• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1391-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

95 درصد کالای مصرفی معادن و کارخانجات سنگ کشور وارداتی است

رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اراک با بیان اینکه 95 درصد کالای مصرفی معادن و کارخانجات سنگ کشور وارداتی است، افزود: تنها 5 درصد امکانات مورد نیاز صنعت سنگ از بازار داخلی تامین می شود.

بهنام نیک‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، راه نجات صنعت سنگ استان را توسعه صادرات و تعامل با جهان دانست و اظهار کرد: رفع اختلافات بین دستگاهی و سازمانی در سال 97 یکی از اولویت‌های اتاق بازرگانی اراک و استان مرکزی است که براساس آن می‌توان تعامل بیشتری ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تلاش دارد که به عنوان بدنه کارشناسی دولت وارد عرصه شود، گفت: توسعه فعالیت‌های اتاق نیازمند هماهنگی بیشتر است و قطعا در سال جاری نزدیک ‌شدن و تعامل با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، محیط زیست، منابع‌طببیعی و میراث‌فرهنگی با جدیت دنبال می‌شود.

نیک‌فر تصریح کرد: در سال جاری برگزاری نمایشگاه سنگ نیم‌ور محلات در قالب نمایشگاه بین‌المللی در دستور کار است چراکه باید با دنیا و نمایشگاه‌های بزرگ جهان در عرصه سنگ تعامل داشت و تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد، همچنین در تلاش برای دعوت از 500 تاجر در حوزه سنگ از نقاط مختلف جهان هستیم و ایجاد امکانات این امر از طریق سازمان توسعه تجارت و شرکت شهرک‌ها دنبال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این تعاملات بین‌المللی قطعا در معرفی ظرفیت سنگ ایران و بازخوردهای جهانی موثر است، افزود: متاسفانه با وجود تلاش‌های بسیار و افزایش صدور پروانه برداشت در حوزه سنگ‌های تزیینی اما معادن فعال در این حوزه از 130 معدن به حدود 80 معدن رسیده است و باقی معادن به دلیل فشار ناشی از مالیات بر ارزش افزوده و سودده نبودن معدن تعطیل شده‌اند و کارخانجات سنگ‌بری نیز نیمه تعطیل هستند یا با نیمی از ظرفیت خود فعالیت دارند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اراک عنوان کرد: در حال حاضر 60 تا 70 درصد معادن تعطیل یا نیمه تعطیل هستند و تنها راه نجات صنعت سنگ کشور توسعه صادرات است. از طرفی با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده از محل تحریم‌ها و مشکلات بانکی باید با تعامل بین ادارات و وزارتخانه‌های مرتبط و به دور از بروکراسی اداری موجود روند صادرات را تسهیل و تسریع کرد.

وی با اشاره به شعار سال و تاکید بر حمایت از کالای ایرانی گفت: 95 درصد کالای مصرفی معادن و کارخانجات سنگ کشور وارداتی است و تنها 5 درصد امکان استفاده از کالای داخلی وجود دارد که با همین 5 درصد می‌توان شعار سال را محقق کرد و حمایت‌های لازم را در پیش گرفت.

نیک‌فر با تاکید بر کیفی‌سازی تولیدات داخلی گفت: سنگ صنعت باید از امکانات و تجهیزات کیفی استفاده کند اما متاسفانه کالای تولید داخل در حد کیفیت مورد نیاز صنعت سنگ کشور نیست و از آنجاکه باید برای حضور در عرصه بین‌المللی و صادرات تجهیزاتی مناسب و همراه با کیفیت در اختیار داشت به ناچار به سمت امکانات و تجهیزات خارجی کشیده می‌شویم، اما اگر کیفیت تولید در کشور ارتقا یابد می‌توان بخش عمده‌ای از نیاز این صنعت را از طریق بازار داخل تامین کرد.


 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: