• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5984-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد:

لغو ویزای اربعین فعلا در دستور کار مسئولان عراقی نیست
اعزام حجاج از 25 تیر

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: علیرغم پبگیری های صورت گرفته و نشست های انجام شده با مقامات عراقی، امسال لغو ویزای اربعین در دستور کار مقامات عراقی نیست.

حمید محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، درخصوص وظایف سازمان حج و زیارت افزود: این سازمان متولی امور زیارتی خارج از کشور شامل اعمال حج تمتع، عمره و زیارت عتبات عالیات در عراق و سوریه است و حج عمره فعلا به دلیل قطع روابط دو کشور به حالت تعلیق درآمده و سفرهای زیارتی سوریه نیز بدلیل عدم اطمینان از امنیت زائرین و شرایط خاص این کشور فعلا برقرار نیست.

وی با اشاره به وظایف این سازمان بیان کرد: سازمان حج و زیارت دو وظیفه اصلی دارد، یکی صیانت از حقوق دفاتر زیارتی و دیگری صیانت از حقوق زائرین که شامل مدیریت، نظارت و کنترل خدماتی است که به زائرین ارائه شده تا اجحافی در حق این عزیزان صورت نگیرد و با طیب خاطر و در امنیت کامل این سفر معنوی را انجام دهند .

وی همچنین افزود: چند موضوع به عنوان موضوعات اساسی و محوری مورد توجه فعالیت های این سازمان است، یکی مسئله امنیت زوار است که این موضوع از اصول اولیه سازمان حج و زیارت است و موارد دیگر شامل مسائل بیمه و خدمات درمانی است که از محورهای مهم مدنظر سازمان برای زائرین است و در حال حاضر بهترین پوشش بیمه ای برای آنان در نظر گرفته شده است .

تعداد زائرین عتبات رو به افزایش است/ بهبود زیرساخت های خدماتی شهرهای مذهبی عراق

محمدی از ترغیب سرمایه گذاران عراقی و ایرانی جهت سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های عتبات عالیات و بهبود شرایط در آینده خبر داد و گفت: تلاش سازمان حج و زیارت بهبود وضعیت اعزام هاست. خدماتی که در حال حاضر در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین به زوار ارائه می شود خدمات قابل قبولی بوده است، همچنین به منظور سالم سازی تغذیه مورد استفاده زوار در طول سفر با کمک سرمایه گذاران عراقی و ایرانی در شهر نجف اشرف مجتمع پخت صنعتی با ظرفیت  30 هزار غذا در هر وعده افتتاح شده است .

وی افزود: در حوزه عتبات عالیات 2500 دفتر زیارتی از سازمان حج و زیارت مجوز دریافت کرده اند که فعالیت این دفاتر ثبت نام و برنامه ریزی برای اعزام زائرین است .

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اشتیاق مردم برای زیارت عتبات و نیز بهبود زیرساخت های خدمات زیارتی شهرهای مذهبی عراق تعداد زائرین عتبات رو به افزایش بوده است چنانکه در سال 95 حدود دو میلیون نفر غیر از ایام اربعین به زیارت عتبات عالیات رفتند و در سال 96 تعداد زوار عتبات عالیات با افزایش 15 درصدی به دو میلیون و سیصد هزار نفر رسید که با افزودن زائرین اربعین در سال گذشته چهار میلیون و 500 هزار نفر به عتبات عالیات مشرف شدند.  

ثبت نام 85 هزار و 200 متقاضی جهت حج تمتع 97

محمدی درخصوص تمهیدات اندیشیده شده جهت حج سال 97 نیز گفت: در سال 95 به دلیل مشکلات با عربستان حج تعلیق شد ولی در سال 96 مذاکراتی با مسئولان ین کشور انجام و مطالباتی بیان شد که این مطالبات تامین شد و یکی از مهمترین آنها تامین امنیت حجاج بود که انجام شد و در واقع حج 96 حج بسیار خوبی بود. برای سال 97 نیز مذاکراتی را در دیماه سال گذشته با وزیر حج عربستان انجام دادیم و مطالبات مطرح شد که این مطالبات و نظرات ما تامین شده و حتی توافق امسال امتیازاتی نسبت به سال 96 داشته است و با توجه به تامین مطالبات، برنامه ریزی برای ثبت نام حجاج در سال 97 شروع شد.

وی افزود: از بهمن ماه سال گذشته تاکنون از 85 هزار و  200 نفر ثبت نام بعمل آمده که در قالب 580 کاروان تقسیم بندی شده و در حال آموزش هستند و بخشی از معاینات پزشکی و برگزاری دوره های آموزشی برای حجاج انجام شده و بخشی در حال انجام است.

وی افزود: ابزارهای مختلفی نیز برای توجیه و اطلاع رسانی به زائرین بکار گرفته شده و ارتباط خوبی بین سازمان حج و زیارت و حجاج برقرار بوده است. همه حجاج آمادگی کامل را دارند و حج امسال با شرایط مساعد برگزار خواهد شد.  

آغاز اعزام حجاج از 25 تیر

محمدی درخصوص زمان حجاج نیز بیان کرد: برنامه های اعزام به مدینه از 25 تیرماه آغاز خواهد شد و در یک پروسه 33 روزه پروازهای رفت به سرانجام خواهد رسید و پروازهای بازگشت هم از چهارم شهریور آغاز می شود و 25 روز طول خواهد کشید.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئله حج را موضوعی خارج از مسائل دیپلماتیک دانست و گفت: مسئله حج به عنوان موضوعی جدا از روابط بین دو دولت در نظر گرفته شده و موضوع حج و مذاکرات در این خصوص و تعاملات انجام شده با وزارت حج عربستان سیر عادی داشته و در این سیر و فرایند مسائل بصورت عادی پیش می رود. در سه ماه گذشته جهت تامین امکانات اقامتی حجاج 105 هتل در نظر گرفته شده و آشپزخانه های مرکزی نیز  تامین غذای حجاج را مدیریت خواهند کرد و مسائل مربوط به خدمات پزشکی نیز به صورت عادی در حال انجام است.

زیارت یک میلیون و 700 زائر عراقی از اماکن مقدسه ایران

وی با اشاره به زیارت یک میلیون و 700 زائر عراقی از اماکن مقدسه کشورمان، درخصوص جذب زوار از دیگر کشورها نیز این چنین گفت: جذب زائرین از کشورهای دیگر جهت زیارت اماکن مقدسه کشور در حیطه سازمان حج و زیارت نیست و محور اصلی جذب این زائرین گردشگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. این سازمان به عنوان یکی از سازمان های مرتبط در حال خدمات رسانی در این بخش است. برنامه ریزی هایی بخصوص برای زائران عراقی که به ایران می آیند صورت گرفته است. در سال گذشته یک میلیون و 700 هزار زائر عراقی به ایران سفر کرده اند و این امر نشان دهنده ارائه تعریف و ایجاد ساختار جدید در این حوزه است .

محمدی همچنین افزود: به همین منظور چرخه ای برای ارائه خدمات مناسب در این حوزه تعریف شده تا امکانات خوبی در اختیار این افراد نیز قرار گیرد و با خاطره ای خوش کشورمان را ترک کنند. اخیرا طرحی ارائه شده که سازمان حج و زیارت با دارا بودن 2500 دفتر خبره و با توجه به تجربیات و نوع حرفه خود که خدمات رسانی به زائرین است به کمک این دستگاه آمده و در این خصوص ورود کرده و وارد این چرخه خدمت شوند.

حضور  دو میلیون و 300 زائر ایرانی در پیاده روی اربعین 96

رئیس سازمان حج و زیارت درخصوص مراسم پیاده روی اربعین و تهمیدات اندیشیده شده جهت این حرکت عظیم شیعیان در سال جاری نیز گفت: سفر اربعین و عملیات مربوط به آن کاری گسترده است و ظرفیت کشوری در این خصوص به مدد زائرین اربعین می آید. در سال های اول اجرای این مراسم، سازمان حج و زیارت مستقلا این وظیفه را عهده دار بود و پس از گستردگی موضوع ستاد اربعین در وزارت کشور با حضور کلیه دستگاه های امنیتی و خدمات رسان و مرتبط با موضوع اربعین تشکیل شد و وظیفه سازمان پس از تشکیل این کمیته ثبت نام و اخذ ویزا توسط دفاتر زیر مجموعه سازمان حج و زیارت تعیین شد.

وی در ادامه افزود: جهت تسهیل در امر سفر مشتاقان پیاده روی اربعین سامانه سماح ایجاد شده که زائران پس از ثبت نام می توانند به بیمه کردن خود نیز اقدام کنند و برنامه ریزی های لازم در این خصوص جهت سال  97 نیز صورت گرفته است .

محمدی با اشاره به سفر دو میلیون و سیصد هزار نفر از هم میهنان در پیاده روی اربعین گفت: دو مشکل در سال های گذشته وجود داشت، یکی اینکه اطلاعات وسیعی از زائرین برای ثبت نام در این سامانه اخذ می شد که کاربردی ولی وقت گیر بود  که امسال این اخذ اطلاعات به منظور تسریع در روند ثبت نام به حداقل رسیده است .

وی همچنین با بیان اینکه ثبت نام در این سامانه اطلاعات وسیع و کاربردی را که برای برنامه ریزی های کشور کارآمد است به مسئولان کشور ارائه می کند گفت: در خصوص اخذ ویزا نیز با توجه به اینکه این فرایند یک پروسه زمان بر بود امسال تمهیداتی اندیشیده شده تا  این پروسه به حداقل زمان ممکن رسیده و صف های ایجاد شده و ترافیک جلوی دفاتر که در سال گذشته رخ داد کاهش یابد.

لغو ویزای اربعین فعلا در دستور کار مسئولان عراقی نیست

محمدی درخصوص به اخباری که در برخی رسانه ها در خصوص لغو ویزای اربعین و کاهش هزینه آن جهت امسال منتشر شده بود، خاطرنشان کرد: یکی از بهترین حالت ها برای موضوع اربعین لغو روادید است ولی سیاست های فعلی وزارتخانه های خارجه و فرهنگ عراق، علیرغم پیگیری های مکرر مسئولان کشور بر این مبنا نبوده و در دستور کار مقامات عراقی نیست، همچنین در خصوص هزینه های ویزا نیز این امر موضوعی تعریف شده بین دو کشور و امری متقابل بوده و این هزینه هم برای زوار ورودی عراق و هم برای زائرین ما تعریف شده است. برای امسال هزینه دقیق ویزای اربعین مشخص نشده است .

محمدی در پاسخ به سئوالی در خصوص زائرین غیرمجاز گفت: براساس قانون کسی ذیصلاح اعزام زائرین است که دوره آموزشی لازم را دیده و مجوزهای مربوطه را اخذ کرده باشد، در واقع ما زائر عتبات غیرمجاز نداریم بلکه افرادی هستند که در طول سال بدون دریافت مجوز از سازمان حج و زیارت اقدام به اعزام زائرین می کنند و مردم نیز بدلیل اشتیاق به این سفر در این خصوص که فرد اعزام کننده از مجوزهای لازم برخوردار است یا خیر دقت لازم را نمی کنند و دچار مشکلاتی می شوند بنابراین فعالیت این افراد غیر مجاز است نه زوار .

وی با اشاره به مصداق های سوء استفاده از اشتیاق زائرین عتبات خاطرنشان کرد:  سوءاستفاده های اقتصادی زیادی در این خصوص صورت گرفته است. به عنوان مثال در تابستان گذشته 400 نفر در گرمای 50 درجه نجف هنگام ترخیص از هتل بدلیل عدم تسویه کارگزار دچار مشکل شدند. چیزی در حدود 3 میلیارد تومان هزینه بلیط برگشت این زائرین بود و سازمان حج و زیارت با اندیشیدن تدابیری این مشکل را حل کرد. مشکلات اینچنینی به کرار اتفاق افتاده و مردم باید در این خصوص فریب قیمت های کذایی را نخورده و ثبت نام های خود را از طریق دفاتر مجاز انجام دهند .

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان افزود: سازمان حج و زیارت در قیمت گذاری بلیط ها ما اعمال نظری ندارد ولی درخصوص پروازها مذاکراتی را با ایرلاین های داخلی انجام می دهد و اکثر پروازها به صورت چارتر توسط سازمان رزرو می شود و حداقل قیمت ها برای زائرین در نظر گرفته می شود.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: