• سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-685-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

رادیو 78 ساله شد؛

حاج احمد پای تعصبش به رادیو ایستاده است

78 سال از روزی که مردم ایران صدا را از یک جعبه شنیدند گذشت، جعبه‌ای که با چرخش یک پیچ دنیایی از جنس صدا را پیش رویشان قرار داد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رادیو تنها جعبه ای منعکس کننده صدا نیست بلکه جعبه‌ای از محتواست که شنونده را به جهان‌هایی دیگر هدایت می‌کند .

رادیو عمری گذرانده و مویی سپید کرده، اما همچنان جایگاه خود را از دست نداده است. جهان امروز پر است از امکانات برای دست یافتن به اطلاعات و اخبار و هر آنچه که آدمی مشتاق دانستن و شنیدن و دیدن آنهاست، اما رادیو هنوز زنده، جاری و ساری در زندگی انسان‌هاست، هنوز در میان ابزارهای ارتباط جمعی می درخشد و حتی در میان بخش عظیمی از مردم بر بسیاری وسایل ارتباط جمعی پیشرفته امروزی ارجح دانسته می‌شود .

موی سپیدکردگان همچنان علاقه فراوانی به رادیو دارند چراکه با این صدا بزرگ شده‌اند و این جعبه صدا را بر دیگر رسانه‌ها حتی تلویزیون که جعبه‌ای جادویی و رنگی محسوب می‌شود ترجیح می‌دهند .

حاج احمد پیرمردی با 83 سال سن گویی با رادیو بزرگ شده، هنوز که هنوز است رادیو را بر همه رسانه‌های دیگر ترجیح می‌دهد، روز خود را با رادیو می‌گذراند. وقتی از او پرسیدم چرا رادیو، لبخندی زد و گفت چون دنیا را با صدا شناختیم .

حاج احمد همچنان صبح خود را با رادیو آغاز می کند و شب را با رادیو به پایان می رساند، با این جعبه‌ی فقط صدا، می‌خندد، به فکر فرو می‌رود، از اوضاع زمانه گله می‌کند و حتی به گویندگان آن برای اجرایشان خرده می‌گیرد، به مانند یک متخصص رادیو را نقد می‌کند چراکه به قول خودش 75 سال با این جعبه زندگی کرده و معتقد است که نسبت به او حق آب و گل دارد و نقدش می کند .

نگاه جالبی به رادیو دارد، نگاهی که شاید جوانان بواسطه درگیری با دیگر رسانه‌ها از آن بی بهره باشند و این همان دلیل انتخاب رادیوست، او که حتی نیمه‌های شب رادیو اش همچنان روشن است معتقد است رادیو تخیل و تصورت را قدرت می‌بخشد تمام روز گوش دادن به صدا بدون هیچ رنگ و تصویری باعث می‌شود که به خیال فرو بروی، گوینده را تصور کنی، داستانی که می‌گوید برای خود بسازی و حتی اگر قصه را ناتمام باقی گذاشت خودت به پایان برسانی .

رادیو برای موی سپیدشدگان این سرزمین دنیای دیگری است، دنیایی که خبر مرگ رضاخان، حکومت محمدرضاشاه، پیروزی انقلاب، آغاز جنگ، زمان موشک‌باران، پایان جنگ، رحلت امام خمینی(ره)، هزاران رخداد دیگر را از آن شنیده‌اند و حاج احمد هم اخبار تمامی این اتفاقات را از این جعبه شنیده است و به قول خودش عمرش را با رادیو گذرانده، شب‌ها را صبح کرده و صبح‌ها را به شب رسانده و همچنان پای تعصبش به رادیو ایستاده است .

امروز شاید بواسطه پیشرفت رسانه‌ها و تکنولوژی، رادیو در میان مردم و بویژه جوانان رقبای سرسختی پیدا کرده باشد، اما هنوز هستند افرادی که گزینه اول و آخر آنها رادیوست و آن را فقط یک جعبه نمی‌دانند، این جعبه برای جلب شنوندگانش همچنان تر و تازه، زنده و پویا طی مسیر می‌کند و اگر تنها یکبار با نگاه حاج احمد به آن گوش کنید، شاید مشتری همیشگی‌اش شوید .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: