• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1491-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

بلاتکلیفی 5 ساله کارگران آونگان!/وضعیت این شرکت امروز بررسی می شود

شرکت آونگان اراک یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده دکل‌های انتقال نیرو در خاورمیانه بود که در سال 1353 در سه کیلومتری اراک تاسیس شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این شرکت تا قبل از واگذاری‌ها از جمله شرکت‌های فعال استان مرکزی، کشور و البته خاورمیانه به شمار می‌رفت ولی شرایط مناسب کاری آن با آغاز واگذاری‌های صنایع به بخش خصوصی پایان یافت به طوری که بازای 120 میلیارد ریال به بخش خصوصی واگذار شد و در واقع این واگذاری شروعی بر تعطیلی و نابودی شرکت بود.

بیش از پنج سال است که از آونگان تنها نام آن آنهم بر روی کاغذ باقی مانده است و این شرکت عملا فعالیت و تولیدی ندارد و همین امر روز به روز بر ناامیدی کارگران بیکار شده این شرکت می‌افزاید.

5 سال است شرکتی که روزی در خاورمیانه مانندی نداشت به متروکه ای بدل شده است و متاسفانه طی این سال‌ها نیز صدای کارگران این شرکت که اعتراض خود را به استانداران استان، مجلسیان، مدیران مربوطه دادگستری بردند و حتی جاده بستند به گوش کسی نرسیده است و همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند.

دو روز پیش تعدادی از کارگران شرکت آونگان برای چندمین بار طی 5 سال اخیر به امید شنیده شدن صدایشان دست به تجمع زدند.

نماینده کارگران در این تجمع که در مقابل دادگستری استان مرکزی انجام گرفت به ایسنا، گفت: 5 سال است که پرونده شکایت کارگران از شرکت آونگان و مطالبات آنها در دادگستری استان مرکزی باز است، اما تا به امروز هیچ اقدامی درخصوص آن صورت نگرفته است.

سيد نورالدين ابطحی با بیان اینکه کارگران این شرکت خواستار رسیدگی به وضعیت و تحقق مطالباتشان هستند، افزود: در حال حاضر 100 کارگر این شرکت مطالبات 5 میلیارد تومانی در قالب حقوق، سنوات، بیمه، بازنشستگی و ... دارند که یک ریال آن تاکنون پرداخت نشده است و اینبار نیز برای درخواست مطالبات خود برای چندمین بار دست به اعتراض زده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه شرکت براساس حکم دادگستری بسته شده است، تصریح کرد: یا مطالبات و معوقات این 100 کارگر شرکت باید پرداخت شود، یا باید شرکت را بفروشند که البته تاکنون مشتری و متقاضی برای آن نبوده است، یا باید اجازه دهند که کارگران به اندازه مطالبات خود از اموال شرکت بردارند.

این کارگر شرکت آونگان بیان کرد: کارگران این شرکت کتبا به دادگستری استان اعلام کردند که اگر اقدامی برای پرداخت مطالبات صورت نگیرد، خود اقدام به برداشت اموال و تجهیزات شرکت خواهیم کرد، اما تاکنون هیچ پاسخی در این راستا داده نشده است.

ابطحی افزود: با آخرین تجمع کارگران شرکت در مقابل استانداری مرکزی قول رسیدگی و تشکیل جلسه داده شد که مقرر بود دوشنبه گذشته این جلسه برگزار شود که آنهم برگزار نشد و ظاهرا اراده‌ای برای حل مشکل آونگان وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، دی ماه 95 بود که محمدرضا حاجی‌پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خبر از اتخاذ تصمیمات مناسب جهت احیا و راه‌اندازی آونگان داد و گفت: با توجه به مذاکرات انجام شده آونگان به چرخه تولید خود بازمی‌گردد، اما امروز 16 ماه از قول رئیس سازمان گذشته است و هنوز اتفاق مثبتی برای این صنعت نیفتاده است.

پس از قول رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ظفر افشون معاون وقت اقتصادی استاندار وقت نیز در خردادماه 96 در نشست بررسی مشکلات آونگان صحبت از عزم استانی برای احیای این کارخانه کرد ولی همچنان از نتیجه این عزم و اقدامات انجام شده خبری نیست. محمود نعمتی مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در همین جلسه از اعلام آمادگی متقاضیانی برای خرید آونگان خبر داد و مقرر بود که هفته دوم خردادماه 96 نتیجه این مذاکرات با خریداران شرکت ارائه و تصمیم نهایی اتخاذ شود که باز هم خبری نشد.

وضعیت آونگان امروز بررسی می شود

محمدرضا حاجی پور در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص مشکلات کارگران آونگان گفت: امروز جلسه ای درخصوص واگذاری و نحوه واگذاری شرکت آونگان با حضور فرشید محمدحسینی طاهری قائم مقام دادگستری استان مرکزی برگزار می شود تا پس از جمع‌بندی، تصمیمات لازم اتخاذ شود. مصوبات واگذاری و کمک بانک ها به سرمایه‌گذار جدید انجام شده است و در بحث واگذاری به شخص قرار است در جلسه امروز تصمیم‌گیری شود.

وی بیان کرد: تاکنون 2 بار آگهی مزایده شرکت اعلام شده است که تاکنون مشتری نداشته و طبق قانون اگر طی 2 بار انجام مزایده متقاضی و مشتری برای شرکت وجود نداشته نباشد امکان انجام ترک تشریفات مذاکره مهیا و مذاکره واگذاری شرکت انجام می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: مطالباتی که بانک‌ها، کارگران و دستگاه‌های مختلف درخصوص این شرکت دارند باید به صورت دقیق بررسی شود، از طرفی قیمت تعیین شده برای شرکت ظاهرا بالاست و باید کارشناسی دقیقی بر قیمت اعمال شود، اما روال کار واگذاری و رسیدگی به وضعیت شرکت باید از طریق دادگستری انجام شود.

کارگران آونگان د حال حاضر بلاتکلیف و منتظر نتیجه اند، باید منتظر بود و دید که تصمیمات مجموعه دادگستری و دیگر مسئولان استان برای این شرکت چیست.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: