• یکشنبه ۱۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-1885-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

/ده گردی بهاری/

سیزده را در "آتشکوه" بدر کنید

آتشکوه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان محلات است که در مختصات جغرافیایی 50 درجه و 38 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 52 درجه عرض شمالی در 25 کیلومتری شهرستان محلات و 120 کیلومتری شهر اراک قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، روستای آتشکوه در 12 کیلومتری جاده نیمور به دلیجان قرار دارد و اطراف روستا مزرعه غلات فراوان است.

مردم روستای کوچک و آرام آتشکوه به زبان فارسی صحبت می کنند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند.

شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامپروری است و محصولاتی چون گندم و جو، گردو و لبنیات تولید می کنند. این روستا دارای زیر ساخت هایی چون آب آشامیدنی و برق است.

آتشکده آتشکوه بنای تاریخی کهن باشکوه موجود در این روستا متعلق به دوران ساسانی است. این بنای تاریخی یکی از ظرفیت های مهم استان مرکزی در حوزه آشنایی با ایران باستان است.

بنای این آتشكده در هشت كیلومتری جنوب شرقی نیم ور، بر سر راه قدیمی نیم ور به رباط ترک و اصفهان قرار دارد.

این بنا در دامنه یک رشته كوه و در حاشیه جنوبی روستای «آتشكوه» ساخته شده و از دو بخش ایوان و چهار طاقی تشكیل شده است. آثار پی و بند دو اتاق كه در دو طرف ایوان برجای مانده، حكایت از وسعت مجموعه دارد.

درهای اتاق‌ها از طرف جنوب به یك راهرو باز می‌شود كه رابط بین چهارطاقی و بخش ایوان است. این بنا دو رویه ساخته شده ولی از از داخل به صورت دو جزء مدور است. مصالح ساختمانی به كار رفته در آن سنگ، خاک و آهک است. یكی از ویژگی‌های این بنا ضخامت دیوارهای آن است كه از سنگ لاشه بدون تیشه و قلم‌خوردگی تشكیل شده است.

در ضلع غربی آتشکده نیز درخت چنار بسیار بزرگی وجود دارد که در پای آن برکه ای ساخته شده است تا آب رودخانه کوچک این روستا را جمع کنند.

           

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: