• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-987-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

نظام و دولت عزمي در ارتقاي جايگاه دانشگاه‌ها ندارد
مديريت فعلي دانشگاه مديريت بحران است

رئيس دانشگاه اراك گفت: نظام و دولت عزمي در ارتقاي جايگاه دانشگاه‌ها ندارد.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، دكتر سعيد حميدي در آيين گراميداشت مقام معلم که با حضور باقري قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پرديس دانشگاهي اراك برگزار شد، عنوان كرد: امروز اساتيد علاوه بر فعاليت در حوزه آموزش در حوزه پژوهش و تحقيقات نيز جايگاه والايي دارند.

وي با اشاره به تاسيس ٣٠ شركت فناور طي چهار سال اخير در دانشگاه اراك بيان كرد: در حدود ٢٠ شركت فناور دانشگاه به شركت دانش‌بنيان تبديل شده است كه در اين راستا اساتيد تلاش بسيار داشته‌اند.

حميدي با تاكيد بر اينكه مجموعه دانشگاهي كشور و استان مركزي نيز در صدد اثربخشي در حوزه صنعت و جامعه هستند، گفت: با وجود همه تلاش‌ها همچنان انتظارها از مجموعه‌هاي دانشگاهي بسيار است و خواستار اثربخشي و حركت به سمت توسعه پايدار و توسعه علمي هستند.

وي تصريح كرد: تحقق توسعه پايدار و توسعه علمي در كشور منوط به توجه به مراكز علمي و دانشگاهي است، اما به نظر مي‌رسد كه نظام و دولت عزم راسخي به توسعه دانشگاهي ندارند و هرساله شاهد تلاش‌هاي مجموعه وزارت علوم براي تحقق اعتبارات و بودجه‌ها هستیم.

رئيس دانشگاه اراك با بيان اينكه سال گذشته ١٠٠ درصد اعتبارات هزينه‌اي دانشگاه محقق شد، افزود: مديريت فعلي در دانشگاه‌ها مديريت بحران است چراكه تقريبا تمام وقت مديران دانشگاه‌ها صرف مديريت و ساماندهي بدهي‌ها و اخذ اعتبارات است.

وي عنوان كرد: استان مركزي در ابتداي انقلاب اسلامي داراي يك دانشگاه بود، اما امروز ٨٢ مركز آموزشي عالي در استان فعال است كه قطعا افزايش كمي كاهش كيفيت و تخصيص اعتبارات به همراه دارد و همين امر باعث كمبود تجهيزات آزمايشگاهي و كارگاهي در حوزه آموزش و تحقيقات شده است به شكلي كه دانشگاه اراك شايد حدود ١٧ سال بيش تجهيز آزمايشگاه خود را به انجام رسانده است.

حميدي با تاكيد بر ملموس و مشهود بودن كمبودها در دانشگاه‌هاي كشور گفت: بيش از ٨٢ درصد اعتبارات دانشگاهي صرف هزينه‌هاي پرسنلي مي‌شود، باقي آن صرف مباحث دانشجويي و در صورت باقي ماندن اعتبارات صرف مباحث تحقيقاتي و پژوهشي مي‌شود.

وي با اشاره به كاهش ٢٥ درصدي اعتبارات از رديف عمراني در قالب متوازن‌سازي و اشتغالزايي اظهار كرد: البته امكان استفاده دانشگاه از اعتبارات متوازن‌سازي وجود دارد و اميد است به توان، تخصيصي در اين راستا براي دانشگاه اراك صورت گيرد.

رئيس دانشگاه اراك با اشاره به نيمه تمام ماندن برخي پروژه‌هاي دانشگاه به دليل كمبود اعتبارات افزود: به نظر مي‌رسد اگر خواستار توسعه پايدار در كشور هستيم بايد عزمي ملي در جهت ساماندهي و ارتقاي جايگاه آموزش عالي صورت گيرد امروز عمده كار اساتيد در حوزه آموزش است و لازم است براي رفع مشكلات استان و كشور حمايت‌هاي لازم جهت انجام پژوهش در نظر گرفته شود.

حميدي بر لزوم بازنگري جدي بر ساختار هيات امناي دانشگاه تاكيد كرد و گفت: بايد در حوزه قانون‌گذاري وارد شد تا هيات امنا بيش از گذشته بازوي دانشگاه باشد.

به گزارش ايسنا؛ در اين نشست اعضاي هيات عمي دانشگاه، اساتيد بازنشسته و خيرين دانشگاه حاضر بودند. 

از تعدادي اساتيد برجسته دانشگاه تجليل شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: