• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-5784-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

استاندار مرکزی:

در حوزه آب استان مرکزی نگرانی اصلی درخصوص روستاهاست/جراحی سختی پیش رو داریم

استاندار مرکزی نگرانی اصلی استان در حوزه منابع آب را در حوزه روستاها دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در اولین جلسه از شورای حفاظت آب استان مرکزی با تاکید بر اینکه امسال جلسات شورا باید منظم‌تر و با رویکرد اجرایی‌تر برگزار شود، عنوان کرد: بحران آب در استان مرکزی باید به واسطه شهرستان ها و تصمیمات موثر در شورای آب شهرستان‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه نه تنها در حوزه آب بلکه در حوزه برق نیز با بحران مواجه هستیم، اظهار کرد: امسال سه هزار مگاوات نصب نیروگاه در کشور مطرح است و از طرفی سه هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی کسر می شود که این کسر از هفت تا هشت هزار مگاوات نیروگاه بر‌ق‌آبی در کشور به دلیل نبود آب در پشت سدهای کشور است و این کاهش احتمال خاموشی پراکنده در برخی نقاط کشور را ایجاد خواهد کرد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه این کاهش و خاموشی‌ها ممکن است تبعات اجتماعی و امنیتی به همراه داشته باشد، تصریح کرد: استان اصفهان در حال حاضر به 420 میلیون مترمکعب آب شرب نیاز دارد که تنها 100 میلیون مترمکعب آن در پشت سدها ذخیره شده است و اگر با بار‌ش‌های بهاره نیز 100 میلیون مترمکعب آن جبران شود، همچنان 200 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه جراحی سختی پیش رو داریم، گفت: تامین آب شرب مردم بیش از تامین آب کشاورزی و صنعت اهمیت دارد، نباید به آب ذخیره شده پشت سدها بسنده کرد و امیدوار بود و لازم است از امروز رسانه‌ها هشدارهای لازم در این راستا به گوش مردم برسانند.

آقازاده بیان کرد: بحرانی کنونی استان مرکزی در 60 سال اخیر بی مانند است و اگر مدیریت نشود فاجعه به جایی خواهد رسید که شاهد مهاجرت گسترده مردم از نقاط دچار چالش و تنش آبی خواهیم بود که این امر قطعا توازن زندگی در کشور را بر هم خواهد زد.

وی مدیریت شرایط کنونی و بحران موجود را شرط اول دانست و افزود: در سال 96 که در دهه‌های اخیر کم بارش‌ترین سال استان مرکزی بوده است با مدیریت یکپارچه، قره‌چای احیا و زنده شد و این امر نشان از آن دارد که مدیریت بر منابع حرف اول را می‌زند و بر همین اساس باید با مدیریت درست تصمیمات سخت اتخاذ کرد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: امروز در استان حدود 12 هزار حلقه چاه وجود دارد که از این تعداد 3 هزار حلقه غیرمجاز است و حتی اگر چاه‌های مجاز در امر استخراج آب مدیریت، برنامه‌محور و طبق ساعت باشند همچنان مشکل اب وجود خواهد داشت.

وی با تفویض اختیار به شهرستان‌ها بیان کرد: شورای آب شهرستان ها موازی با شورای تامین برگزاری شود و در موضوع آب باید حتی روسای دادگستری‌ها، ناجا، دستگاه‌های قضایی و نظارتی با مسئولان آب در شهرستان و فرمانداران همکاری مشترک داشته باشند و با توجه به انتخاب بین بد و بدتر باید تصمیمات موثر و عاقلانه بگیرند، تصمیمات اتخاذ شده قطعا مورد تایید شورای حفاظت آب استان خواهد بود مشروط بر اینکه کار کارشناسی و منطقی صورت گرفته باشد.

آقازاده با اظهار نگرانی نسبت به وضعیت روستاها افزود: از ابتدای سال جدید 65 روستا دچار چالش‌های آبی هستند که نشان از ورود به بحران بی‌سابقه در تاریخ معاصر است و اگر برنامه‌ریزی و مدیریت صورت نگیرد چالش‌های عمیقی رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه استان مرکزی در بین 31 استان کشور ششمین استان بحرانی است که این امر مدیریت بیشتری را می‌طلبد، گفت: صداوسیما و رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ‌سازی دارند و باید به نحوی عمل شود که مردم بیش از گذشته دغدغه‌مند نسبت به منابع آب باشند.

استاندار مرکزی تاکید کرد: فرمانداران شهرستان‌های جلسات مستمر شورای حفاظت آب را هر هفته و یا دو هفته یکبار برگزاری کنند و گزارش وضعیت شهرستان مستقیم به دبیرخانه شورا ارسال شود و در صورت نیاز شورای استان برای رفع موانع و یا همکاری بیشتر تعامل خواهد داشت، اما شهرستان‌های مستقیم در عرصه مدیریت منابع آب اقدام کنند.

وی خواستار شد که تا 30 فروردین ماه نحوه خرید، نصب و مکانیزم پرداخت هزینه کنتورهای حجمی توسط مسئولان امر انجام شود.

آقازاده با تاکید بر توقف کاشت چمن در شهرهای استان توسط شهرداری ها بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در صورتی که فضای سبز و چمن‌های شهرها به واسطه آب شرب آبیاری شود با مسئولیت شخص استاندار قطع کنند و به جای چمن گیاهان مقاوم به کم آبی کاشته شوند.

وی با اشاره به تصمیم ملی جهت توقف کشت برنج در کلیه استان‌های کشور به غیر از مازندران، گلستان و گیلان گفت: فردا وضعیت چاه‌های شرب در شهرستان‌ها و روستاها توسط فرمانداران و امور آب بررسی شود و درصورتی که احتمال کاهش سفره‌های آب زیرزمینی وجود دارد تدابیر لازم را در نظر گیرند.

استاندار مرکزی در بحث فرهنگ‌سازی آب پیشنهاد تشکیل کارگروه فرهنگی و تبلیغی داد و افزود: می‌توان با تاکید بر مباحث فرهنگی و دینی در حوزه آب برنامه‌های روتینی از طریق صداوسیما و دستگاه‌های فرهنگی انجام گیرد و در کنار آن نیز آموزش و پرورش مباحث آموزش را دنبال کند.

آقازاده با اشاره به دوم اردیبهشت ماه روز زمین پاک تصریح کرد: با توجه به پیوستن به کمپین بی‌زباله در این روز محوری که از نظر تراکم و حجم زباله در بدترین شرایط قرار دارد توسط شهرستان‌ها انتخاب و با مشارکت سمن‌ها و شهروندان اقدام به پاکسازی از زباله شود، همچنین کمپین بی‌زباله در عمل به منصه ظهور خواهد رسید و فرهنگی بی‌زباله نیز تسری می‌یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: