• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2991-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی به شیوه سنتی آبیاری می شود

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه 161 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قابلیت اجرای آبیاری نوین را دارند، گفت: در حال حاضر 61 هزار هکتار از اراضی به این سیستم مجهز است.

عباس صالحی در گفت ‌و و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به توجه برنامه توسعه ششم به آبیاری نوین در حوزه کشاورزی اظهار کرد: استان مرکزی تا پایان برنامه توسعه ششم مکلف است، سالیانه 7 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی خود را به آبیاری نوین تجهیز کند، منتهی بر اساس شرایط اعتباری کنونی این کار در استان محقق نخواهد شد، با اعتبارات تخصیص یافته به این کار در نهایت بتوانیم سالیانه 4 هزار و 500 الی 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به این سیستم مجهز کنیم.

وی ادامه داد: اعتبارات سال 1397 برای اجرای این پروژه به جهاد کشاورزی استان ابلاغ نشده است زیرا از لحاظ سال مالی تا پایان تیرماه در سال 96 به سر می‌بریم. اعتبارات سال 96 در خصوص مجهز شدن اراضی کشاورزی به آبیاری نوین نسبت به سال 95 با افزایش چشمگیری مواجه بود. در سال 95 اعتبار استان 47 هزار میلیارد و 500 میلیون تومان بود، که صدرصد آن تخصیص یافت ولی در سال 96 این اعتبار 81.2 میلیارد تومان است که تاکنون حداکثر 30 درصد آن تخصیص یافته است و بعید است تا یک ماه دیگر مابقی اعتبار تاخصیص یابد.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سطح انجام آبیاری نوین را، اعتبارات تعیین می کند، گفت: استان مرکزی از لحاظ آبیاری نوین به عنوان یکی از استان‌های موفق شناخته می‌شود، در حال حاضر پنجمین استان کشور از لحاظ میزان سطح مجهز به آبیاری نوین هستیم. البته استان مرکزی از لحاظ سطح کشاورزی در رده پانزدهم قرار دارد ولی خوشبختانه از لحاظ سطح آبیاری نوین اراضی کشاورزی در جایگاه مطلوبی قرار گرفته است.

صالحی تصریح کرد: عدم استقبال برخی از کشاورزان سنتی از این روش یکی از چالش های پیش روست و اولین چالش ما در خصوص استفاده از روش آبیاری نوین، متقاضیان این اقدام است که براساس آن همچنان 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به شیوه سنتی آبیاری می‌شوند. طبق مکان یابی که از اراضی کشاورزی استان نسبت به سیستم آبیاری نوین صورت گرفته است، 161 هزار از اراضی کشاورزی استان قابلیت اجرای آبیاری نوین را دارند که  61 هزار هکتار از اراضی به این سیستم مجهز شده و 100 هزار هکتار از اراضی فاقد سیستم آبیاری نوین هستند.

وی ادامه داد: شهرستان های ساوه و زرندیه پیش‌روتر از سایر شهرستان‌های استان در استفاده از آبیاری نوین بوده‌اند و شهرستان‌های تفرش، محلات، دلیجان به دلیل کاهش بارش ها و ذخایر آبی از این روش کمتر استفاده می‌کنند. تخصیص اعتبارات بلاعوض به کشاورزان یکی از سیاست‌های تشویقی برای اجرای این طرح است و برای هر هکتار بین 4 میلیون و 500 هزار تومان تا 10 میلیون تومان اعتبار جهت اجرای طرح به کشاورزان تعلق می گیرد.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان در پایان بیان کرد: سال گذشته 4 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شدند و در حال حاضر دو هزار هکتار در حال مجهز شدن به این سیستم است. اگر اعتبارات تخصیص یابد، ظرفیت اجرای 26 الی 27 هزار هکتار فراهم خواهد شد.

     


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: