• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1591-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان دامپزشکی کشور عنوان کرد:

خودکفایی ایران در حوزه تولید واکسن دامی/کمبود واکسن طیور نداریم

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ایران در حوزه تولید واکسن دامی به مرحله خودکفایی رسیده و در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد این واکسن‌ها در کشورمان تولید می‌شوند.

 به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا رفیعی‌پور در جلسه شورای هماهنگی مدیران دامپزشکی استان مرکزی، بیان کرد: ممکن است تحت شرایطی با کمبود واکسن دامی و طیور مواجه شویم، اما در حال حاضر طبق ارزیابی که از ذخایر استراتژیک و انبارها موجود است، هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم و هرساله طبق پروتکل اجرایی، این واکسن‌ها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند.

 وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ تا ۶۵ درصد واکسن طیور در داخل کشور تولید می‌شود، ادامه داد: بیش از ۳۵ درصد واکسن طیور در خارج از کشور تولید می‌شود، اما با این وجود هیچگاه کمبودی در این حوزه نداشتیم. 

 رفیعی‌پور با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته بیماری های دامی و طیور خسارت‌های سنگینی را به این حوزه وارد کرده، افزود: در سال ۹۴ یک اپیدمی تب‌برفکی از غرب ایران وارد شد و متاسفانه دامداری‌های زیادی با این بیماری درگیر شدند و طی آن حدود ۳۰ هزار راس دام تلف شدند، اما در سال ۹۵ و ۹۶ ما شاهد کاهش بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در حوزه دامپزشکی بودیم و خوشبختانه طی دو سال اخیر در حوزه بیماری‌های تب‌برفکی، سل، هاری، سیاه زخم و تب مالت با کاهش ۱۸ درصدی مواجه بوده ایم.

 وی افزود: در سال ۹۵ استان مرکزی نیز مانند دیگر استان‌ها متاثر از بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان بود. در سال‌های پیشین این بیماری توسط پرندگان مهاجر در حوزه حیات وحش وارد کشور و به صنعت طیور ما منتقل شد، متاسفانه در سال ۹۵ خسارت سنگینی در این حوزه متحمل شدیم و بیش از ۱۲ میلیون قطعه طیور معدوم شدند، این بیماری در سال ۹۶ نیز همچنان ادامه داشت و ادامه این روند منجر به معدوم‌سازی بیش از ۲۵ میلیون قطعه طیور شد، لازم به ذکر است که معدوم‌سازی از اشاعه و توسعه این بیماری جلوگیری می‌کند.

 رفیعی‌پور تصریح کرد: تاکنون از ۲۷ هزار واحد مرغداری ۶۳۰ واحد به آنفلوآنزا پرندگان مبتلا شده اند و از آنجاکه امکان سرایت این بیماری به جامعه انسانی وجود دارد، لذا ما در هر کانونی، چه روستایی و صنعتی ورود کردیم تا به سلامت مردم خدشه‌ای وارد نشود.

 وی با اشاره به اینکه طبق نظر سازمان بهداشت جهانی در هر اپیدمی بین دو تا سه هزار میلیارد تومان خسارت به یک کشور وارد می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته در حوزه طیور متحمل خسارت شدیم، اما امیدواریم با کمک رسانه‌ها و همکاری همه دستگاه‌ها شاهد بروز اپیدمی‌های دیگری نباشیم.

 رفیعی‌پور خاطرنشان کرد: متاسفانه ما هر ساله و به خصوص در ایام گرم سال با گزارش بیماری تب کریمه کنگو مواجهیم، این بیماری از طریق امحا و احشام دام بیمار و گزش کنه‌ آلوده انتقال پیدا می‌کند و متاسفانه در چند روز گذشته یک زن کرمانی از طریق همین بیماری درگذشت، درست است که این بیماری مهلک است اما راه‌حل پیشگیری آن بسیار سهل و آسان است و با سم‌پاشی و ذبح دام به صورت اصولی می‌توان از انتشار آن جلوگیری کرد.

 وی با بیان اینکه کاهش بیماری‌های دامی در کشور به منزله آنست که واکسن به موقع در اختیار دامداران قرار گرفته است، ادامه داد: کاهش برخی اپیدمی‌ها و بیمارها در کشور مرهون همین واکسیانسیون به موقع است، خوشبختانه استان مرکزی در حوزه دامی بسیار موفق عمل کرده و در این راستا توانسته بسیاری از بیماری‌ها را  در حوزه دامی کنترل کند.

 رفیعی‌پور با اشاره به اینکه در کشور همواره تولید گوشت قرمز کفاف مصرف داخلی را نمی‌دهد، بیان کرد: در حال حاضر شرایط کاهش تولید را با واردات جبران کرده‌ایم و طی سال گذشته به منظور تنظیم نرخ بازار، برای اولین‌بار در حوزه واردات گوشت گوسفند ورود پیدا کرده‌ایم و در حال حاضر روزانه بین ۵۰ تا ۸۰ تن واردات گوشت گوسفند داریم و این در حالی است که در سال‌های قبل فقط گوشت گاو به کشور وارد می‌شد. گوشت قرمز از کشورهایی با سطح بهداشتی بالا وارد کشور می‌شود و حدود ۱۰۰ هزار تن کمبود مصرف داخلی از طریق واردات مرتفع می‌شود، لازم به ذکر است که این حجم واردات در برابر تناژ تولید کشور رقم قابل ملاحظه ای نیست.

 وی افزود: معمولا دامداران در فصولی مثل بهار از واگذاری و فروش دام خود امتناع می‌کنند و همین امر بازار این حوزه را ملتهب می‌کند که امیدواریم این مشکل مرتفع شود، البته با واردات این مشکل جبران خواهد شد، همچنین مقرر شده واردات به همان میزان صادرات در حوزه گوشت قرمز باشد.

 رفیعی‌پور بیان کرد: امسال برای مواجه نشدن با اپیدمی فوق حاد پرندگان همکاری رسانه‌ها را می‌طلبیم، در همین راستا تعیین تکلیف شش تا هفت هزار واحد غیر مجاز دامداری، کنترل تردد‌ طیور و کود مرغی و نمونه‌برداری از طیور تا شعاع ۵۰ کیلومتری از ۳۴۰ مرکزی که امکان مهاجرت پرندگان در این مکان‌ها وجود دارد ، موجب کنترل اپیدمی این بیماری خواهد شد.

 وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی با وجود تمام کمبود‌های انسانی‌، ساختاری و تجهیزات، باز هم وظیفه خود که در راستای حراست از جان و مال مردم است، بدرستی انجام می‌دهد، افزود: چنانچه خدمات بی‌بدیل سازمان دامپزشکی ارائه نمی‌شد، اکنون شاهد شیوع ده‌ها بیماری در حوزه طیور و دام بودیم، کاهش بیماری‌های دامی به منزله آنست که مسئولین  این حوزه وظیفه خود را بدرستی انجام و امنیت غذایی مردم را تامین کرده‌اند.

 وی با بیان اینکه تنها راه برون‌رفت سازمان دامپزشکی از بسیاری مشکلات افزایش ارتباط بین‌بخشی است، ادامه داد: ارتباط با سایر دستگاه‌ها در هر سطحی سبب می‌شود که بسیاری از مشکلات سازمان مرتفع می‌شود، در حال حاضر روابط بین بخشی ما ضعیف است در نتیجه مشکلات ما مرتفع نخواهد شد.

 رفیعی‌پور افزود: اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری‌ها سبب کاهش فزاینده ابتلا به این بیماری‌ها خواهد شد. در جامعه هدف سازمان دامپزشکی گفتمان شرط ورود به دل و مغزها است و می‌توان با این روند مشکلات را به صورت اساسی مرتفع کرد.

 وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی از طرح تحول سلامت حتی یک ریال سهم ندارد، گفت: با وجود اینکه هیچ اعتباری از این طرح برای سازمان دامپزشکی قائل نشده‌اند، اما باز هم این سازمان سد بسیاری از بیماری‌هاست و ما همواره تا رسیدن به هدف نهایی اقدامات اساسی خود را انجام می‌دهیم.

 وی اظهار کرد: دامپزشکی یک فعالیت صد‌درصد اجتماعی است و فعالیت‌های این حوزه نیز باید اشتراکی باشد، تصمیم‌گیری اشتراکی و شجاعانه می‌تواند راه‌حل برون رفت از مشکلات این حوزه باشد.

 رفیعی‌پور خاطرنشان کرد: دسترسی آسان به مسئولان این حوزه، رسیدگی به موقع به درخواست‌ها و مشکلات، پاسخگویی مطلوب به ذینفعان، تشکیل کارگروه‌ها به منظور یافتن راه‌حل برون رفت از مشکلات، رفع دستورالعمل‌های که مانع تولید هستند و ارتباط موثر بین بخشی با سمن‌ها و صاحبان صنایع از مله اقدامات موثر در این حوزه قلمداد می‌شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: