• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1091-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کیفی‌سازی تولیدات و مبارزه با قاچاق مولفه اصلی تحقق شعار سال

قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی کیفی‌سازی تولیدات و مبارزه با قاچاق را مولفه اصلی تحقق شعار سال دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود بختیار در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان اراک در سال 97 بیان کرد: سازمان صنعت معدن تجارت استان مرکزی در سال گذشته 237 پروانه بهره‌برداری صادر کرده است که این تعداد منجر به جذب 9 میلیارد تومان سرمایه در استان شده و برای سه هزار و 684 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

وی میزان رشد در حوزه صدور پروانه بهره‌برداری را 6.28 درصد و در تولید اشتغال را 23.8 درصد عنوان کرد و گفت: در استان مرکزی تاکنون 2 هزار و 706 پروازنه برای واحدهای تولیدی صادر شده است که منتهی به 15 هزار و 661 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان شده است، همچنین 105 هزار و 734 نفر در این واحدها فعالیت دارند که با احتساب خانوار شاغلین در واقع بیش از 400 هزار نفر در استان مرکزی مرتبط با حوزه صنعت هستند.

بختیار رتبه استان مرکزی در صدور پروانه در کشور را رتبه دهم، در حوزه سرمایه‌گذاری جایگاه چهارم و در زمینه اشتغالزایی را رتبه ششم کشور دانست و افزود:در سال 96 چیزی حدود 244 فقره جواز تاسیس صادر شده است که برای 9 هزار و 182 نفر اشتغالزایی خواهد داشت و رقم سرمایه‌گذاری آن 17 هزار و 840 میلیارد ریال است.

وی اظهار کرد: میزان جوازهای تاسیس واحد صنعتی صادره در اراک 56 فقره بوده است که بیش از هزار اشتغال خواهد داشت و ارزش سرمایه‌گذاری آن هزار و 209 میلیارد ریال است.

قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در خصوص روند صادراتی استان و رشد 4 درصدی آن در مقایسه با سال 95 بیان کرد: در سال گذشته 910 میلیون دلار صادرات در استان مرکزی انجام شده است که معادن هزار و 404 تن با رشد 15.2 درصدی به 73 کشور دنیاست.

وی یکی از مولفه‌های کمک به ارتقای صادرات و کیفی‌سازی تولیدات را ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی و تولید عنوان کرد و افزود: در سال 96 ایجاد این واحدها در استان مرکزی 88 درصد رشد داشته است که رتبه نخست کشور به استان مرکزی اختصاص یافت و همچنین در حوزه خدمات فنی و مهندسی 50 درصد رشد حاصل شده است.

بختیار تحقق شعار سال را در گرو ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی در کشور دانست و با بیان اینکه رسانه‌ها در این راستا نقش مهمی دارند، تصریح کرد: امروز متاسفانه بسیاری از کالاهای تولید داخل به اسم کالای خارجی در کشور عرضه می شود.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین دغدغه شرکت‌های تولید مسئله نقدینگی است و باتوجه به افزایش قیمت ارز برای تامین مواد اولیه به نقدینگی بالایی نیاز دارند، اظهار کرد: تسهیلات رونق تولید در سال 97 ادامه خواهد داشت و حتی در امر واردات مواد اولیه نیز تسهیلات یوزانس پرداخت می‌شود چراکه باید برای بهبود کیفیت تکنولوژی تغییرات لازم داشته باشد و این امر با نوسازی تجهیزات و استفاده از ماشین‌آلات به روز محقق می‌شود.

قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه کرد: در سال 97 وزارت صنایع از محل تسهیلات بازسازی و نوسازی صنایع منابعی را اختصاص داده است که امکان جایگزینی ماشین‌آلات جدید به جای ماشین‌آلات فرسوده فراهم خواهد شد و لازم است در راستا بانک‌ها حمایت لازم را داشته باشند.

وی یکی از مولفه های اصلی حمایت از کالای ایرانی را مبارزه جدی با واردات و قاچاق دانست و گفت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته امروز در بسیاری از فروشگاه‌ها شاهد فروش اجناس وارداتی و قاچاق هستیم که باید نظارت‌ها و بازرسی‌ها تقویت شود.

بختیار با اشاره به ضرورت تغییر تعرفه‌های کالای ورودی گفت: بسیاری از تولیدات صنایع به لحاظ قیمت تمام شده خریدار ندارند و محصول مشابه آن با قیمت نازل‌تر عرضه می‌شود بر همین اساس اگر واحدهای تولیدی اسناد و مدارکی را ارائه کنند که کالاها با تعرفه نازل وارد می‌شوند و مانع تولید خواهند بود وزارت صنعت و کمیته ماده یک موضوع را بررسی و تعرفه ورودی کالا را افزایش خواهد داد البته این امر باید به نحوی باشد که انحصار تولید کالا را در اختیار فردی خاص قرار ندهد.

قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه کرد: امسال برای توسعه صادرات ارقام جوایز صادراتی افزایش خواهند یافت و همچنین به منظور ایجاد سرعت و تسهیلگری قوانین مشکل‌سازی مدیریت خواهد شد، همچنین در نظر است که تفاهم‌نامه‌ای با بانک‌های عامل جهت پرداخت وام کم‌بهره با زمان مناسب بازپرداخت و شرایط معقول به مردم برای خرید کالای ایرانی توسط وزارت صنعت منعقد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: