• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1487-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

زنگنه‌مطلق خبر داد:

پیگیری طرح معافیت مالیاتی صنایع به ازای تربیت کارآموز
اکثر اساتید با تکنولوژی روز آشنا نیستند

معاون فناوري و پژوهش دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور از پیگیری طرح معافیت مالیاتی صنایع به ازای تربیت کارآموز و دانشجویان خبر داد.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، دکتر رضا زنگنه‌مطلق در كارگروه برنامه آموزش مهارت، كارآفريني و اشتغال در دانشگاه فني و حرفه‌اي اميركبير اراك عنوان كرد: دانشگاه فني و حرفه‌اي در كشور قدمتي ٥٣ ساله دارد و الگوي تاسيس آن از دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي آلمان گرفته شد.

وی با اشاره به اينكه مجموعه فني و حرفه‌اي در ابتداي راه، فعاليت خود را زيرمجموعه دانشگاه پلي‌تكنيك تهران آغاز كرد، گفت: تربيت نيروي انساني محور شروع كار اين دانشگاه بود كه با گذر زمان مسير تغيير كرد و انستيتو به مراكز علمي تبديل شد، به شکلی که در سال ١٣٩٠ با ايجاد ١٧٣ دانشكده و آموزشكده شاكله‌اي دانشگاهي به خود گرفت.

زنگنه تصريح كرد: این دانشگاه به لحاظ قدمت عمري ٧ ساله دارد، اما از نظر ظرفيت و بتانسيل كاري بسيار غني است به نحوی كه امروز داراي ٢٢٠ هزار دانشجو و ٢٢ هزار استاد و مدرس است و اين امر نشان ظرفيت بالاي اين دانشگاه است.

وي با بيان اينكه دانشگاه فني و حرفه‌اي دانشكاه نسل سومي است، افزود: تربيت نيروي كار داراي مهارت، كارآفريني، فن‌آفريني و اشتغال، ماموريت اين دانشگاه است و اگر دانشگاهي بتواند مشكل اشتغال كه بزرگترين معضل كشور و البته دانشگاه فني و حرفه‌اي است را رفع كند قطعا ماموريت خود را به انجام رسانده است.

معاون فناوري و پژوهش دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور اظهار كرد: اكثر خروجي و فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها پس از اتمام تحصيلات خود سوداي خروج از كشور را دارند و در واقع محصول و ثمره دانشگاه‌ها به بازار كار داخلي نمي‌رسد و بايد براي رفع معضل بيكاري به پتانسيل دانشگاه‌ها احترام گذاشت.

وي با تاكيد بر استفاده از ظرفيت بومي استاني گفت: دانشگاه فني و حرفه‌اي بايد متناسب با ظرفيت استان‌ها توسعه يابد البته براي ايجاد زيرساخت‌ها توان لازم وجود ندارد و براي تحقق اين امر حمايت مجموعه استان و صاحبان صنايع ضروري است و براي توسعه دانشگاه‌ها در استان‌ها كمك لازم اعمال خواهد شد.

زنگنه با اشاره بر لزوم اعلام نيازهاي صاحبان صنايع و رشته‌هاي مورد نياز عنوان كرد: امروز دانشگاه فني و حرفه‌اي داراي ١٥٠ رشته متشكل از ٩٤ رشته كارداني و ٥٦ رشته كارشناسي است كه بيش از ٧٠ درصد فارغ‌التحصيلان آن جذب بازار كار شده‌اند و در برخي رشته‌ها همچون رشته كاشي و سراميك يزد يا دريانوردي در استان‌هاي شمالي و جنوبي دانشجويان به صورت ١٠٠ درصدي وارد بازار كار شده‌اند.

وي تاكيد كرد: امروز مي‌دانيم كه فارغ‌التحصيلان دانشگاه ها كارآمد نيستند، اما اين دانستن كفايت نمي‌كند بلكه بايد صنايع وارد شوند و نياز و تجربه خود را منعكس كنند تا با نياز صنعت پيش رفت و نيروي كار را تامين كرد.

معاون فناوري و پژوهش دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور یکی از برنامه‌های کاری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور را تعامل با دانشگاه ‌فنی و حرفه‌ای آلمان دانست گفت: تلاش ما بر تخصصی شدن رشته‌های درسی است و بر همین اساس کلیه دروس بازنگری خواهد شد و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای آلمان نیز به عنوان رفرنس و مرجع کاری قرار خواهد گرفت و دروس و سرفصل‌های آنان را برای دانشگاه‌های خود بومی‌سازی کنیم.

زنگنه اقدام مهم دیگر که مد نظر دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور قرار دارد را افزایش وزن و جایگاه درس کارآفرینی دانست و بیان کرد: بر همین اساس به احتمال زیاد یک ترم تحصیلی کامل به درس کارآفرینی اختصاص خواهد یافت که در مهارت‌آموزی دانشجویان بسیار موثر است.

وی اضافه کرد: طرح فرصت مطالعاتی پساارشد و پسادکتری صنعتی نیز در نظر گرفته شده است که براساس آن طی رایزنی با معاون تجاری سازی وزارت صنعت درخواست ایجاد فضایی جهت معرفی اساتید دانشگاه‌ها به صنعت داشتیم که به مدت یک سال فرصت مطالعاتی خود را در صنعت دنبال کنند.

معاون فناوري و پژوهش دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور با تاکید بر اینکه بسیاری از اساتید با تکنولوژی روز آشنایی ندارد، افزود: اگر خواهان موفقیت هستیم اساتید ما باید با صنعت روز اشنایی داشته باشند و یا از صنعت انتخاب شوند.

وی با اشاره به طرح تحقیقاتی جدید جهت تعامل صنعت و دانشگاه بیان کرد: براساس تحقیق انجام شده در تهران هر دانشجویی که به صنعت معرفی می شود هزینه ای معادل یک میلیون و 700 هزار تومان برای کارفرما هزینه دارد، بر این اساس نمی‌توان طرح های یک طرفه را ارائه کرد بلکه باید روندی برد برد در این حوزه دنبال شود.

زنگنه گفت: به منظور ایجاد یک تعامل برد برد طرحی پیشنهاد شده است و رایزنی آن با کمیسیون های آموزش، اقتصادی، صنعت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شده است که براساس آن طرحی به مجلس ارائه می‌شود که بسته حمایتی برای صنعت در ان مطرح شود و برای صنعت چیزی بهتر از بسته حمایت مالیاتی نیست.

وی با اشاره به اینکه در این طرح باید به ازای معرفی هر دانشجو به صنعت معادل آن ارزیابی و معافیت مالی اعمال شود، تصریح کرد: اجرای این طرح کار دشواری است، باید رایزنی‌های لازم و متقاعدسازی نمایندگان مجلس صورت گیرد تا در نهایت طرح با تصویب مجلس شورای اسلامی شاکله اجرایی به خود بگیرد و قطعا روندی برد برد را به همراه خواهد داشت و پذیرای طرح‌هایی جهت اجرای این طرح بزرگ هستیم.  

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: