• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2385-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در استان مرکزی تشریح شد

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان مرکزی برنامه های این نهاد در ین هفت را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رضا میرزایی در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، عنوان کرد: سالروز شهادت سید مرتضی آوینی در تقویم رسمی کشور به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده، در همین راستا حوزه هنری به عنوان متولی اصلی هنر انقلاب اسلامی، هفته‌ای را تحت عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی در نظر گرفته و ویژه برنامه‌هایی تحت همین عنوان تدارک دیده است.

وی ادامه داد: افتتاح نمایشگاه کاریکاتور و آثار تجسمی، اکران انیمیشن سینمایی"فیلشاه"، اکران فیلم سینمایی" به وقت شام"، دیدار با خانواده ایثارگران و شهدا، دیدار هنرمندان با نماینده ولی‌فقیه و استاندار، تقدیر از برگزیدگان همایش مقاله نویسی و عکسواره، رونمایی و اکران پنج فیلم کوتاه، برگزاری کارگاه آموزشی فیلم مستند، نقاشی و عکاسی، اجرای نمایش خیابانی، رونمایی از فیلم "مریم بانو" و تقدیر از بانوان ایثارگر از جمله برنامه‌های حوزه هنری در هفته هنر انقلاب است.

میرزایی با اشاره به اینکه حوزه هنری سعی دارد با زبان هنر با مردم ارتباط برقرار کند و ارزش‌های انقلاب اسلامی را در جامعه ترویج کند، افزود: در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی هستیم، مقام معظم رهبری حوزه هنری را  امید هنر انقلاب می‌داند و این امر نشان از مسئولیت سنگین این دستگاه دارد، لذا حوزه هنری به صورت جدی در خصوص تبیین و ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی با زبان هنر ورود پیدا کرده تا پرچم‌دار هنر انقلاب اسلامی باشد.

وی تصریح کرد: حوزه هنری استان مرکزی در سال جاری برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده و در این خصوص جایگاه اقتضاعات زمانه را با خلاقیت و نوآوری لحاظ کرده است، به هر حال باید بپذیریم که به منظور استفاده از ابزار هنر باید خود را به روز کنیم، در همین راستا تهیه و تدارک برنامه‌ها باید به نحوی باشد که جذابیت لازم برای ارتباط با مخاطب امروز را داشته باشد، لازمه یک ارتباط موثر با مخاطب داشتن، بازنگری مستمر در تمام برنامه‌ها است.

میرزایی با اشاره به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، افزود: حوزه هنری سعی دارد که این شعار را با توجه به ابزار هنر به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند و این مهم را به عنوان نظام ارزشی در جامعه منتشر و نهادینه کند. حوزه هنری در تولید و ترویج آثار هنری سعی در رعایت شاخص‌های اخلاق مداری در میان خانواده ها دارد و با تولید آثار کیفی در جهان رقابتی مخاطبان را به مصرف این آثار ترغیب می‌کند.

وی افزود: حوزه هنری همواره به دنبال ارتقا کیفیت تولید آثار است، تولید یک اثر موفق با شاخص‌های کیفی زمانبر است، لذا حوزه هنری در سال 96 به دنبال پیش‌تولید و تولید آثار بسیار مطلوبی بوده که در سال 97 از این آثار رونمایی خواهد شد، ما تاکنون در حوزه فرهنگ مطالعات پایداری و تاریخ شفاهی دفاع مقدس اقدامات ارزشمندی انجام داده‌ایم.

 میرزایی اضافه کرد: نگاه حوزه هنری در تولید فیلم یک نگاه سرمایه‌ای از نوع فرهنگی است که می‌تواند در تاریخ دفاع مقدس ماندگار شده و در دوره‌های مختلف مورد بهره‌‌برداری قرار گیرد، اکران فیلم مستند" مریم بانو" و فیلمی در خصوص نقش اراک در انقلاب اسلامی نمونه‌ای از این آثار است که اکران خواهد شد.

وی بیان کرد: حوزه هنری ساختاری چابک و برنامه محور دارد و از تمام پتانسیل استان در این راستا استفاده می‌کند، طبیعتا در هفته هنر انقلاب در همه شهرهای استان برنامه‌های نمادین برگزار نخواهد شد، اما به لحاظ تولید و اجرا سعی شده از تمام ظرفیت‌های استان مرکزی استفاده شود، این دستگاه با تولید برنامه‌ها و آثار هنری همواره در عرصه اجتماع حضور دارد، ولی به دلیل کمبود امکانات سخت‌افزاری تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد.

میرزایی خاطرنشان کرد: مسئولان باید تلاش‌ کنند که تولید آثار فرهنگی رونق گیرد، چراکه فرهنگ یک جامعه شاکله آن جامعه قلمداد می‌شود و یکی از مباحثی که سبب ارتفا و رشد فرهنگ می‌شود، همین ابزار هنر است، استان مرکزی در این زمینه دارای مشکلاتی است که رفع این مشکلات یک همت بالادستی را می‌طلبد، استانداری می‌تواند با رفع مشکلات و بهبود کسب و کار در حوزه هنر، شرایطی را ایجاد کند تا اقتصاد هنر رونق گیرد.

وی اشاره کرد: حوزه هنری توانسته در سطح ملی و در تولید آثار هنری ویژه کودک و نوجوانان اتفاقات مطلوبی را ایجاد کند، چشم‌انداز حوزه هنری استان مرکزی اینست که آثار مکتوبی در این حوزه داشته باشد، در همین راستا ما در حوزه تجسمی و حوزه آفرینش‌های ادبی اقدام به تربیت نیروی متخصص کرده‌ایم که این اقدامات در سنوات آتی منجر به تولید آثار مطلوبی در این حوزه خواهد شد.

 میرزایی با اشاره به اینکه حوزه هنری در بحث کودک و نوجوانان تنها به تولید آثار هنری می‌پردازد، افزود: حوزه هنری یک دستگاه تولیدی است و اجازه ندارد که در خصوص آموزش‌های مقدماتی ورود پیدا کند، اما به منظور تکمیل و تربیت نیروهای متخصص به فراخور نیاز‌سنجی، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌کند. سیاست‌گذاری که برای حوزه هنری تعریف شده بر پایه شناساندن این دستگاه به مردم نیست، حوزه هنری پایگاهی است که با تکیه بر هنرمندان، تولیداتی را مبتنی بر ارزش های انقلاب اسلامی انجام داده و درسطح عموم توزیع می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی حوزه هنری بر اساس قائده است و این دستگاه برای اینکه حس فرمایشی بودن در مخاطبان ایجاد نشود، به برجسته شدن نام خود اصراری ندارد، افزود: استان مرکزی نیاز به مجموعه‌های فرهنگی دارد، در حال حاضر نیروی انسانی وجود دارد، اما از لحاظ سخت‌افزاری دچار مشکل هستیم که رفع نیازهای موجود در این بخش از عهده حوزه هنری خارج است.

میرزایی عنوان کرد: حوره هنری نهاد عمومی غیردولتی است که متاسفانه سازوکار درستی برای آن تعریف نشده، این دستگاه به مانند کودک نابالغی است که هنوز رشد کافی نیافته وارد جامعه شده است، با توجه به اینکه اقتصاد هنر با مشکل مواجه است، هیچ راهی برای درآمدزایی توسط این دستگاه نیست. به طور کلی تعداد تولیدات ما با نیاز جامعه فاصله جدی دارد، اما تا‌کنون توانسته‌ایم با توجه به بضاعت محدود برنامه‌ریزی موثری انجام داده و جریان‌ساز باشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: