• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1191-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رئیس انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن استان مرکزی:

ایجاد R&D ها الزام قانونی پیدا کند/جلوی انجماد تکنولوژی را بگیریم

رئیس انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن استان مرکزی گفت: رشد اقتصادی پایدار منوط به ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع است.

شاه‌محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر اینکه رشد پایدار اقتصادی یک کشور صرفا منوط به توسعه سرمایه‌گذاری نیست، اظهار کرد: وجود واحدهای تحقیق و توسعه، پویایی صنعت و رشد اقتصادی یک کشور را به دنبال دارد. در غیر این صورت منابع به راحتی از بین می‌رود یا به علت کهنگی صنایع درآمد اقتصادی کشور سقوط می‌کند.

وی رشد اقتصادی مداوم و مستمر را مستلزم تولید ایده و خلاقیت در جامعه دانست و افزود: کشورهایی همچون امریکا، کره جنوبی و ژاپن هرساله بخش زیادی از درآمد سرانه خود را صرف واحدهای تحقیق و توسعه ( R&D ) می‌کنند و همین امر باعث شده است که جزایری مانند کره و ژاپن مرتبا رشد داشته باشد و ایران علیرغم ثروت عظیمش رشد پایدار اقتصادی نداشته باشد.

رئیس انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن استان مرکزی گفت: در شرایط کنونی که کشور درگیر تحریم است باید خودمان به دنبال ایجاد فناوری و تکنولوژی باشیم و این امر رسالت اصلی واحدهای تحقیق و توسعه است که می‌تواند به عنوان یک تکیه‌گاه اندیشه نقش‌آفرینی کند، در غیر این صورت اقتصاد کشور کماکان اقتصادی ضعیف خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و معادن به دلیل اهمیت بالا باید با الزام قانونی همراه باشد، افزود: در ایران همواره چیزی که الزام نبوده به عرصه عمل نرسیده و امروزه ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع و معادن فاقد الزام قانونی است و تنها برخی واحدها این بخش را ایجاد می‌کند و برخی ضرورتی بر ایجاد آن نمی‌بینند.

شاه‌محمدی با بیان اینکه قطعا وجود واحدهای تحقیق و توسعه زمینه رشد اقتصادی را فراهم می‌کند، تاکید کرد: ایجاد این واحدها باید در صنعت و معدن به الزام قانونی تبدیل شود، البته مشروط بر اینکه اهرم سخت‌گیرانه‌ای برای آن در نظر گرفته نشود.

وی با اشاره به تلاش انجمن تحقیق و توسعه استان، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه‌ها جهت توسعه این واحدها در صنایع و معادن استان، تصریح کرد: انجمن مسیر آگاهی‌بخشی و جهت‌دهی را با جدیت دنبال می‌کند، در این راستا با برگزاری سمینارهای آموزشی و استفاده از ظرفیت کارآفرینان متکی به R&D ، شبکه سازی انجام می‌شود.

رئیس انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن استان مرکزی افزود: پتانسیل‌های علمی و دانشی دانشگاه‌ها باید به سمت تکنولوژی سوق یابد. براین اساس از طریق تعامل با مراکز علمی روابط گسترش می‌یابد و زمینه شناخت و رفع مشکلات و موانع فراهم می‌شود.

وی با تاکید بر نقش وزارت علوم در توسعه تکنولوژی بیان کرد: وزارت علوم باید اساتید را ملزم کند که در کنار تدریس و تولید مقاله وارد صنعت شوند و علم و دانش خود را به تکنولوژی تبدیل کنند، اساتید امروز داوطلبانه وارد این عرصه می‌شوند و همین امر باعث شده است که در واقع انباری از علوم در اختیار باشد که به تولید تکنولوژی و فناوری ختم نمی‌‌شود.

شاه‌محمدی تصریح کرد: تا زمانی که علم و دانش وارد صنایع نشود و وضعیت کهنگی واحدهای صنعتی و تولیدی اصلاح نشود رشد اقتصادی در کشور شکل نمی‌گیرد. قطعا برای رشد اقتصادی پایدار باید ارتقای سطح فناوری مورد توجه قرار گیرد. امروز حتی اگر آخرین تکنولوژی روز دنیا در اختیار باشد اما قابلیت استفاده از آن وجود نداشته باشد انجماد تکنولوژی رقم می‌خورد که برآیندی برای کشور و اقتصادی به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه کشورها فناوری و تکنولوژی روز دنیا را می خرند و صنعت خود را توسعه می‌دهند، افزود: تا امروز اقتصاد کشور متکی به نفت پیش رفته است و همین امر باعث شده که با تنزل سرمایه‌های ناشی از نفت، اقتصاد کشور نیز دچار تنزل شود اما باید بدون تکیه بر منابع نفتی پیش رفت و این امر مستلزم برخورداری از قوه متفکرانه‌ای همچون واحدهای تحقیق و توسعه است که فناوری را جذب و بارور می‌کنند و در این راستا باید صنایع صاحب R&D شوند، بودجه و اعتبارات ایجاد این واحد تامین شود و از افراد مستعد در حوزه R&D نیز استفاده درست صورت گیرد تا رشد اقتصادی پایدار برای کشور رقم بخورد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: