• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-8584-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در سال گذشته:

تیمار و رهاسازی 126 جانور وحشی در اراک

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: در سال گذشته 126 جانور وحشی تحویل ادارکل نظارت بر حیاتو حش شد که پس از تیمار رهاسازی شدند.

رضا میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: در سال گذشته 126 جانور وحشی اعم از 118پرنده و 8 پستاندار که عمدتا از پرندگان مهاجر بودند، توسط فعالان محیط زیست تحویل اداره نظارت برحیات وحش این اداره کل شد.

وی گفت: این تعداد حیات‌وحش که 30 گونه مختلف پرنده و پستاندار را شامل می‌شود، اکثرا پس از تیمار توسط اداره کل و مراکز مجاز نگهداری، رهاسازی و به آغوش طبیعت باز گشتند.

میرزایی با اشاره به اینکه این میزان جدای از تعداد حیات‌وحشی است که تحویل ادارات شهرستان‌های تابعه شده است، گفت: این آمار نشان می‌دهد که گونه‌های آسیب دیده استان رقم بالایی دارد که علت آن قرار گرفتن در مسیر کریدورهای عبور پرندگان مهاجر و همچنین وجود آبگیرها و سدها متعدد در استان است.

وی عمده علت این حجم از آسیب‌دیدگی را وجود متخلفین شکار وصید، تخریب زیستگاه، عدم آرامش در پرواز به علت وجود نورهای زیاد و رنگارنگ و همچنین شیشه و بخصوص شیشه های رفلکس دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خستگی ناشی از مهاجرت طولانی، قرارگرفتن در معرض طعمه‌خواران، ساخت و سازهای عمودی و ایجاد موانع در حاشیه شهرها و روستاها، وجود دکل‌های بلند برق و مخابرات و ... در مسیر پرواز پرندگان را از دیگر موارد آسیب‌زننده برای حیات‌وحش عنوان کرد.

وی بیان کرد: موانع باعث برخورد پرنده بخصوص بزرگ جثه‌ها شده و غالبا از ناحیه پا وبال (دو عضو اصلی پرواز) آسیب‌دیده و به سختی و با صرف هزینه و زمان زیاد برای تیمار، عموما به آغوش طبیعت بازگشته و تعدادی نیز از چرخه طبیعت حذف و یا مجبور به زندگی در اسارت در باغ‌های وحش و یا سایر مرکز نگهداری مجاز می‌شوند.

میرزایی با اشاره به ۲۰ردیبهشت(۱۰ May ) مصادف با روز جهانی پرندگان مهاجر، گفت: این روز رویدادی بین‌المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تأکید شده است و به منظور افزایش توجه جهانی به موضوع اهمیت پرندگان مهاجر، از سال ۲۰۰۶ میلادی توافقنامه پرندگان مهاجر آبی آفریقا- اوراسیا ( AEWA ) اقدام به نامگذاری و برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر کرده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: