• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 971-2692-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مقدسی:

عملکرد بانک مرکزی مورد تایید مجلس نیست
شعار سال وارد میدان عمل شود

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد بانک مرکزی مورد تایید مجلس نیست و باید قبل از وقوع بحران تدبیر می‌کرد.

به گزارش ایسنا،منطقه مرکزی، سید مهدی مقدسی در دیدار نوروزی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان استان مرکزی عنوان کرد: در خصوص تقویت صنعت شعارهایی هرسال توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود  که امید است امسال در این راستا فارغ از تکرار شعار به عرصه عمل وارد شویم و قوای سه‌گانه برای برون‌رفت از بحران راهکاری عملیاتی را دنبال کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی با اشاره به پیگیری سلسله اقدامات حمایتی ویژه صنایع و حضور روز گذشته وزیر صنعت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و طرح‌ راهکارهایی جهت عبور از بحران و بهبود شرایط تصریح کرد: انتظار می‌رفت قبل از بروز اتفاقات کنونی در قیمت ارز دولت و بانک مرکزی به سرعت تدبیر کنند، نباید فرصت‌سوزی صورت می‌گرفت و از این حیث مجلس شورای اسلامی روز گذشته از عملکرد بانک اعلام نارضایتی کرد چراکه مدیریت این نیست که پس از بحران وارد میدان شد و موضع انفعالی داشت بلکه باید با مدیریت فعال و رو به جلو مسلط بر اوضاع عمل کرد.

مقدسی با بیان اینکه تصمیم دولت بر دلار تک نرخی برای کنترل شرایط بحران است، گفت: ثبات قیمت ارز تکلیف صادرکننده و واردکننده را مشخص می‌کند و حتی اگر در برهه‌ای افزایش قیمت نرخ ارز صورت‌ می‌گیرد دولت باید مابه‌التفاوت آن را در قبال تولیدکننده و واردکننده متحمل شود تا ثبات بازار بر هم نخورد و باید برای شرایط خاص از قبل تدابیر داشت.

وی با تاکید بر اینکه سود مناسب و انگیزه‌زا باید برای سپرده‌های ارزی در نظر گرفته شود، افزود: امروز ارز بسیاری در دست مردم است و باید شرایط را تدبیر می‌کردیم، اما این نقد به بانک مرکزی وارد است و انتظار مدیریت داشتیم، مجلس شورای اسلامی نسبت به این شرایط حساس است تا وضعیت مناسب و تثبیت‌کننده ای برای تولیدکننده و واردکننده حاصل شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از کارساز بودن سیاست‌های انقباضی دولت، بیان کرد: یقینا تدابیر اتخاذ شده کارساز نیست و باید اقداماتی را جهت عدم تکرار مجدد بحران داشته باشیم.

وی با اشاره به کاهش میزان قاچاق کالا در کشور رقم 12 تا 15 میلیون دلار قاچاق کنونی را همچنان رقمی سنگین برای کشور دانست که کمر تولید کننده را شکسته است و گفت: تعرفه های کالای ورودی در اردیبهشت ماه تعیین می‌شود و هرساله لیستی از کالایی که تولید آن در کشور ممکن است جهت افزایش تعرفه کالای وارداتی مشابه تهیه و تنظیم می‌شود، این امر مسکن است، اما به هر روی لازم است به سرعت پیشنهادات مناسب اعلام شود تا تصمیم و اقدامات لازم اعمال شود.

مقدسی با اشاره به تلاش در جهت سپردن کار و پروژه‌ها به صنایع داخلی عنوان کرد: متاسفانه برخی از وزارتخانه‌ها اقدام به سپردن کار به شرکت‌های خارجی دارند که پذیرفتنی نیست و امید است شعار سال تکرار نشود بلکه به آن عمل شود و نتیجه ملموسی برای تولید کننده حاصل شود، تصمیمات دولت تثبیت کننده بازار باشد و مبادلات ارزی به راحتی صورت گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: