• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 971-3992-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

پنجمین مانور فراگیر مدیریت بحران با محوریت وقوع زلزله در ساوه برگزار شد

فرماندار: ایران از نظر مخاطرات طبیعی در رتبه چهارم خاورمیانه قرار دارد

معاون استاندار و فرماندار ساوه گفت: ایران از نظر مخاطرات طبیعی نظیر زلزله، سیل و ... در رتبه چهارم خاورمیانه قرار دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمد بهاروند در آئین بهره‌برداری از سایت مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و آغاز پنجمین مانور فراگیر مدیریت بحران با محوریت وقوع زلزله در ساوه اظهار کرد: ایران از حیث حوادث طبیعی در وضعیت نامناسبی قرار دارد به طوری که 90 درصد مناطق کشور زلزله خیز است.

وی بیان کرد: بیش از 70 درصد مناطق ایران در معرض سیل و افزون بر 80 درصد کشور با پدیده خشکسالی و گرما مواجه هستند.

فرماندار ساوه با تاکید بر اینکه برگزاری مانورها و همایش‌ها به ارتقای آمادگی و توان عملیاتی نیروهای خدمات‌رسان کمک شایانی خواهد کرد، گفت: در کنار آمادگی برای مقابله با بحران های احتمالی باید به دنبال تقویت زیرساخت‌های مناسب برای کاهش تلفات جانی و مالی ناشی از بروز حوادث شد.

وی رعایت ضوابط و اصول فنی در ساختمان سازی و بکار بردن مصالح استاندارد و نیروهای ماهر را مورد تاکید قرار داد و افزود: هر چقدر در تقویت زیرساخت ها تلاش کنیم قطعا تلفات جانی و مالی کاهش خواهد یافت که متاسفانه اینگونه عمل نشده است.

بهاروند تصریح کرد: با تشدید پدیده خشکسالی با معضلاتی نظیر کمبود آب، کاهش منابع آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین مواجه هستیم که در هنگام بحران مزید بر علت است و از این رو باید با ارتقای توانمندی موجب جلوگیری از بروز حوادث احتمالی باشیم.

وی در ادامه گفت: در کشوری نظیر ژاپن علیرغم وجود زلزله خیز بودن و وقوع زمین لرزه های با ریشتر بالا دغدغه ای وجود ندارد چرا که برنامه ریزی لازم برای تقویت زیرساخت ها صورت گرفته است و در کشور ما نیز فراهم کردن زیرساخت مناسب برای آرامش مردم و برطرف کردن نگرانی ها ضرورت دارد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ساوه نیز گفت: پنجمین مانور فراگیر مدیریت بحران با محوریت وقوع زلزله به میزبانی ساوه  و با حضور استان‌های معین شرکت آب و فاضلاب شامل استان‌های مرکزی، تهران، اصفهان، البرز، قزوین، قم، همدان و لرستان و شهرهای معین اراک، مامونیه، دلیجان، تفرش، خمین و شازند با هدف توانمندسازی شرکت های آب و فاضلاب استان‌ها و شهرهای معین در مواجهه با موقعیت‌ های اضطراری و مقابله با آثار و پیامدهای بروز حوادث و بلایای غیرمترقبه بخصوص زلزله برگزار می‌شود.

ابوالفضل شهباز گفت: این مانور با مشارکت سازمان های مداخله‌کننده در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه نظیر هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی، شهرداری، شرکت برق و ... برگزار و به منظور ارزیابی میزان آمادگی در برابر حوادث غیرمترقبه اجرا می شود.

وی بیان کرد: با اعلام آغاز مانور شاهد برپایی رژه ماشین آلات خواهیم بود و پس از استقرار فرماندهان استان های معین در چادر فرماندهی، دستور استقرار اکیپ‌های عملیاتی در محل های اجرای مانور صادر و با ابلاغ شروع عملیات اجرایی توسط فرماندهان استان های معین به اکیپ، گزارش لحظه به لحظه در مقاطع زمانی ارائه می‌شود.

در این مانور از دست اندرکاران و نمایندگان استان‌ها و شهرهای معین با اهدای تندیس مانور تجلیل شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: