• دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

پنجمین جشنواره سمنو آشتیان برگزار می شود

  جشنواره مردمی سمنو شهرستان آشتیان در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 97 برای پنجمین دوره برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران در اینباره گفت: سمنو ارمغان بهار یا شیرینی سفره هفت سین است که البته در بعضی مناطق یکی از خوراک های عمده نذری است و برای سفره های نذری تهیه می شود.

وی افزود: جشنواره مردمی سمنو شهرستان آشتیان در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 97 برای پنجمین دوره برگزار خواهد شد و در آن ده ها دیگ سمنو توسط اقشار مختلف پخته می شود و با این رسم اهالی آشتیان بهار را جشن می گیرند و شیرینی بهار را به همشهریان خود عرضه می کنند.

او افزود: آرد گندم، شیره جوانه گندم و آب مواد تشکیل دهنده اصلی سمنو هستند. روش پخت آن به این گونه است که کمی گندم را به جوانه می رسانند و پس از جوانه زدن گندم ها آن ها را می کوبند و شیره جوانه را استخراج می کنند سپس این شیره بسیار شیرین را با آب مخلوط کرده و به جوش می آورند، بعد از این مراحل آرد بو داده گندم را اضافه می کنند و آنقدر روی حرارت هم می زنند تا به غلظت دلخواه برسد. این شیرینی اکثرا به عنوان پس غذایی شیرین یا میان وعده مصرف می شود و تاریخی کهن در تمامی ایران دارد.

حسینی در پایان افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی از عموم مردم دعوت می کند تا در این جشنواره حضور پیدا کنند تا با مشارکت هر چه بیشتر عموم اقشار بتوانیم گامی کوچک در جهت ایجاد و تقویت روحیه شادی و امید در جامعه برداریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: