• پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2185-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

افزایش 30 برابری بازدید گردشگران خارجی از موزه های استان مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی استان اقدامات صورت گرفته توسط ستاد اجرایی خدمات سفر در نوروز 97 را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: از اواسط اسفند ماه 96 تا پایان تعطیلات نوروزی سال 97 ستاد استان 15 جلسه با حضور تمامی اعضا برگزار کرده و جمعا 80 دستگاه در این ستاد همکاری داشتند. در هر شهرستان نیز حداقل دو جلسه برگزار شده و در اداره کل میراث فرهنگی نیز 10 جلسه داخلی به این امر اختصاص یافته است.

او افزود: پس از اعلام آمادگی کامل تمامی دستگاه ها مانوری تحت عنوان مانور سراسری ستاد اجرایی خدمات سفر در محل فرماندهی نیروی انتظامی استان برگزار شد که برای اولین بار در استان بجز دستگاه های مرتبط، از نیروی جوان و پر آینده دانش آموزان استان در قالب نیروی آموزش دیده همیار گردشگر استفاده شد.

حسینی ادامه داد: از خدمات و اقداماتی که در نوروز 97 با همت تمامی دستگاه ها به گردشگران نوروزی ارائه شد می توان به برگزاری و برپایی 20 نوروزگاه در سطح استان اشاره کرد. نوروزگاه ها جایگاه طراحی شده برای ارائه خدمات گردشگری از قبیل راهنمایی مسافرین، ارائه نقشه و بروشور اطلاع رسانی جاذبه ها و تاریخچه هر شهر و همچنین پمفلت های معرفی موزه ها و شماره های اضطراری هستند. از دیگر اقداماتی که در نوروز گاه ها صورت می پذیرد میتوان به برگزاری بازی های بومی و محلی و نوا های آئینی استان اشاره کرد.

حسینی با اشاره به اهمیت نوروزگاه ها به عنوان رسانه معرفی استان به گردشگران به صورت حضوری گفت: در نوروزگاه های استان جایگاه صنایع دستی نیز محفوظ بوده و جمعا تعداد 99 غرفه صنایع دستی در نوروز گاه ها و بازارچه های دائمی ایجاد شد و هنرمندان استان به عرضه و نمایش آثار فاخر این حوزه به گردشگران پرداختند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: چهار گروه از بهترین اجرا کنندگان موسیقی و حرکات آئینی استان که بعضا در سطح جهانی جوایزی را نیز در این زمینه بدست آورده اند با اجرای 75 برنامه در نوروزگاه ها، روستا ها، محل های اسکان موقت گردشگران و تفرج گاه ها به فضای بهاری  استان و بالا بردن سطح نشاط اجتماعی کمک شایانی کردند. در این میان اداره کل میراث فرهنگی استان از اقشار آسیب پذیر استان غافل نشد و با اجرای این گروه ها در 4 آسایشگاه سالمندان پر جمعیت استان سعی کرد تا نوروز در دل های این عزیزان نیز نقشی طربناک تر داشته باشد.

او ادامه داد: برپایی سیاه چادر عشایر استان و عرضه محصولات روستایی در آنها نیز از دیگر خدمات ارائه شده در نوروز 97 است که توانست نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند.

او با شرح اهمیت نوروز باستانی در فرهنگ ایران و همچنین رسوم میهمان نوازی بیان کرد: مراسم استقبال از میهمانان نوروزی استان در روز دوم فروردین ماه با حضور معاون اقتصادی، معاون عمرانی و مدیر کل بازرسی استانداری برگزار شد. هم زمان با این مراسم که در ورودی شهر اراک اتفاق افتاد در تمامی شهرستان های استان جمعا 12 مراسم استقبال از گردشگران نوروزی برپا شد که در آن مسئولین شهری و استانی و همچنین نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی با اهدای بسته هدایا و اقلام معرفی جاذبه های توریستی استان به گردشگران ورودی استان از آنها استقبال به عمل آوردند.

حسینی ادامه داد: برگزاری دو رالی گردشگری خانواده در نوروز 97 با شرکت 40 خودرو، افتتاح قطار گردشگری استان با 70 گردشگر، برگزاری جشن بادبادک ها، اجرای بازی های بومی و محلی روستای ابراهیم آباد، برپایی جشنواره کاچی و باسلق نیمور، بازی چوب بازی ابراهیم آباد، برگزاری آئین کوسه ناقالدی، حضور در لحظه تحویل سال بر مزار شهدای گمنام، برپایی نمایش هفت سین سیار، خدمات رسانی اتوبوس گردشگری شهر اراک، جشنواره تخم مرغ های رنگی، تخم مرغ بازی روز سیزده فروردین در خمین و برگزاری ورزش ماجرا جویانه و هیجانی اسلک لاین در روستای انجدان از دیگر اقداماتی است که به طور شاخص در استان مرکزی اتفاق افتاده اند و تمامی این اقدامات پیش برنده اهداف اصلی ستاد یعنی معرفی بهتر قابلیت ها و جاذبه های استان به عنوان مقصدی جدی برای سفر و گردشگری است.

حسینی گفت: بنده به عنوان دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان در ایام نوروز از تمامی شهرستان های استان و روند ارائه خدمات نوروزی در آنها بازدید داشتم و همچنین ناظرین و بازرسین اداره کل جمعا 209 بازدید از تاسیسات گردشگری شامل هتل ها، مراکز اقامتی، رستوران ها و مراکز پذیرایی بین راهی، میهمان سرا های ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن های ورزشی و همچنین دفاتر خدمات مسافرتی استان به عمل آورده اند که این عمل باعث بالاتر رفتن کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه رضایت بیش از پیش گردشگران شده است .

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به رشد بازدید گردشگران از موزه های استان در نوروز 97 گفت: در نوروز امسال 11098 گردشگر از موزه های استان بازدید داشته اند که نسبت به سال گذشته رشد بسزایی داشته و بهتر آنکه در نوروز امسال 317 گردشگر خارجی از موزه های استان بازدید داشته اند که این رقم نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از 30 برابر رشد داشته است.

او در ادامه گفت: با همت و همکاری تمامی اعضای ستاد خدمات سفر در نوروز ۹۷ جمعا ۵۳۶۴۰۱ نفر در استان مرکزی اقامت داشته اند که از این تعداد حدود 23 هزار نفر در هتل و مسافرخانه های استان اسکان داشته اند. همچنین میزان اقامت در تاسیسات اقامتی وابسته به آموزش و پرورش استان نیز 25 هزار نفر بوده و باقی گردشگران در کمپ های موقت و چادر اقامت داشته اند.

حسینی افزود: در مجموع بازرسین اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی ۱۶۹ بازدید مشترک از مراکز اقامتی، رستوران ها و مراکز پذیرایی و بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی موقت به عمل آورده اند که این امر موجب بالاتر رفتن کیفیت خدمات دهی و رضایت بیش از پیش گردشگران شد به گونه ای که در طول ایام نوروز ۹۷ هیچ شکایتی در خصوص خدمات گردشگری استان به ثبت نرسیده است.

حسینی در پایان با اشاره به اطلاع رسانی های به عمل آمده در خصوص خدمات ستاد و معرفی استان به گردشگران افزود: جمعا 400 هزار نسخه اقلام معرفی جاذبه های استان از قبیل پوستر، بروشور، کتابچه معرفی شهرستان ها، کتابچه معرفی موزه های استان، پمفلت شماره تلفن های ضروری استان و کارت پستال برای ایام نوروز 97 توسط اداره کل میراث فرهنگی استان چاپ و عرضه شد. بیش از 20 خبر در ایام تعطیلات نوروز، 500 پست تلگرامی در کانال اداره کل و 100 پست اینستا گرامی به پوشش فضای مجازی در این خصوص اختصاص داشت.

وی در پایان از عملکرد اصحاب رسانه استان در اطلاع رسانی ظرفیت های گردشگری استان تقدیر کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: