• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-3091-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

قرارداد تولید ٥٠ دستگاه لوكوموتيو بین شرکت های واگن پارس، داليان چين و البرز نیرو امضا شد

قرارداد تولید ٥٠ دستگاه لوكوموتيو بين شرکت های واگن پارس و داليان چين و شركت البرز نيرو با حضور وزير راه امضا شد.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، مختاري مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک در مراسم امضاي این قرارداد بيان كرد: شركت واگن پارس اراك در سال ١٣٦٣ كار خود را آغاز كرد و به توليد انواع محصولات واگن باري، مسافري و لوكوموتيو مبادرت داشته است .

وي با اشاره به توليد ١١٥ دستگاه لوكوموتيو در سال هاي گذشته در شركت افزود: در سال ١٣٦٣ واگن پارس با جذب تكنولوژي از آلمان فعال شد و به مرور تا ابتداي دهه ٨٠ اقدام به انتقال تكنولوژي از اتريش در امر توليد واگن هاي مسافري، انتقال تكنولوژي لوكوموتيو از كانادا و انتقال تكنولوژي لوكوموتيو آلستوم کرد و توليدات خود را توسعه بخشيد .

مختاري تصريح كرد: در سال ١٣٨٥ شركت موفق به توليد واگن مترو با مشاركت يك شركت چيني شد كه تاكنون ٢٨٠ دستگاه واگن مترو در شركت توليد شده است .

وي با اشاره به انتقال تكنولوژي واگن هاي پرسرعت از شركت زيمنس آلمان در سال ١٣٨٦ كه در ادامه توليد ٢٠ دستگاه از اين واگن ها در دستور كار قرار دارد، گفت: از سال ٩١ شركت رسما وارد توليد واگن هاي مسافري با سرعت ١٦٠ كيلومتربرساعت شد .

مديرعامل شركت واگن پارس اراك با اشاره به تنگناهاي ١٠ ساله اخير شركت بيان كرد: طي ١٠ سال اخير مجموعا ١١٥ دستگاه لوكوموتيو توليد و تحويل شده است و همچنين ٤٨٠ دستگاه انواع واگن باري و مسافري نيز توليد و بيش از ٦٧ دستگاه واكن مسافري نيز صادرات به كشور كوبا انجام شده است .

وي افزود: در بازه زماني مذكور ١٠ هزار و ٧٠٠ دستكاه انواع واگن باري توليد و سه هزار و ٦٣٠ دستگاه به سودان و سوريه صادر شده است .

مختاري با اشاره به سهم پذيري موفق شركت طي ٣٥ سال اخير تصريح كرد: در حال حاضر ٥٠ درصد واگن هاي باري كشور و كمتر از ٣٠ درصد واگن هاي مسافري كشور توليد واگن پارس اراك است .

وي اضافه كرد: علیرغم مشكلات ١٠ سال اخير موفق به توليد هزار و ٤٠٠ دستگاه انواع واگن در شركت شده ايم . در سال گذشته حدود ٤٠٠ دستگاه انواع واگن توليد و تحويل ناوگان كشور شد و در سال جاري نيز توليد ٥٠٠ دستگاه واگن باري در دستور كار قرار دارد و همچنين مذاكرات موفقي با شركت هاي خارجي جهت سرمايه گذاري از طريق فاينانس صورت گرفته است .

مختاري با اشاره به قرارداد تولید ٦ هزار دستگاه واگن در كشور و سهم ٢ هزار و ٧٠٠ عددی واگن پارس از اين قرارداد افزود: مذاكرات با شركت چيني و روسي جهت توليد هزار دستگاه واكن مسافري با سرعت ٢٠٠ كيلومتر بر ساعت انجام شده است كه اميد است ٥٠ درصد اين قرارداد سهم  واگن پارس باشد .

وي با اشاره به اينكه اين قرارداد حاصل رايزني هاي ٥ ساله است، گفت: علاوه بر اين پروژه در وزارت صنعت و سازمان گسترش و نوسازي صنايع نيز توليد مشترك ٢ هزار و ٦٠٠ واگن مترو در دستور كار است كه سهم  واگن پارس اراك از اين قرارداد در مرحله اول ٤٥٠ دستگاه واگن مترو است كه توافق نامه آن امضا شده و اميد است در اواخر سال جاري اجرايی شود كه اگر اين امر محقق شود ٥ سال آينده ظرفيت كارخانجات صنعت ريلي پوشش داده مي شود و مشكلات  واگن پارس نيز رفع مي شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: