• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 971-3192-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد:

فاصله 25 ساله تکنولوژی صنعتی ایران با دنیا
مدیریت و کنترل بازار عرضه رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مبارزه با فساد، جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور، ایجاد اشتغال و ارتقای بهره‌وری از مهمترین الزامات تحقق شعار سال 1397 است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص نامگذاری سال 1397 با عنوان حمایت از کالای ایرانی، تحول جدی در حوزه تولید داخلی را از الزامات تحقق شعار سال دانست و اظهار کرد: ایجاد تحول باید از چند جهت مورد توجه قرار گیرد که نخستین جهت آن افزایش تولید و لازمه آن تامین زیرساخت های مورد نیاز برای افزایش تولید است.

وی تامین نقدینگی و اعطای تسهیلات با نرخ پائین را از جمله زیرساخت‌هایی بیان کرد که با فراهم کردن آن می توان به افزایش میزان تولید کمک کرد و گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی به هیچ وجه با دریافت تسهیلات بانکی با نرخ بالا امکان ورود به بازار رقابت را پیدا نمی کنند و نمی توانند کالای تولیدی خود را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند و بالاجبار محصول گران آنها که متاثر از قیمت تمام شده بالا عرضه می شود توان رقابت با محصولات دیگر را نخواهد داشت.

وی نوسازی و بروز کردن تجهیزات واحدهای تولیدی و صنعتی را از دیگر جهات افزایش میزان تولید و از الزامات تحقق شعار سال دانست و گفت: بخش اعظمی از تکنولوژی کارخانجات تولیدی در کشور به حدود 20 الی 30 سال گذشته بر می‌گردد در حالیکه امروز تولید در دنیا با تکنولوژی روز و مدرن صورت می گیرد و این عامل نیز توان رقابت تولید ایرانی را با رقبای خود گرفته است. امروزه کشور ما بطور متوسط فاصله حدود 25 ساله با تکنولوژی روز دنیا دارد و باید این فاصله طولانی از بین رفته و یا کوتاهتر شود که بتوان در بازارهای جهانی رقابت کرد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در خانه ملت با تاکید بر لزوم نوسازی کارخانجات و به روز کردن چرخه تولید در کشور گفت: در صورتی که مدار تولید در کشور منطبق با تکنولوژی روز دنیا شود قطعا میزان تولید و توان رقابت پذیر محصولات تقویت خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم ورود جدی در حوزه بازرگانی برای عرضه مطلوب‌تر کالای ایرانی عنوان کرد: با اصلاح مسیر بازاریابی و تقویت حوزه بازرگانی می‌توان بازارهای جدیدی را برای صادرات کالای ایرانی ایجاد کرد.

وی خواستار ارتقای تولیدات ایرانی و فرهنگ سازی برای خرید کالای ایرانی توسط مردم شد و گفت: باید به گونه‌ای فرهنگ سازی کرد که مردم با علاقه وافر و با ذوق و شوق کالای ایرانی را خریداری و مصرف کنند.

حجت‌الاسلام سلیمی تصریح کرد: متاسفانه امروزه یک نوع رقابت در بین خانوارهای ایرانی برای مصرف کالای خارجی و حتی کالایی که مشابه آن در داخل کشور و با کیفیت و قیمت مناسب تولید می‌شود وجود دارد که لازم است این فضا با فرهنگ‌سازی و توصیه مردم به پرهیز از چشم و هم چشمی در خرید کالای خارجی، دگرگون شود.

وی به کیفی سازی تولید ایرانی نیز اشاره کرد و گفت: در تولید کالای ایرانی باید به گونه‌ای کیفیت تولید افزایش یابد که در  حق مصرف کننده اجحاف نشود و خریدار کالای ایرانی از خرید تولیدات داخلی پشیمان نشود که در غیر آن صورت هر چقدر برای فرهنگ سازی در حوزه تولید ملی کار شود نتیجه بخش نخواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم ورود جدی سازمان استاندارد، سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان بازرسی و سایر مراجع متولی در ارتقای کیفیت به تولید و نظارت صحیح در چرخه تولید ایرانی، تصریح کرد: اگر نظارت دقیق در مدار تولید صورت نگیرد قطعا تولید کننده به دنبال ارتقای محصول تولیدی خود نخواهد رفت.

این نماینده مردم در خانه ملت در ادامه گفت: برای تحقق شعار سال دولت نیز باید پیشگام باشد و علاوه بر اعمال سیاست‌های حمایت از تولید ملی و اتخاذ راهکارهای لازم برای جلوگیری از اقدامات آسیب رسان به تولید داخلی اعم از قاچاق کالا و واردات بی رویه با صدور دستورالعمل‌های مناسب اجازه ندهد در دستگاههای اجرایی و مجموعه‌های وابسته به دولت از کالای مشابه خارجی که نمونه آن در کشور تولید می‌شود استفاده شود.

وی با اشاره به وضع قوانین کارآمد و موثر در راستای رونق تولید، بویژه قانون رفع موانع تولید در کشور گفت: دولت باید به درستی ضمن اجرای صحیح قوانین، بر حسن اجرای آن نیز نظارت داشته باشد و پیشگامی دولت در این زمینه عامل موثری در رونق تولید است.

به گفته سلیمی، دولت در هر مقطعی از اجرای قوانین احساس کرد که نیاز به وضع قانون جدید یا اصلاح قوانین گذشته وجود دارد با ارائه لایحه به مجلس، زمینه تحقق شعار سال را فراهم می کند و مجلس نیز آمادگی لازم را برای وضع قوانین مورد نیاز دارد.

وی خواستار اصلاح نگاه تعرفه‌ای به عنوان یکی دیگر از الزامات تحقق شعار سال شد و گفت: اصلاح تعرفه موجب برطرف شدن نگرانی تولید کننده در عرصه رقابت پذیری خواهد شد.

سلیمی علت موفقیت کشورهای توسعه یافته و پیشرفته را مدیریت دقیق و کنترل بازار عرضه محصولات خود دانست و افزود: این موضوع در کشور ما چندان جدی گرفته نمی‌شود و مورد غفلت واقع شده است و نتیجه آن عدم حضور موفق کالای ایرانی در بازارهای جهانی است.

وی بر تعریف هدفمند واردات در کشور تاکید کرد و گفت: برخی از کالاهایی که وارد کشور می شود یا در داخل کشور تولید شده و یا ظرفیت و توان تولید آن وجود دارد. براین اساس با هدفمند کردن واردات و جلوگیری از ورود کالایی که مشابه آن در داخل کشور تولید می‌شود می‌توان به تحقق شعار سال کمک کرد.

وی به تقویت صادرات کالای ایرانی نیز اشاره کرد و گفت: تولید با کیفیت کالا با قیمت تمام شده پائین موجب توسعه صادرات شده و حضور تولید ایرانی را در عرصه صادرات و بازارهای جهانی پررنگ تر خواهد کرد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در خانه ملت یکی دیگر از الزامات تحقق شعار امسال را مبارزه با قاچاق کالا بیان کرد و افزود: قاچاق کالا به حدود دو میلیون فرصت شغلی در کشور آسیب وارد می‌کند و باید از مبادی رسمی و غیررسمی مانع از ورود کالای قاچاق به کشور شد تا ضمن افزایش نرخ اشتغال، تولید ملی بتواند بدون دغدغه تقویت شده و اقتصاد کشور رونق یابد.

وی بر ارتقای بهره وری در کشور به عنوان یکی دیگر از الزامات تحقق شعار امسال تاکید کرد و گفت: طبق قانون باید شاهد رشد سه درصدی متاثر از ارتقای بهره‌وری در کشور باشیم، در حالیکه در حوزه بهره‌وری دچار عقب ماندگی جدی هستیم.

سلیمی تصریح کرد: با ارتقای بهره‌وری و تقویت تولید ملی باید به گونه‌ای عمل کنیم که در پایان سال با افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری شرمنده مردم نباشیم و دست به دست هم دهیم تا تمامی الزامات تحقق شعار امسال عملیاتی شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: