• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-791-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار عنوان کرد:

افزايش ٤٦ درصدي صادرات در استان مركزي

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار مركزي از افزايش ٤٦ درصدي صادرات در استان مركزي خبر داد و گفت: این میزان صادرات به ارزش حدود يك ميليارد دلار از استان مركزي به ٧٨ كشور جهان صادر شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سعيد فرخي در جمع خبرنگاران با اشاره به عملكرد اقتصادي استان در سال گذشته گفت: در راستاي طرح ايجاد رونق توليد در واحدهاي كوچك و متوسط طي سال ٩٦ ، مبلغ ٨ هزار و ٥٩٧ ميليارد ريال توسط بانكها به ٩٩١ واحد توليدي استان مركزي تسهيلات پرداخت شد كه از نظر ميزان رقم پرداختي رشد حدود ١٢ درصدي را نسبت به سال ٩٥  نشان مي دهد.

وي افزود: در سال ٩٥ نيز مبلغ ٧ هزار و ١٦٨ ميليارد ريال به 1066 واحد توليدي استان پرداخت شد.

وي ادامه داد: در مجموع ارزيابي طرح رونق توليد و پرداختي مستقيم، بانكهاي ملي، صادرات و تجارت از عملكرد بهتري نسبت به ساير بانكها برخوردار بوده اند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار مركزي با انتقاد از بانك‌هاي خصوصي گفت: با توجه به اينكه بانك‌هاي خصوصي در استان بخش قابل توجهي از منابع و سپرده هاي مردم را در اختيار دارند ولي متاسفانه در پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي عملكرد چشمگيري نداشته اند و انتظار داريم در سال جاري فعاليت بهتري را از اين بانكها شاهد باشيم.

فرخي با اشاره به افزايش سرمايه گذاري خارجي در استان گفت: استان مركزي در حال حاضر ميزبان ٤٨ طرح سرمايه گذاري خارجي از كشورهاي تركيه، انگلستان، فرانسه، آلمان،  اسپانيا، ايتاليا، هلند، سوئيس، افغانستان و ايرانيان مقيم خارج از كشور است.

وي حجم سرمايه گذاري اين طرحها را حدود يك ميليارد و ١٧٤ ميليون دلار عنوان كرد و افزود: با گشايش هاي صورت گرفته در پسابرجام حدود نيمي از آمار فوق به ميزان ٥٥٤ ميليون دلار در قالب ٢٠طرح در دولت تدبير و اميد صورت پذيرفته است.

فرخي در ادامه از افزايش ٤٦ درصدي صادرات در استان مركزي خبر داد و گفت: طبق اعلام گمركات استان در سال ٩٦ حدود يك ميليون و ٤٤٨ هزار تن كالا به ارزش حدود يك ميليارد دلار از استان مركزي به ٧٨ كشور جهان صادر شده است.

وي افزود: با مقايسه آمار فوق، صادرات محصولات استان از نظر تعداد ٣١درصد، وزن ٦٣ درصد و ارزش ٤٦ درصد نسبت به سال ٩٥ افزايش داشته است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار مركزي افزود: همچنين در سال ٩٦ نيز  ٣٩٨ ميليون دلار كالا به استان وارد شده كه عمدتا شامل مواد اوليه و ماشين آلات مورد نياز واحدهاي توليدي است.

وي تراز تجاري استان مركزي را مثبت ارزيابي كرد و گفت: با مشاهده آمارها ميزان صادرات استان مركزي حدود 2.5 برابر واردات آن است.

فرخي در پايان گفت: طبق اعلام مركز آمار ايران تا پايان پاييز ٩٦، استان مركزي با نرخ بيكاري 8.5 بعد از استانهاي هرمزگان با نرخ بيكاري 7.5 و سمنان با 8.3، رتبه سوم در كاهش نرخ بيكاري در سطح كشور را دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: