مجید امیری با بیان اینکه بانک مسکن سقفی برای پرداخت تسهیلات در بافت فرسوده ندارد، افزود: متقاضیان واجد الشرایط می‌توانند برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل مراجعه کنند، همچنین در استان مرکزی تاکنون ۸۱۳ واحد تسهیلات بافت فرسوده دریافت کرده‌اند و در همین راستا نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد بوده و چنانچه دولت برای آن‌‌ها یارانه در نظر بگیرد، بانک عامل این یارانه را به مردم واگذار می‌کند .

وی ادامه داد: بانک‌های‌ عامل به تعداد ۲۹ هزار و ۴۹۱ واحد مسکن مهر استان تسهیلات پرداخت کرده‌اند  و تعداد واحد فروش اقساطی و تعیین تکلیف شده مسکن مهر ۲۷ هزار و ۸۱۵ واحد بوده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: