• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-12584-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سه نوجوان اهل خمین، اولین مجروحان چهارشنبه سوری 96 در استان مرکزی

اولین مجروحان ناشی از مواد محترقه شب چهارشنبه آخر سال به ولیعصر(ع) منتقل شد.

دکتر محمد جمالیان رئیس بیمارستان ولیعصر اراک در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: امسال به نسبت سال‌های گذشته تاکنون وضعیت مناسب بوده است به نحوی که تا امروز موردی از سوختگی و جراحت ناشی از انفجار مواد محترقه گزارش نشده بود.  

وی با اشاره به اولین مورد از سوختگی ناشی از مواد محترقه که صبح امروز به بیمارستان ارجاع شد، گفت: اولین مجروحان شب چهارشنبه آخر سال که در شهرستان خمین دچار حادثه شده‌اند به بیمارستان ولیعصر اراک منتقل شدند.

جمالیان گفت: در این حادثه سه نوجوان 16 ساله که مشغول ساخت مواد محترقه بوده اند بواسطه انفجار این مواد دچار سوختگی شده و بلافاصله به اراک انتقال یافتند.

وی با اشاره به اینکه دو نفر از مجروحان به صورت سرپایی درمان شدند، افزود: متاسفانه یکی از نوجوانان به دلیل شدت جراحات در بخش سوختگی بیمارستان بستری شده است.

رئیس بیمارستان ولیعصر اراک بیان کرد: این نوجوان از ناحیه دو دست و صورت دچار سوختگی 20 درصدی شده است.

وی با اشاره به آماده‌باش کامل بیمارستان برای شب چهارشنبه آخر سال عنوان کرد: کادر درمانی بیمارستان آماده بوده و حتی بیشتر از ظرفیت همیشگی پرستار و نیروی خدمات در آماده‌باش هستند، همچنین پزشک آنکال سوختگی، جراحی و طب اورژانس نیز در نظر گرفته شده است.

جمالیان با تاکید بر توجه به نکات ایمنی در جهارشنبه‌سوری و آگاهی والدین نسبت به اقدامات فرزندان خود تصریح کرد: سوختگی درجه یک(سطحی)، سوختگی درجه دو(شدید) و سوختگی درجه سه(شدیدترین نوع سوختگی) از جمله سوختگی‌های چهارشنبه‌سوری است که عموما بواسطه انفجار مواد محترقه اندام‌هایی چون دست و چشم دچار آسیب می‌شوند که گاهی به دلیل شدت جراحت، نابینایی فرد را به دنبال دارد.

وی توصیه کرد: در صورتی که فردی دچار آسیب چشم شد به هیچ عنوان نباید چشم و پلک مصدوم با دست تماس داشته باشد، بلکه چشم آسیب دیده را با یک وسیله در دسترس‌(مانند لیوان یک بار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط در آمده) بپوشانید، اما دستمال، پنبه یا گاز روی چشم قرار نگیرد و فورا به اورژانس منتقل شود. تا رسیدن به اورژانس از مصرف هر گونه مسکن یا مواد غذایی خودداری شود چراکه ممکن است نیاز به جراحی چشم باشد.

به گزارش ایسنا، در چهارشنبه آخر سال 95 حدود 52 نفر به دلیل جراحت و سوختگی ناشی از انفجار مواد محترقه به بیمارستان ولیعصر اراک منتقل شدند که 5 نفر به صورت سرپایی درمان شده و 47   نفر با درصد بالاتری از مصدومیت پذیرش شدند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: