• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-12084-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رضایت و مشارکت اجتماعی کلیدواژه های تحقق نشاط در جامعه

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی رضایت و مشارکت اجتماعی را 2 کلیدواژه تحقق نشاط اجتماعی در جامعه دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، غلامرضا فتح‌آبادی در شورای هم‌اندیشی بانوان استان مرکزی که به بحث اجرای طرح نشاط اجتماعی زنان در استان مرکزی خاصه در مناطق حاشیه‌ای شهر اراک و ساوه و دو منطقه از دیگر شهرستان‌های استان اختصاص داشت بیان کرد: نشاط اجتماعی به مانند سایر مقولات اجتماعی تابع موارد بسیاری است و در تمامی حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی موثر است.

وی رضایت، امید و مشارکت اجتماعی را کلیدواژه‌های تحقق نشاط اجتماعی در جامعه دانست و با اشاره به توجه سازمان ملل در سال 2000 به بحث نشاط اجتماعی در محاسبات و برنامه‌های خود، افزود: بحث نشاط اجتماعی در کشور توسط جهاد دانشگاهی مورد بررسی قرار گرفت که براساس این ارزیابی وضعیت استان مرکزی نسبت به میانگین کشور جایگاه مناسبی نبود.

فتح‌آبادی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی یکی از نگرانی‌های نظام است و باید کار ویژه در این راستا دنبال شود، گفت: در طرح نشاط اجتماعی بانوان در استان مرکزی باید عوامل کاهنده و افزاینده نشاط بررسی شود و باید مرز نشاط اجتماعی تعریف شود.

وی با اشاره به برخی از محدودیت‌ها در فضای دانشگاهی و جلوگیری ها در بخش موسیقی که موجبات گلایه دانشجویان را فراهم کرده است، گفت: باید دستورالعملی به منظور باز شدن فضای دانشگاهی تدوین شود و همچنین نقش دانشگاه در امر توسعه نشاط اجتماعی پررنگ و مکاتب فکری شکل گیرد.

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی بر لزوم نهادسازی در حوزه نشاط تاکید کرد و گفت: در حال حاضر برای مراسم‌های مذهبی نهادی همچون ستاد شئونات مذهبی فعال است، اما برای توسعه نشاط اجتماعی نهادی وجود ندارد که باید با اشتراک جمعیت جهت راهبری برنامه‌ها نهادی در این راستا شکل گیرد.

فتح آبادی اضافه کرد: باید در مناطق توسعه مشارکت‌های اجتماعی نیز انجام گیرد و موضوعات به خود مردم سپرده شود که قطعا این امر فضای شاد را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: طرح ابتدایی نشاط اجتماعی زنان استان مرکزی در مناطق حاشیه‌ای با مشارکت هشت دستگاه اجرایی و متولی گری اداره کل ورزش و جوانان و نظارت دفتر بانوان و خانواده استانداری تدوین شده است تا در کلیه شهرستان های استان و 48 منطقه اجرایی شود.

زهرا فرجی زمان اجرای طرح را از اول تیرماه تا آذرماه 97 عنوان کرد و افزود: این طرح براساس چشم انداز توسعه نشاط اجتماعی تا سال 1404 و قرار گرفتن استان مرکزی در بین 5 استان برتر و شاد کشور تدوین شده است.

وی بخشی از استراتژی این طرح را افزایش سرانه فضای سبز، ترویج و توسعه ورزش‌های همگانی، افزایش تحرک اجتماعی، زمینه‌سازی جهت افزایش مسافرت ارزان قیمت داخلی، زمینه‌سازی به منظور افزایش برنامه‌های جمعی و توسعه برنامه‌های آموزشی و فوق برنامه، ساخت منظر شهری مناسب، افزایش مهارت زندگی، غربالگری افسردگی و کمک به کاهش آسیب‌های موجود در بین بانوان و ... دانست.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: