• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2791-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

فشار مضاعف نوسانات ارزی بر اصناف و خرده‌فروشان

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی گفت: اصناف و خرده‌فروشان به واسطه نوسانات ارزی تحت فشار و در معرض از بین رفتن هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، جمشید زند در جلسه ستاد تنظیم بازار استان مرکزی بیان کرد: تغییر قیمت‌ها ارتباطی به اصناف و دلار ندارد، اما در این میان برخی در حال سوءاستفاده هستند و متاسفانه هیچ‌گونه نظارتی بر عملکرد شرکت‌های تولیدکننده وجود ندارد.

وی گفت: شرکت‌ها هر روز با توجه به قیمت ارز و دلار لیست قیمت تولیدات خود را ارائه می‌کنند و هیچ نظارتی بر این رفتارها صورت نمی‌گیرد.

زند تصریح کرد: دولت برای واردات قانونی ارز 4200 تومان تعیین و پرداخت می‌کند، اما شرکت‌ها خود به بهانه افزایش نرخ ارز در کشور روزانه لیست قیمت ارائه‌ می‌کنند و به نظر می‌رسد که این شرکت‌ها تولیدات قانونی ندارند و با استفاده از ارز غیررسمی واردات و تولید دارند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌ها با چه اجازه‌ای افزایش قیمت داشته‌اند، افزود: امروز عمده‌فروشان و شرکت‌ها بیشتر و سریعتر از بازار ارز در جریان قیمت نرخ دلار هستند و با هرگونه افزایش ارز در بازار غیررسمی لیست افزایش قیمت بیرون می‌دهد.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی تاکید کرد: در شرایط کنونی تنها اصناف آسیب‌ می‌بینند، سرمایه صنوف در حال تحلیل و از بین رفتن است و بازرسان با هر افزایش قیمتی تنها به سراغ کسبه و اصناف می‌روند و این شرایط که هر شرکتی با نظر خود لیست قیمت روزانه ارائه می‌کند، حاصل عدم نظارت و بی‌برنامگی است که

وی گفت: تنها بازار خرده‌فروشان متحمل فشار مضاعف شده است و در واقع این شرایط مردم را در مقابل مردم قرار داده است. باید دیدگاه‌ دولت به بحث توزیع تغییر کند، سالانه 25 درصد از واحدهای صنفی که عامل ایجاد شغل هستند تعطیل می‌شوند و شرایط کنونی نیز تنها اصناف را به چالش‌های جدی خواهد کشاند.

زند در پایان با اشاره به ماه مبارک رمضان گفت: امسال زولبیا و بامیه در اراک به نسبت دیگر شهرستان‌ها قیمت پایین‌تری خواهد داشت چراکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: