• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1391-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رویکرد انتزاعی در تحقق شعار سال بی اثر خواهد بود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گفت: رویکرد انتزاعی در تحقق شعار سال بی اثر خواهد بود و باید همیت ملی برای تحقق آن به کار گرفته شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، منوچهر توسط در دیدار نوروزی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان استان مرکزی با اشاره افزایش جهشی قیمت ارز که در تاریخ انقلاب اسلامی بی‌مانند است، عنوان کرد: انتظار بر این بود که دولت به سرعت واکنش نشان دهد چراکه علاوه بر تاثیر بر روند کاری فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بر زندگی مردم و نیازهای آن نیز تاثیر گذار است.

وی با اشاره به قیمت تعیین شده ارز توسط دولت تصریح کرد: اعتقاد بر این است که کالایی را نمی‌توان تک نرخی حفظ کرد، اما امید است که دولت با اشباع بازار از ارز بتواند این نرخ را حفظ کند و اگر دولت امکان حفظ این نرخ را نداشته باشد به مراتب این نرخ از گذشته فراتر خواهد رفت.

توسطی بیان کرد: همه فعالان اقتصادی به دنبال ثبات فعالیت اقتصادی هستند و این نوسانات تاثیر مخربی بر فعالیت‌ها خواهد داشت.

وی یکی از نتایج این افزایش را جنگ روانی دانست و گفت: امید است که دولت در بسترسازی رفع معضلات و نگرانی‌های ملت اقدام اساسی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به شعار سال عنوان کرد: این شعار همه ارکان اقتصادی را تحت پوشش قرار داده است و مسلما به صورت انتزاعی نمی‌توان به این امر پرداخت بلکه حمایت از کالای ایرانی را باید همراه با همیت و تعصب ایرانی پیش رویم و وظیفه دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌هاست که این تعصب را دامن بزنند.

وی افزود: حمایت از کالای ایرانی بدون ساماندهی واردات محقق نخواهد شد و بدون جلوگیری تام و تمام از قاچاق تحقق شعار سال میسر نخواهد بود، میانگین قاچاق در دنیا 5 درصد است و باید در کشور این عامل که آسیب‌زننده به تولید کشور است، مدیریت شود.

توسطی با تاکید بر نرخ سود بانکی و فراهم کردن تولید رقابتی بیان کرد: امید است تصمیم سال گذشته دولت در افزایش نرخ سپرده باعث افزایش نرخ ارز نشود.

وی بر لزوم سیاست‌گذاری فرهنگی از سوی دولت جهت حمایت از کالای ایرانی، وظیفه‌مند بودن مردم در خرید کالای تولیدی کشور، حمایت دولت از تولیدکنندگان، کیفی‌سازی تولیدات توسط تولیدکنندگان و تعیین قیمت مناسب جهت تحقق شعار سال و توسعه تولید در کشور تاکید کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به هدفگذاری 1.5 میلیارد دلاری صادرات استان در سال 97 این رقم دست‌یافتنی دانست و گفت: باید از توان و پتانسیل دانشگاه‌ها و علمی موجود در استان در زمینه طراحی، تولید و رفع چالش‌های اقتصادی استفاده کرد و در این راستا برای سال 97کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی برای 600 واحد تولیدی دارای واحد تحقیق و توسعه برنامه‌ریزی کرده است و 10 پروژه اقتصادی و صنعتی توسط دانشگاه‌ها در واحدهای صنعتی هدفگذاری شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: