• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-887-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی؛

کتاب "جنین شناسی فقهی" رونمایی شد

کتاب «جنین شناسی فقهی" کاوشی در موضوع شناسی و احکام فقهی جنین بر اساس مبانی فقه جعفری و اجتهاد جواهری» تألیف حجت‌الاسلام سعید حسنی، پژوهشگر علوم اسلامی به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی در اراک رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام دکتر سعید حسنی مؤلف کتاب در این آیین ابراز امیدواری کرد که این نوع تألیفات و پژوهش‌های بین رشته ای طلیعه دار وحدت حوزه و دانشگاه شوند.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات می تواند الگویی برای حرکت‌های انقلابی و جهادی باشد، اظهار کرد:  در راستای انجام این پژوهش علاوه بر کتب متعدد، ۵۰ مقاله علمی آموزشی از جمله پزشکی را مطالعه کردم و در مباحث تخصصی جنین شناسی از اساتید برجسته دانشگاه از جمله دکتر ملک سلیمانی، شریعت زاده و صافی کمک گرفتم .

حسنی افزود: در طول عمر ۱۴۰۰ ساله موضوعات فقهی و تلاش‌های ۱۲۰۰ سال اخیر از جمله در زمینه مالکیت جنین، مراحل شکل‌گیری جنین و ... مباحث خوبی مطرح شده اما یک مجموعه منسجم و کامل که تمام احکام و مباحث مستحدثه را به صورت کاربردی شامل شود، نداشت .

وی این پژوهشگر علوم اسلامی با اشاره به اعجاز علمی قرآن تأکید کرد: دانشمندان غربی در قرن نوزدهم و بعد از کشف میکروسکوب‌های پیشرفته به برخی نکات علمی در خصوص جنین دست پیدا کردند که قرآن در قرن ۷ میلادی به صورت اشاره‌ای و با تأکید بر معاد و زندگی اخروی آنرا بیان کرده است.

این کتاب در ۸۱۳ صفحه مباحث فقهی و همچنین مباحث جنین شناسی و پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهد همچنین مقایسه‌ای اجمالی میان آموزه‌های اسلام، یهودیت و مسیحیت در مورد احکام و حقوق جنین دارد، در باب موضوع شناسی احکام جنین نیز به جهت نقد و بررسی روایات مربوط به حوزه جنین شناسی، بعد از بیان خلاصه‌ای از مطالب مربوط به ارتباط علم  و دین از منظر کلام جدید و فلسفه دین و بایسته‌های مطالعات تطبیقی میان علم و دین در این کتاب، ابتدا خلاصه‌ای از نظریات اثبات شده علوم جنین شناسی و پزشکی در مورد مراحل و تطورات جنینی بیان شده و سپس جنین شناسی از منظر قرآن و روایات با استقراء تمامی آیات و روایات مورد نیاز در این بحث، مطرح شده است که نتیجه آن اثبات اعجاز علمی قرآن و تقویت شبهه نفوذ اسرائیلیات در میان متون روایی مربوط به زمانبندی ادوار جنینی است.

در بخش دوم کتاب احکام مرتبط به سلامت و حیات جنین مانند احکام تکلیفی سقط و صدمه به جنین در سنین مختلف جنینی و شرایط متفاوت، احکام وضعی مترتب بر سقط و صدمه به جنین مانند حکم ضمان دیه، کفاره قتل، قصاص و نجاست یا طهارت جنین سقط شده، ترتب احکام تکلیفی اموات مانند احکام تجهیز اموات در مورد جنین سقط شده مورد بررسی قرار گرفته و در پایان این بخش نیز احکام مربوط به اهلیت تمتع و مالکیت جنین، در باب ارث جنین، وصیت تملیکی برای جنین، اقرار به سود جنین، وقف برای جنین و نفقه دوران بارداری برای زن مطلقه باردار به سبب وجود جنین، مورد کنکاش قرار گرفته است.

بخش سوم این کتاب نیز به جنین‌های ایجاد شده به روش غیر طبیعی اختصاص دارد و به بیان اجمالی به روش‌های بارداری غیرطبیعی می‌پردازد و در ادامه، بررسی حکم نسب این گونه جنین‌ها و همچنین تفاوت یا عدم  تفاوت احکام مورد اشاره در بخش دوم، نسبت به این گونه جنین‌ها مطرح شده است. در خاتمه کتاب برخی احکام و توصیه‌های غیر الزامی در مورد جنین مانند مراقبت‌های معنوی نسبت به جنین و نامگذاری فرزند در دوران جنینی با بیان روایات مربوط به آن، مورد اشاره قرار گرفته است.

این کتاب در 813 صفحه به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان مرکزی چاپ و منتشر شده و به قیمت 20 هزار تومان قابل خریداری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: