• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-5884-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

۶۹ درصد استان مرکزی درگیر خشکسالی شدید است

مدیرکل سازمان هواشناسی استان مرکزی ۶۹ درصد استان مرکزی را درگیر خشکسالی شدید دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مرتضی ذوالفقاری در نخستین جلسه شورای حفاظت آب استان مرکزی با بیان اینکه خشکسالی پدیده‌ای که از سال ۸۶ در کل کشور و خاورمیانه آغاز شده است گفت: سالانه ۵ میلیمتر به تبخیر افزوده می‌شود که طی یک دهه اخیر ۵۰ میلیمتر رشد تبخیر صورت گرفته است.

وی افزود: از ۳۱ استان کشور ۱۹ استان از حیث منابع آبی و خشکسالی در وضعیت بحرانی قرار دارند که کمتر از ۵۰ درصد بارش‌ها را دریافت کرده اند و استان مرکزی نیز تاکنون ۵۷ درصد کمبود بارش دارد به شکلی در سال زراعی ۹۷-۹۶ حدود ۱۱ میلیمتر بارش دیرافت کرده است درصورتی که این بارش در سه ماه پاییز باید ۸۰ میلیمتر به ثبت می‌رسید.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه بارندگی استان تا امروز ۹۵.۲ درصد بوده است گفت: این میزان بارش در مدت مشابه سال گذشته ۲۶۲ میلیمتر بوده و در بلندمدت ۲۱۳ میلیمتر بوده است، همچنین در مدت بلند مدت ۴۴ درصد دریافت بارش انجام شده است که نشان از ۶۴ در صد انحراف منفی دارد که در این راستا اراک، خمین، دلیجان و محلات وضعیت مساعدی دارند.

وی با اشاره به اینکه تا پایان اسفندماه در سال زراعی جاری شدیدترین خشکسالی مربوط به شهرستان تفرش است، گفت:  ۱۰ درصد استان درگیر خشکسالی بسیار شدید، ۶۹ درصد خشکسالی شدید ،۲۹ درصد خشکسالی متوسط و یک در صد خشکسالی خفیف است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه وضعیت دما بسیار نگران‌کننده گزارش شد، بیان کرد: به غیر از مهرماه سال ۹۶ در کلیه ماه‌های سال تا اسفندماه شاهد افزایش دما بودیم که این امر تعادل اکوسیستم را بر هم می‌زند و خود عاملی در کاهش بارش به شکل برف است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: