• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-6392-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

فرمانده سپاه روح‌الله:

استان مرکزی ۱۶ هزار جانباز دارد

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: دفاع مقدس یک دانشگاه عملی مهندسی، مدیریت، پزشکی و صنعتی بود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سردار محسن کریمی در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان مرکزی، عنوان کرد: این جلسه سومین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و سومین جلسه ستاد کنگره نقش امام خمینی(ره) و ۶۲۰۰ شهید استان در دفاع مقدس است .

وی ادامه داد: گزارش کار سه ساله ستاد پیشینه رزم، اقدامات عمق‌بخشی اثرات کنگره و بازخوانی چارت ستاد کنگره ارائه شد، در همین راستا برگزاری جلسات بعد از تعطیلات عید نوروز و در سال جدید با حضور اعضایی که در جزئیات ستاد کنگره نقش دارند، مصوب شد .

وی تصریح کرد: ستاد کنگره دارای یک شورای سیاستگزاری است و مسئولان درجه یک استان در برگزاری  جلسات شورا حضور دارند، همچنین استاندار به عنوان رئیس ستاد اجرایی این کنگره انتخاب شده، فرمانده سپاه به عنوان دبیر و بنیاد حفظ آثار نیز دبیرخانه این ستاد است .

کریمی افزود: امیدواریم تا زمان برگزاری کنگره که در آذر‌ماه سال آینده برگزار می‌شود، بتوانیم تمام  برنامه‌های پیش‌بینی شده را به مرحله اجرا برسانیم و با موفقیت این کار عظیم را انجام دهیم .

وی گفت: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با دستور ریاست جمهوری در تمامی استان‌ها و به ریاست استانداری شکل گرفته، همچنین چهار کمیته برای این منظور پیش‌بینی شده است .

کریمی بیان کرد: در جلسات متناسب با محور‌های موجود، چگونگی ترویج فرهنگ شهادت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و یکی از مصوبات این جلسه مشخص شدن رئیس چهار کمیته مذکور بود .

وی اظهار کرد: به منظور تامین مالی این کنگره، مقرر شد که کمیته کوچکی شکل بگیرد تا در خصوص تامین منابع اجرایی آن ،تصمیم‌گیری لازم اتخاذ شود .

کریمی اظهار کرد: نتیجه پژوهش‌ها و  بررسی‌ها حاکی از آنست که در استان مرکزی بیش از ۶۲۰۰ شهید وجود دارد، در همین راستا ۷۰ جلسه با حضور اعضا برگزار شده و  فرهنگ‌نامه‌ این شهدا در حال تدوین است که تاکنون نیمی از آن انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی ۱۶ هزار جانباز دارد، گفت: استان مرکزی ۷۰ هزار رزمنده داشته که اطلاعات اولیه تعداد ۵۳ هزار از این رزمند‌ها تهیه شده و تاکنون تعداد ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها قطعی شده است، جمع‌آوری این اطلاعات به منظور ممانعت از تضیع حقوق این افراد است، همچنین آمار و اطلاعات به صورت کتاب جمع‌آوری خواهد شد تا به عنوان یک منبع موثق و مستند لحاظ شود .

کریمی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ اداره در استان در جریان دفاع مقدس نفش مهم ایفا کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این کنگره به ابعاد مختلفی پرداخته، نقش خانواد‌های جانبازان، راهیان نور، برگزاری یادواره‌ها و غیره، در راستای شناخت ابعاد دفاع مقدس است .

وی اظهار کرد: استان مرکزی با بیش از ۲۵۰۰ شهید پاسدار، ۱۴۰۰ شهید ارتشی، ۹۸۰ شهید دانش‌آموز، ۱۰۰ شهید دانشجو، ۱۲۰ شهید فرمانده، ۲۰۰ شهید معلم، ۱۰۰ شهید زن، ۲۳۰ شهید ورزشکار و چهار شهید مدافع حرم یکی از استان‌های بارز در خصوص دوران دفاع مقدس است .

کریمی عنوان کرد: زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا، ارائه ارائه الگوی عملی به جامعه، سیراب کردن مستمر جامعه با نور شهدا، جمع‌آوری و تبیین و سازماندهی آثار باقی‌مانده از شهدا و ترویج فرهنگ ایثار از جمله اهداف برگزاری این کنگره است .

کریمی با بیان اینکه برنامه کنگره شهدای استان مرکزی ۳۴ برنامه دارد، افزود: سرکشی به خانواده‌های ۶۲۰۰ شهید کنگره، ساخت ۱۱۰ تندیس، تولید ۱۱۰ محصول فرهنگی، معرفی ۱۱۰ فرد برجسته در موضوع دفاع مقدس از جمله فعالیت‌های مرتبط با کنگره است که اجرایی می‌شود .

وی ادامه داد: ستاد پیشینه رزم در قالب ۱۰ کارگروه فعالیت دارد، افزود: تاکنون تعداد ۵۵ جلد کتاب در خصوص دوران دفاع مقدس و نقش رزمندگان و شهدای استان منتشر شده و تا پایان سال هم ۱۴ عنوان دیگر به نیز به چاپ می‌رسد، همچنین قرار است به ده‌ها سوژه به صورت مستند پرداخته شود .

کریمی افزود: در نظر داریم در اجلاسیه اول ۷۰ درصد و در اجلاسیه دوم ۱۰۰ درصد آثار به جا مانده از شهدا را جمع‌آوری کنیم، همچنین پرداختن به تمام جنبه‌های  واقعیت‌های دفاع مقدس اقدام گسترده‌ای را می‌طلبد، درست است که از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار نداریم، اما برگزاری این کنگره یک اقدام بزرگ فرهنگی است و در صورتی که بدرستی اجرا شود می‌توان از آن بهربرداری مناسب فرهنگی داشت .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: