• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-5684-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

یک مسئول عنوان کرد:

شرايط بغرنج آب های زيرزميني دشت های ساوه و اراك/وضعيت نگران‌کننده آب در استان مرکزی

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي گفت: وضعيت آب شهري و روستايي در سال جاري نگران كننده است.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، عزت الله آمره اي در جلسه شوراي حفاظت آب استان اظهار كرد: در سال آبي ٩٧-٩٦ بارش ٩٢ ميليمتري انجام شده كه اين ميزان طي ٦٤ سال اخير بي سابقه بوده است.

وي با اشاره به خشكسالي ٥ ساله اخير گفت: وضعيت بارش باران در استان مركزي از مهرماه ٩٦ تا ٢٠ فروردين ماه سال ٩٧ كاهش ٦١ درصدی نسبت به دراز مدت و ٦٤ درصد نسبت به سال گذشته داشته و در كليه شهرستان ها حدود ٥٠ درصد كاهش بارش رخ داده است.

آمره اي تصريح كرد: سال گذشته ميزان بارش ٢٥٠ ميليمتر بوده است كه اين ميزان در سال آبي جاري با كاهش ١٦٦ ميليمتري مواجه بوده و اين كاهش بارندگي باعث كاهش جريان های سطحي و رودخانه شده است.

وي با بيان اينكه بارش در سال زراعي گذشته ١٠٩ ميليون مترمكعب بوده است كه با اين ميزان بارش در سال جاري تنها ٣٤ روان آب وارد سدها مي شود، ميزان كاهش روان آبهاي استان را ٦٨ درصد عنوان كرد.

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي در ادامه به تشريح وضعيت سدهاي استان پرداخت و گفت: در سال ٩٤ و ٩٥ بواسطه اعمال مديريت حوضه آبريز عليرغم كاهش بارندگي ها نسبت به سنوات اخير مخزن سد ساوه وضعيت مناسبي دارد به شكلي كه در حال حاضر حجم مخزن سد ٤١ درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

وي افزود: در بحث سد كمال صالح وضعيت مناسبي را شاهد نيستيم چراكه امسال ٤٣ ميليون مترمكعب ورودي به سد ثبت شده و رودخانه هاي ورودي به سد خشك شده است و در حال حاضر ٦٩ تا ٧٠ ميليون مترمكعب آب پشت سد ذخيره شده كه كاهش ٢٦ درصدي در حجم مخزن سد را نشان مي دهد، اما با اعمال مديريت يكپارچه در جريان رودخانه قره چاي وضعيت سد ساوه بهبود يافته است.

آمره اي با تاكيد بر لزوم توجه به وضعيت آب شرب شهرها و روستاها افزود: در حال حاضر ١٥٤ ميليون مترمكعب به آب شرب اختصاص يافته است كه ٤١ ميليون مترمكعب آن مربوط به آبهاي سطحي و مابقي آبهاي زيرزميني است و در بحث شرب روستايي نيز ٧٠ ميليون مترمكعب آب چاه، چشمه و قنات تخصيص يافته است، اما امسال وضعيت آب شرب روستايي و شهري نگران كننده است چراكه آبدهي چاه هاي شرب كاهش يافته است .

وي با اشاره به وضعيت نامناسب دشت ساوه و اراك در حوزه آب زيرزميني به ارائه راهكارهاي تعيين شده در حوزه شرب و كشاورزي و صنعت پرداخت.

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي قطع ساعتي آب در شبانه روز، كاهش فشار شبكه جهت كاهش هدررفت شبكه و مصرف، قطع انشعابات غيرضروري، جداسازي آب شرب از فضاي سبز شهري، كاهش برداشت و مديريت منابع استراتژيك تامين آب، ايجاد مناطق قرق در حريم چاه‌هاي تامين آب شهري، انجام اقدامات لازم در خصوص پيشگيري از خشك شدن چاه هاي آب شرب شهري و روستايي در فصول گرما را به عنوان پيشنهادات كنترل شرايط در حوزه آب شهري و مقابله با خشكسالي عنوان كرد.

آمره اي در حوزه كشاورزي بيان كرد: در اين حوزه لازم است رعايت ساعت كاركرد مصوب دشت‌ها، تامين تسهيلات مالي لازم جهت تهيه و نصب كنتورهاي هوشمند، كاهش سطح زيركشت محصولات بهاره و پرآب، خودداري از كشت دوم اراضي آبي و عدم ارائه تسهيلات مورد نياز در این بخش، توسعه سيستم هاي آبياري نوين با تاكيد بر عدم توسعه سطح كشت و لزوم نصب كنتورهاي حجمي، تهيه و اجراي الگوي كشت مناسب جايگزين به منظور سازگاري با كم آبي، اطلاع رساني و اجراي طرح احيا و تعادل بخشي آب زيرزميني مورد توجه قرار گيرد.

به گزارش ايسنا؛ در اين جلسه از فرمانداران شازند، خنداب، كميجان و تفرش به منظور همكاري جهت اعمال مديريت يكپارچه در رودخانه قره چاي تقدير شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: