• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-687-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

اهداف دانشگاه جامع علمی و کاربردی مکمل نظام آموزشی است

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و پاسخگویی به شکایات دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: اهداف دانشگاه جامع علمی کاربردی مکمل نظام آموزشی است و این دانشگاه هیچگاه قصد ندارد پا جا پای وظایفی که نظام آموزش عالی برای دانشگاه‌ها تعریف کرده بگذارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر سید احمدرضا پیش‌بین در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان مرکزی، اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی و کاربردی به منظور دستیابی به اهداف مقدس جمهوری اسلامی تعریف شده و نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالاهای ایرانی که از جمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، مسئولیت این دانشگاه را دو چندان کرده است.

پیش‌بین تصریح کرد: نظام آموزش عالی مظلوم است و ما بایستی با وجود محدودیت‌هایی که با آن مواجه هستیم کم کم به سمت اهدافی که برای ما تعیین شده حرکت کنیم .

وی افزود: در گذشته دانشگاه‌‌ها خود را مسئول اشتغال جامعه نمی‌دانستند و این موضوع با واقعیت‌های جامعه همخوانی نداشت، شاید این خط‌مشی با اهداف اداری آن زمان منطبق بود، اما حقیقت آنست که نظام آموزش عالی در سطح کلان یکسری وظایف برعهده دارد و چنانچه این وظایف را بدرستی انجام ندهد مدیون ملت و خون شهداست.

پیش بین با بیان اینکه نگاه حمایتی از دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی باید همواره مدنظر باشد، افزود: در سفر قبلی که به استان مرکزی انجام شد، شاهد بودیم که برخی از رشته‌ها که در این استان جایگاه داشت، مورد استقبال دانشجویان نبود، لذا بایستی در خصوص انتخاب رشته توسط دانشجویان فرهنگ‌سازی شود تا این امر در دانشجویان اصلاح شده و آنها بر اساس نیاز جامعه رشته خود را انتخاب کنند، در همین راستا فرهنگ‌سازی در این زمینه وظیفه تک تک ماست.

وی بیان کرد: در حال حاضر در کشور حدود ۱۲۰ هزار PHD وجود دارد و این در حالی است که در سال تنها ظرفیت جذب دو هزار نفر از این افراد وجود دارد و این امر به منزله آنست که ما برای ۵۰ یا ۶۰ سال آینده هم PHD تربیت کرده‌ایم.

پیش‌بین ادامه داد: ما مسئول این افراد هستیم و وظیفه داریم که برای آنها اشتغال ایجاد کنیم، هدایت تحصیلی نیز از جمله وظایف ما در نظام آموزش عالی است، درست است که در گذشته توسعه کمی نیاز جامعه بود، اما اکنون زمان آن رسیده  که به سمت ارتقا کیفیت دانشگاه‌ها حرکت کنیم که این امر از جمله شعارهای محوری دانشگاه علمی و کاربردی است.

وی اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی و کاربردی ماموریت‌گرایی را به صورت جدی دنبال می‌کند. در حال حاضر در استان مرکزی ۲۳ مرکز وجود دارد که شش مرکز به دلیل اینکه نتوانستند خود را با اهداف دانشگاه هماهنگ کنند، نتوانستند دانشجو جذب کنند، اما بایستی زمینه برای واگذاری آنها فراهم شود و چنانچه این واگذاری انجام نشد، ماموریت‌های جدیدی برای این مراکز تبیین شود، در همین راستا جهاد کشاورزی می‌تواند ماموریت‌های جدیدی برای آنها تعریف کند.

وی عنوان کرد: همانطور که در کل کشور پذیرفته شده که ۲۷ هزار نیرو توسط این دانشگاه آموزش ببیند یا توسعه پودمانی مدنظر قرار گرفته، می‌توان از این ظرفیت‌ها به نحو موثرتری استفاده کرد تا آنها از نظام آموزشی خارج نشوند.

پیش‌بین تصریح کرد: در حال حاضر در استان مرکزی ۱۷ مرکز وجود دارد که همگی آنها خصوصی است و بایستی به آنها کمک شود تا در این زمینه موثرتر گام بردارند.

وی با اشاره به اینکه پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی حدود ۱۰ درصد رشد داشته، افزود: در استان مرکزی پذیرش دانشجو به میزان سال گذشته بوده، واقعیت آنست که ما باید به سمت تقویت مراکز آموزشی حرکت کنیم و با قرار دادن امکانات و ماموریت‌های جدید به حفظ آنها کمک کنیم.

پیش‌بین اظهار کرد: در حال حاضر در حال احصا نیازهای جدید در سطح استان هستیم تا بر پایه آن حرکت کنیم. حدود ۲۰ درصد از مراکز نتوانستند خود را با سیاست‌های جامعه هماهنگ کنند و دیگر توان ادامه همکاری ندارند، از طرف دیگر ما وظیفه داریم که برای آنها ماموریت جدید تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر موضوع اساسنامه‌دار کردن مراکز در دستور کار قرار دارد و امسال هم تا مهر‌ماه برنامه‌ ارتقا مدرسان را در نظر داریم، امیدواریم استان مرکزی نیز در این خصوص ارتقا داشته باشد، چراکه در این استان حتی ظرفیت افزایش مراکز جدید وجود دارد.

پیش‌بین اضافه کرد: دکتر ذوالانواری با برنامه و نیروی مضاعف، برنامه‌های دانشگاه را به سمت جلو هدایت کرد و ارتقا نظام مهارتی را مدنظر قرار داد، وی علاوه بر استان مسئولیت‌ منطقه را نیز بر عهده داشت.

وی در جمع خبرنگاران افزود: شعار امسال حمایت از کالای ایرانی بود، در سال ۹۶ هم شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بود که هر دو این شعارها در حقیقت زمینه‌ اصلی ماموریت‌ دانشگاه علمی‌کاربردی است.

پیش‌بین بیان کرد: دانشگاه علمی و کاربردی به عنوان بزرگترین نهاد مهارتی کشور، وظیفه تربیت پنجه کارآمد را بر عهده دارد.

وی افزود: در حال حاضر در سراسر کشور حدود نیم میلیون نفر در این دانشگاه در حال تحصیل هستند، این دانشگاه مقاطع تحصیلی خود را محدود به کاردانی و کارشناسی کرده، چراکه احساس می‌کند بیشتر نیاز کشور در این بخش است.

پیش‌بین ادامه داد: این دانشگاه حدود ۸۰۰ رشته دارد و در سال جاری  در سراسر کشور در شش هزار کد رشته محل پذیرش دانشجو داشتیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: