• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2491-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

حجتی در گفتگو با ایسنا:

صنعت و کشاورزی مکمل یکدیگرند/انجام 5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش مکانیزاسیون

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنعت و کشاورزی مکمل یکدیگرند، صنعت هیچگاه نمی تواند جایگزین کشاورزی باشد یا کشاورزی جایگزین صنعت شود و به عبارتی هیچ چیزی نمی تواند جایگزین چیز دیگری شود چرا که توسعه باید همه جانبه باشد.

محمود حجتی در جریان بازدید از توانمندی های کشاورزی ساوه و زرندیه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در پاسخ به این پرسش که نظر شما در خصوص موضوع جایگزینی صنعت با کشاورزی به عنوان راهکار حفظ اشتغال در دوران بحران آب که توسط برخی مطرح می شود چیست، با تاکید بر ارتباط مستقیم توسعه کشاورزی با توسعه صنعتی، اظهار کرد: هرگونه توسعه صنعتی که امکان آن وجود دارد و ما در آن مزیت داریم باید انجام شود. بخش عمده ای از این صنایع هم می تواند در خدمت کشاورزی باشد باید در راستای تحقق توسعه همه جانبه صورت گیرد و بخشی از توسعه صنعتی می تواند در خدمت توسعه کشاورزی باشد.

وی با اشاره به نیاز بخش کشاورزی به صنایع بالادستی و پایین دستی، اظهار کرد: بخش عمده ای از صنایع اشتغالزا که دارای ارزش افزوده بالایی هستند و با ظرفیت نسبی بالاتری نسبت به سایر حوزه ها فعالیت می کند صنایع غذایی و محصولات کشاورزی موجب پایداری صنایع غذایی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی از صنعت و کشاورزی به عنوان زنجیره متصل بهم تعبیر کرد و گفت: اثبات هیچکدام موجب نفی دیگری نمی شود.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در ایران نسبت به سایر کشورها، عنوان کرد: منابع آبی موجود در کشور که کم است ولی همین آب موجود حجم زیادی دارد و می توانیم بسیار بهتر از آن استفاده کنیم و باید در این راستا اقدام شود.

وزیر جهاد کشاورزی درخصوص ارزیابی اش از توانمندی های مجتمع کشت و صنعت فدک زرندیه و ایجاد مزرعه تحقیقاتی کشت گندم، جو و کلزا در زرندیه گفت: مجتمع کشت و صنعت فدک زرندیه یک مجتمع کارآفرین موفق است که در حوزه زنجیره تولیدات کشاورزی فعالیت می کند.

وی کشت ارقام گوناگون بذر در مزرعه تحقیقاتی این مجتمع برای اولین بار در کشور را نشانگر فعالیت علمی و تحقیقاتی این مجتمع در حوزه کشاورزی دانست و گفت: این گونه کشت ها موجب افزایش راندمان و ارتقای بهره وری در حوزه زراعت خواهد شد و الگویی برای کشاورزان در سراسر کشور است.

حجتی به توسعه باغات پسته و فرآوری بذر در این مجتمع نیز اشاره و تصریح کرد: سرمایه گذاری در حوزه بذر و ساخت ادوات کشاورزی نظیر تراکتور از دیگر مزیت های کشاورزی است.

وی گفت: جذب سرمایه گذاران خارجی برای تولید کود و سموم کشاورزی از نقاط قوت این مجتمع است. آزمایشگاه مرجعی که می تواند در این مرکز ایجاد شود می تواند پاسخگوی نیازهای مربوط به آزمایش سم در سطح ملی و منطقه ای باشد.

وزیر جهاد کشاوزی بر لزوم توسعه مکانیزاسیون در کشور تاکید کرد و گفت: در چند سال گذشته نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون سرمایه گذاری شده است و با توجه به مکانیسمی که در بانک کشاورزی ایجاد شد اقدامات خوبی در توسعه مکانیزاسیون صورت گرفت.

وی گفت: در حوزه مکانیزاسیون باغداری و صنعت طیور و آبزی پروری که روز به روز در حال گسترش است همچنان عقب هستیم و با نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد در حالیکه در مکانیزاسیون زراعتی اقدامات توسعه ای خوبی انجام شده است و علاوه بر آن در حوزه نیروی محرکه نیز باید اقدامات جدی صورت گیرد.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: