• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2891-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

یک مسئول عنوان کرد:

ضرورت تغییر در رویه فعلی دامداری و کشاورزی

  مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی تغییر در رویه فعلی دامداری و کشاورزی را ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه کشور در معرض خشکسالی قرار دارد باید رویه سنتی دامداری و کشاورزی تغییر کند و تعاریف جدیدی در این حوزه مطرح شود. در کشت محصولات کشاورزی تجدید نظر کلی صورت گرفته و آموزش های لازم توسط دستگاه های ذیربط به روستاییان داده شود.

به گزارش ایسنا ،منطقه مرکزی، سعید فائض پور در سومین جلسه شورای اداری شهرستان محلات ضمن اشاره به دغدغه های رهبر و دولت در بحث اشتغال گفت: اشتغال و توجه به مسائل اقتصادی و معیشت مردم از دغدغه های مسئولین نظام است. با مساعدت های مقام معظم رهبری و تدابیر اندیشیده شده در دولت تدبیر و امید و همکاری مجلس شورای اسلامی اتفاقات خوبی در این مدت در بحث اشتغال روستاها روی داده است .

وی افزود: در استان مرکزی نیز اتفاقات خوبی در حوزه اشتغال روستایی رخ داده و با اطلاع رسانی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی علیرغم مشکلاتی که در ابتدا در سامانه کارا وجود داشت ولی استقبال خوبی صورت گرفت .

فائض پور درخصوص اهداف طرح اشتغال روستایی گفت: هدف از اشتغال زایی در روستاها توزیع و پخش پول نیست بلکه ایجاد اشتغال پایدار و مهاجرت معکوس به سمت روستاهاست. در ادوار گذشته عملیات های عمرانی خوبی در بحث زیر ساخت های روستایی مورد توجه مسئولین قرار گرفته ولی به اشتغال توجهی نشده بود که این امر باعث مهاجرت هوشمند روستاییان به شهرها و ایجاد حاشیه نشینی در شهرها می شد و دلیل آن عدم برنامه ریزی مناسب برای روستاها بود .

مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی تغییر در رویه فعلی دامداری و کشاورزی را ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه کشور در معرض خشکسالی قرار دارد باید رویه سنتی دامداری و کشاورزی تغییر کند و تعاریف جدیدی در این حوزه مطرح شود. در کشت محصولات کشاورزی تجدید نظر کلی صورت گرفته و آموزش های لازم توسط دستگاه های ذیربط به روستاییان داده شود .

فائض پور همکاری بانک های عامل در این طرح را مطلوب توصیف کرد و گفت: در ابتدای طرح ناهماهنگی هایی میان بانک‌های عامل وجود داشت ولی اکنون روال عادی در جریان بوده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد. بانکهای عامل این طرح بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید بوده اند که کار را شروع و عملیاتی کرده اند .

وی از رتبه بندی شهرستانها و امکان ثبت نام تسهیلات صندوق توسعه ملی در سطح استان مرکزی خبر داد و افزود: طرحی از سوی معاونت روستایی ریاست جمهوری هر ساله تحت عنوان کارگروه استانی ارتقای تولید و اشتغال پایدار در مناطق روستایی ارائه می شود که هفت دستگاه شامل بهزیستی، امور عشایر، کمیته امداد، بنیاد شهید، راهداری و امور حمل و نقل، سپاه و بسیج سازندگی در سطح استان متولی این طرح هستند .

فائض پور همچنین گفت: تعهد استانی این طرح ایجاد 3638 شغل در سطح روستاها در سال 96 بود و توسط دستگاه های متولی این امر 3234 شغل ایجاد شد که با توجه به محدودیت ها و محرومیت های مالی و نیز انضباط مالی در سطح دوایر دولتی کمیته امداد و بهزیستی در این خصوص پیشرو بودند، البته برای سال جدید هنوز ابلاغیه ای در این خصوص صادر نشده که به محض ابلاغ مقدمات کار فراهم خواهد شد .

مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی در خصوص توسعه اشتغال در روستاها افزود: با انعقاد تفاهم نامه میان معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و بنیاد مستضعفان و جانبازان نرخ  18 درصدی سود تسهیلات در بانک سینا که زیر نظر این بنیاد است کاهش پیدا کرد بدین شکل که پنج درصد توسط معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، پنج درصد توسط بنیاد جانبازان و مستضعفان و 8 درصد توسط متقاضی پرداخت خواهد شد .

وی با اشاره به روال پرداخت این تسهیلات به متقاضیان از سهمیه 40 میلیارد تومانی استان در این بخش خبر داد و خاطرنشان کرد: از این مبلغ 13 میلیارد و 365 میلیون تومان در قالب سرمایه ثابت پرداخت شده و 33 میلیارد تومان نیز مصوبه داشته که متقاضیان می بایست به بانک ها مراجعه و مراحل اداری تسهیلات را انجام دهند.

مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای جدید میان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه از اختصاص مبلغ 90 میلیارد تومان با نرخ 6درصد به استان جهت اشتغال روستایی متقاضیان خاص خبر داد و گفت: با اختصاص این مبلغ مقرر شد مشمولین این طرح از بین خانواده های تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، کمیته امداد و بهزیستی در سطح روستاها باشند. سقف این تسهیلات 50 میلیون تومان می باشد که با اختصاص این تسهیلات بسیاری از مشکلات اشتغال در روستاها برطرف خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: