• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7484-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

آژیر قرمز منابع آبی در دشت های استان؛

وضعیت 5 دشت استان مرکزی "ممنوعه بحرانی" اعلام شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: 5 دشت استان مرکزی به وضعیت ممنوعه بحرانی رسیدند.

محمود قدبیگی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، بیان کرد: 19 محدوده مطالعاتی در استان داریم که تقریبا همه ممنوعه و 5 دشت ممنوعه بحرانی است. شاخص‌هایی همچون افت مستمر سطح‌ آب های زیرزمینی باعث می شود که وضعیت یک دشت ممنوعه بحرانی تلقی می شوند.

وی با اشاره به اینکه دشت‌های ممنوعه بحرانی در حوزه کسری مخزن سالیانه وضعیت وخیمی دارند، این دشت‌های ممنوعه بحرانی استان را شامل اراک، کمیجان، ساوه، زرندیه و محلات-دلیجان دانست و افزود: بیشتر از 70 درصد کسری مخزن دشت‌های استان مرکزی مربوط به 5 دشت مذکور است.

قدبیگی تصریح کرد: بارندگی‌های بهاره اخیر با وجود آنکه در کشت‌های بهاره تاثیرگذار بوده است، اما در بهبود شرایط و وضعیت منابع آب‌های زیرزمینی استان و سدها اثربخشی بالایی نداشته است.

وی با بیان اینکه شرایط زمین به شکلی است که به دلیل خاکی بودن آن آب جذب نشده است و روان‌آب بالایی را نیز شاهد نبوده ایم که سفره‌های زیرزمینی را به صورت مناسب تغذیه کند، گفت: البته بارش‌ها به شکلی است که برای کشاورزان و کشت‌های بهاره مطلوب بوده است اما تاثیر محسوسی در وضعیت بحرانی دشت‌های استان نداشته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی یکی از مهمترین راهکارها برای کنترل شرایط و جلوگیری از بحرانی تر شدن دشت‌ها و منابع آب‌های زیرزمینی استان را اجرای طرح تعادل‌بخشی دانست و بیان کرد: اجرای این طرح در قالب 15 طرح در دستور کار وزارت نیرو، وزارت جهادکشاورزی و سازمان زمین شناسی قرار دارد به شکلی که 3 طرح توسط جهادکشاورزی، یک طرح سازمان زمین‌شناسی و 11 طرح توسط وزارت نیرو اجرایی می شود که مهمترین پروژه نصب کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی است.

وی افزود: اجرای این طرح در سال گذشته در استان مرکزی منجر به پر شدن 220 حلقه چاه، نصب 253 کنتور حجمی هوشمند و انجام گشت و بازرسی فعال در دشت‌ها و بررسی و مقابله با تخلفات در حوزه برداشت توسط 18 گروه شد و پروژه اطلاع‌رسانی نیز فعال است که با تخصیص اعتبارات لازم امسال نیز با قدرت پیگیری می‌شود.

قدبیگی با بیان اینکه تا هفته آینده برنامه عملیاتی اجرای طرح تعادل بخشی در سال 97 در استان مرکزی نهایی می‌شود و تاکید آن بر روی تامین منابع مالی جهت نصب کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی است، گفت: طبق قانون، شرکت و وزارت نیرو تکلیفی درخصوص تامین منابع مالی نصب کنتورهای حجمی ندارد و مالک چاه و اراضی کشاورزی موظف به خرید کنتور است اما تلاش داریم که حمایت‌هایی در قالب اختصاص تسهیلاتی بدین منظور برای کشاورزان فراهم کنیم تا روند کار تسریع شود.

وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی استان و شهرستان‌های بحرانی لازم است کشاورزان و سازمان جهادکشاورزی از افزایش کشت‌های بهاره و هچنین کشت محصولات جالیزی و آب‌بر جلوگیری کنند، همچنین اصلاح الگوی کشت با قدرت دنبال شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی تصریح کرد: تاکید مجموعه وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی با توجه به مصرف 90 درصد منابع آبی در حوزه کشاورزی، مدیریت مصرف منابع آب است تا بتوان از شرایط بحران عبور کرد و منابع آبی کنونی را حفظ کرده و افزایش داد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: