• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1885-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

خانه تاریخی روستای تواندشت علیا شازند مرمت می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه خانه تاریخی روستای تواندشت علیا شازند مرمت می شود، تزئینات این خانه تاریخی را منحصر بفرد دانست.

 به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: خانه خاندان اشتری در روستای تواندشت علیا شهرستان شازند دارای شاخصه های منحصر به فردی است که مهمترین آن اتاق نشیمن آن با تزئینات استثنایی است که در نوع خود بی همتاست.

وی گفت: خانه قجری اشتری در روستای تواندشت علیا شازند که به شماره 30145 و در سال 90 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرمت خواهد شد. از ویژگی های این بنای تاریخی می توان به برج  و باروها، حیاط مرکزی، فضاهای نشمین، فضاهای خدماتی که پیرامون حیاط مرکزی شکل گرفته اند، اشاره کرد.

حسینی افزود: شالوده اصلی این  بنا از خشت و گل ساخته شده و دارای نمای آجرکاری است. مهم ترین و زیباترین بخش این بنا موسوم به "قزل اتاق" است که بواسطه تزیینات، نقاشی با نقش مایه های گیاهی و جانوری سرخ رنگ، آیینه کاری وگچ بری های دندان موشی منحصر به فرد شده است.

او در ادامه افزود: بخش هایی از بنا در قالب نما، کف فرش و تزیینات مرمت شده و  تلاش داریم تا در مرمت اضطراری پیش رو خطرات احتمالی را از بنا دور و شرایط مرمت اصولی آن را فراهم کند چراکه قطعا این خانه در آثار تاریخی استان کم نمونه است و می تواند با تغییر کاربری آگاهانه به یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان تبدیل شود.

حسینی در پایان گفت: مرمت دیگر قسمت های آسیب دیده بنا اعم از فضاهای ارتباطی، خدماتی و تزئینی  نیز در فازهای بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: