• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7384-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

بارش های بهاری جوابگوی نیاز کشاورزی محلات نیست

رئیس جهاد کشاورزی محلات با بیان اینکه بارش های بهاری جوابگوی نیاز کشاورزی محلات نیست، گفت: با توجه به میزان بارندگی های ناچیز در شهرستان در سال زراعی جدید استفاده از آبیاری تحت فشار یکی از راه های تولید محصولات کشاورزی است .

عبدالله محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، درخصوص ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی توسط یکی از شبکه های ماهواره ای در خصوص عدم رعابت بهینه آب در مصارف کشاورزی شهرستان گفت: شهرستان محلات یکی از مناطقی بوده که در بارش های اخیر سهم ناچیزی را دریافت کرده است. با توجه به مسئله کم آبی، از سال های گذشته با کمک های دولتی و تسهیلات اعطایی به منظور استفاده بهینه از منابع آبی از مجموع ۴۹۴۲ هکتار سطح زیر کشت زراعی و باغی شهرستان محلات تاکنون در ۲۷۴۷ هکتار پروژه آبیاری تحت فشار اجرایی شده است.

وی همچنین گفت: با توجه به بارش های اندک صورت گرفته در فروردین ماه سالجاری و عدم تامین آب جهت آبیاری محصولات کشاورزی مانند گندم، گاه در زمان بارش رگبارهای بهاری هم آبیاری تحت فشار صورت گرفته تا محصولات دچار صدمه و آسیب نشوند.

محمودی درخصوص مطالب مطرح شده در ویدئوی منتشره افزود: در ویدئوی مذکور که مربوط به 24 فروردین است گفته می شود که علیرغم بارش‌های چهار روزه در شهرستان، درصورتی که در تاریخ مذکور و در روز ماقبل از آن طبق آمارهای اداره تحقیقات هواشناسی شهرستان، سهم محلات از بارش های بهاری یک دهم میلیمتر بوده که نیاز آبی گندم را برطرف نمی کند و مطلبی که درخصوص بارش متناوب چهار روزه کذب بوده است .

وی همچنین گفت: قطعه زمینی که آبیاری درآن صورت گرفته و بوضوح در تصویر مشاهده می شود متعلق به مزرعه کناری است و به علت اجرای طرح آبیاری و تردد ماشین آلات جهت کشت بهاره نیاز به آبیاری اولیه داشته است. مزرعه فوق متعلق به یکی از کشاورزان پیشرو بوده و آموزش های لازم را فراگرفته است. در بازه زمانی که این عملیات صورت گرفته بارش ها به صورت رگباری بوده و جوابگوی نیاز زمین کشاورزی یاد شده نبوده است.

مدیر جهاد کشاورزی محلات با اشاره به اعزام کارشناسان زراعت و باغات و آزمایشگاه مکانیک خاک جهت بررسی منطقه نمایش داده شده در ویدئوی مذکور گفت: با توجه اینکه سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی رعایت بهینه منابع آب بوده و در این خصوص تهمیدات ویژه ای نیز اندیشیده شده و سیاست های کلان وزارتخانه براین مبنا تدوین شده است، تسهیلات مناسبی جهت تغییر سیستم های آبیاری به کشاورزان داده شده و تنها زمین های مشاعی از سیستم غرقابی و بیش از نیمی از زمین های تحت کشت مزارع و باغات از سیستم های آبیاری تحت قشار و قطره ای استفاده می کنند .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: