• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-6092-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

دری نجف آبادی:

توسعه استان مركزي بر مبناي آمايش سرزمین دنبال شود

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توسعه استان مركزي به عنوان يك مسئله استراتژيک بر مبناي آمايش سرزمين بايد دنبال شود و در اين راستا بايد افق ٢٠ ساله مورد توجه قرار گيرد .

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، آيت الله قربانعلي دري نجف آبادي در نشست مشترك استانداران ادوار استان مركزي و منتخبي از مديران استان مركزي با تاكيد بر تلاش جهت تحقق الگوي توسعه پيشرفته و رسيدن جمهوري اسلامي به جايگاه نخست منطقه بيان كرد: كشور درگير مشكلات و چالش های بودجه اي، اقتصادي و برنامه ريزي است و استانداران بواسطه تجربيات مديريتي خود از زبده ترين نيروهاي كارشناسي كشور به شمار مي روند كه مي توانند بيشنهادات موثري برای رفع مشکلات ارائه كنند .

وي با تاكيد بر لزوم جدي گرفتن مسئله آمايش سرزمين در استان مركزي و بازنگري در اين راستا گفت: لازم است در حوزه شرايط جمعيتي، پراكنش صنايع، محيط زيست، جنگل ها و مراتع و .... عنايت و جانمايي مناسبي در عرصه هاي مختلف صورت گيرد، براي مثال امروز شاهد جانمايي نامناسب فرودگاه اراك در كنار تصفيه خانه فاضلاب اراك هستيم كه توسعه فعاليت ها را مختل كرده است و اين امر ضرورت جانمايي مناسب را نشان مي دهد .

دري نجف آبادي تصريح كرد: خوشبختانه دولت در بودجه ٩٧ توسعه راه آهن سريع السير قم-اراك را در نظر گرفته است، همچنین با توجه به نزديكي استان مركزي به تهران لازم است كه كليه منابع در توسعه فرودگاه بين المللي امام خميني(ره) با بيش از ١٦ هزار هكتار وسعت متمركز شود و با توجه به جانمايي نادرست فرودگاه اراك كه در واقع تضييع بيت المال بوده است توسعه فرودگاه امام خميني(ره) مدنظر قرار گیرد .

وي با تاكيد بر لزوم آمايش سرزمين و توجه به حوزه آب، هوا، نيروي انساني و استقرار جمعيت شهرها و روستاها طي ٥٠ سال آينده گفت: توسعه استان مركزي به عنوان يك مسئله استراتژيک بر مبناي آمايش سرزمين بايد دنبال شود و در اين راستا بايد افق ٢٠ ساله مورد توجه قرار گيرد .

نماينده ولي فقيه در استان مركزي بيان كرد: صنايع استان مركزي امروز وضعيت مناسبي ندارند و بايد به سرعت اين شرايط كنترل شده و بهبود يابد و نوسازي و بازسازي صنايع، تجهيزات، تكنولوژي، نيروي انساني با جديت دنبال شود. شركت هپكو امروز در وضعيت اسفباري قرار دارد و هر روز شاهد اعتراضات كارگران هستيم. با معاون اول رياست جمهوري مكاتباتي انجام شده است اما تعدد و تكرر مكاتبات و پيگيري ها خسته كننده شده است و سازمان خصوصي سازی به راحتي دست به امضا و واگذاري صنايع مي زند .

وي اضافه كرد: امروز بحث واگذاري نيروگاه، پتروشيمي، پالايشكاه مطرح است و نوع عملكرد و قيمت گذاري ها خوراكي براي دشمنان و رسانه هاي بيگانه شده است كه ذلت را به ما تحميل مي كنند و متاسفانه بخشي از اين ذلت از سوی خودي ها تحميل مي شود .

دري نجف آبادي با تاكيد بر اينكه واگذاري صنايع شرايط دارد و بايد اين واگذاري به افراد با اهليت صورت گيرد، گفت: اعتراضات كارگران صنفي است، اما نگران آنيم كه كارگران به جمع معترضانی همچون معترضان ٩ دي و ... بپيوندند. لازم است در اين راستا كمك هايی دريافت شود چراكه استان مركزي در اين عرصه مستعد ضربه است .

وي واگذاري هاي صورت گرفته را فاجعه دانست و با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اينكه انتظار ما از اجراي اصل ٤٤ اجرای قانون اساسي انقلاب است، افزود: سرپا بودن يك صنعت برنامه خاصي را مي طلبد و بايد به سمت ساخت، توليد، مونتاژ دروني ، ... حركت كرد. در استراتري توسعه كشور باید بخش خصوصي را مورد توجه قرار داد، اما قطعا با ادامه شرايط موجود عاقبت روشني را برای واگذاری ها متصور نيستم .

امام جمعه اراك تاكيد كرد: استان مركزي ظرفيت بسيار بالايي دارد و تحقق اين ظرفيت تدبير و مديريت مناسب را مي طلبد. این استان مي تواند سهم بيشتري در توليد ناخالص داخلي كشور داشته باشد و اگر شرايط جديدي در واگذاري صنايع و توجه به قيمت و اهليت مديران صورت نگيرد قطعا واگذاري هاي موفق نخواهد بود، پالايشگاه شازند در نوع توليد و فرآورده هاي خود چشم و چراغ كشور است و نبايد از اين سرمايه ساده عبور كرد .

دري نجف آبادي با طرح اين سوال كه با فروش پالايشگاه شازند چه كسي آن را خواهد خريد؟ گفت: هپكو با ١٠ ميليون تومان واگذار شد حتي اگر سهامدار این شركت ٥٠ درصد مشكلات را حل كرده بود شخصا انعام مي دادم اما مشكلي حل نشده و استان درگير چالش شده است و بايد روند واگذاري ها اصلاح شود .

وي در ادامه به اقدامات صورت گرفته جهت ساخت حوزه علميه خاتم الانبيا در اراك اشاره و عنوان كرد: اين مجموعه در زميني به وسعت ٢١ هكتار احداث شده است. در اين حوزه ٤٠٠ طلبه مشغول تحصيل هستند و در كنار آن يك دبيرستان پسرانه و ٧٠ نفر طلبه غيرايراني حضور دارند كه گنجي عظيم را در اراك رقم زده است .

نماينده ولي فقيه اضافه كرد: استان مركزي در حال حاضر حدود ٥ هزار نفر طلبه دارد و در كنار آقايان مدارس و حوزه علميه خواهران نيز فعال شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: