• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1085-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

پنج اثر جدید استان مرکزی در لیست آثار ملی به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: پنج اثر قلعه دختر، محوطه کوه بوجه، نقوش صخره‌ای داش دره، محوطه دو تپه و ساختمان شهرداری دلیجان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید محمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: حفظ آثار تاریخی، شاه کلید توسعه گردشگری است از این رو ثبت، مرمت و نگهداری این آثار بسیار حیاتی و مستلزم مطالعه و پژوهش های کارشناسی است. خوشبختانه در استان مرکزی آمار ثبت آثار ملی بسیار مطلوب است به گونه ای که در سال 95 دومین استان در ثبت این آثار بوده ایم و امید داریم پس از اعلام آمار سال 96 توسط سازمان، رشد مطلوبی را در این سال نیز شاهد باشیم.

وي افزود: در همین راستا طی نامه ای از سوی ریاست سازمان به استاندار مرکزی، مراتب ثبت 5 اثر قلعه دختر، محوطه کوه بوجه، نقوش صخره‌ای داش دره، محوطه دو تپه و شهرداری دلیجان به وی ابلاغ شد.

حسینی گفت: نقوش صخره اي "داش دره" در محدوده سنگ نگاره هاي تيمره و هفت كيلومتري جنوب شرق روستاي رباط مراد واقع شده است. اين دره شامل داش دره بالا، داش دره پايين و داش دره وسط است و روي صخره هاي سياه رنگ آن نقوش صخره اي با مضامين مختلف از جمله نقش بزكوهي، شير، صحنه شكار و غيره حک شده است. نقوش مذكور به دليل فعاليت هاي معدن کاري، در معرض آسيب واقع شده بودند اما خوشبختانه با این ثبت ضمن تعطيلي فعاليت هاي معدن، نسبت به ثبت و سكوسازي محدوده اثر و نقوش اقدام خواهد شد.

حسینی با اشاره به جایگاه محوطه دوتپه افزود: محوطه باستان شناختي دوتپه در كنار محور آسفالت توره به بروجرد و در شهرستان شازند و در اراضي كشاورزي روستاي قلعه چي سفلي واقع شده است. اين محوطه باستاني در سال 1394طي فعاليت هاي عمراني راهسازي مورد دست اندازي واقع شد كه اين دست اندازي پس از طي مراحل اداري متوقف شد. اين تپه مربوط به دوره پس سنگي و قرون مياني دوره اسلامي است و شامل دو تپه متصل به هم است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: كوه بوجه برجستگي طبيعي منفردي در جنوب شهر خمين و متصل به بافت مسكوني اين شهر است. در اين كوه و دامنه هاي آن آثاری از معماري و زيست انسان باقي است كه نشان از وجود يك ساختار نيايشگاهي در محل دارد. بوجه كلمه اي پهلوي است و نام و ساختار معماري آن در پيوند با ايران قبل از اسلام است. مردم خمين كوه بوجه را مقدس دانسته و در روز چهارشنبه سوري در بالاي كوه آتش مي افروزند و در سيزده بدر بر بالاي آن جمع شده و اين روز را بر تختگاه آن مي‌گذرانند. اثر مذكور مربوط به دوره ساساني است و با توجه به  اهميتي كه از حيث مردم شناسي و باستان شناسي داشته پس از مستند سازي و طي مراحل ثبت پرونده در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

او ساختمان شهرداری دلیجان را یکی از هدف گذاری های سازمان برای تبدیل به موزه عنوان و اظهار کرد: ساختمان قديمي شهرداري دلیجان كه قدمت آن به سال 1317هجري شمسي برمي گردد؛ اولین ساختمان آجری دوطبقه است که در شهر دلیجان بنا شده و با توجه به آرایه های معماری با ارزشی که دارد می تواند یکی از جاذبه های گردشگری استان باشد .

حسینی در پایان گفت: « قلعه دختر در شهرستان خمین نیز که در جدیدترین اقدام سازمان در استان ثبت شده در دوره ساسانی بنا شده است. این قلعه تماما با سنگ و بدون ملات بر بلندای کوه هفت سواران در نزدیکی روستای دربند ساخته شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: