• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-4692-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

سلیمی:

راهپیمایی روز قدس موجب عصبانیت دشمنان اسلام و تشیع است

نماینده مردم محلات و دليجان در مجلس شورای اسلامی گفت: راهپیمایی روز قدس موجب عصبانیت دشمنان اسلام و تشیع است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الاسلام علیرضا سلیمی سخنران مراسم روز جهانی قدس در جمع مردم روزه دار محلات گفت : راهپیمایی روز قدس موجب عصبانیت دشمنان اسلام و مکتب حقه تشیع است و امروز قطعا یک عمل صالح دیگر در پرونده حاضرین در این راهپیمایی ثبت و ضبط شد .

وی در ادامه گفت: گاهی اوقات دشمنان اعمال زیبا را زشت و نقاط قوت را ضعف جلوه میدهند که به این عمل انگاره سازی گفته می شود یعنی ایجاد تصویر غیر واقعی از واقعیت که نباید اسیر این صحنه سازی های دشمن شد .

سلیمی در خصوص مسئله فلسطین با طرح سوالاتی افزود: امروز دشمن در خصوص مسئله فلسطین نیز به انگاره سازی روی آورده است و با طرح سوالاتی در فضای مجازی ذهن مخاطبان را درگیر کرده و یکی از آنها اینست که آیا باید از فلسطین و آرمان های فلسطین حمایت کرد؟ راهپیمایی روز قدس چه ضرورتی دارد؟ آیا در قبال فلسطینیان مسئولیت داریم یا خیر؟

وی بیان کرد: در جواب این سئوالات و فرافکنی ها باید گفت ما مسلمانیم و اسلام آورده ایم. در دین ما بارها گفته شده که اگر قدرت گرفتیم می بایست از حقوق مظلوم دفاع کنیم و کمک کار مجرم و ظالم نباشیم. سوال دیگری که توسط این افراد مطرح می‌شود این است که در فضای کنونی سکوت در مقابل ظالم و مجرم جایز است یا خیر؟ در جواب این افراد باید گفت که اسرائیل با همدستی و کمک استکبار مردم فلسطین را از حقوق اولیه زندگی خود محروم کرد، مردم را آواره کرده اند و ما در مقابل این ظلم مسئولیم. با توجه به آیه های متعدد قرآن هرکس به ظالم کمک و یاری کند نیز در جرم و ظلم او شریک است و البته اگر در قبال این ظلم و تحدی سکوت کنیم با ظالم و مجرم شریک جرم بوده ایم و حمایت های مادی و معنوی از ظالم خود مصداق بارز ظلم ظالم است .

وی مسئولیت کنونی ما در قبال این مسئله را انسانیت و تاسی از آموزه های دینی دانسته و با طرح سوالی دیگر افزود: آیا صرفا با مقاومت 70 ساله با اسرائیل به جایی خواهیم رسید یا مذاکره راه حل این موضوع است؟ که این هم خود یک انگاره و وارونه نمایی است. زیرا طرح اخیر ترامپ نیز بر همین اساس برنامه ریزی شده است. سالها در خصوص فلسطین مذاکره صورت گرفته اما قدمی در جهت بهبود وضعیت منطقه برداشته نشده است. در سازمان ملل متحد بیش از 100 قطعنامه در محکومیت جنایت های اسرائیل صادر شده ولی ذره ای امور فلسطینیان اصلاح نگردیده است. با مذاکره نتوانستیم جلوی شهرک سازی صهیونیست ها را بگیریم با مذاکره هیچ اتفاق مثبتی برای فلسطینیان نیفتاده و مشکلات ارضی و مرزی انان همچنان پس از سالها لاینحل باقی مانده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات داخلی کشور با اروپاییها در طول تاریخ کشورمان تصریح کرد: در صحنه داخلی کشور نیز ما با مذاکره چیزی بدست نیاوردیم. بعد از ملی شدن صنعت نفت، نخست وزیر وقت شروع به مذاکره با آمریکا کرد و به آمریکا خوشبین شد ولی در نهایت به کودتای ۲۸ مرداد انجامید و آمریکایی ها او را سرنگون کردند.

سلیمی درخصوص مذاکرات بی نتیجه برجام نیز گفت: در برجام نیز مذاکره کردیم اما با بد عهدی دشمن مواجه شدیم. دشمن ما و طرف های مذاکرات ما فریبکار و مکار و بد عهد هستند.  در بند ۳ برجام آمده که ایران نباید هیچگونه فعالیتی در زمینه موشکهای بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای انجام دهد و ایران را در این زمینه محدود کرده و مجوز فعالیت دراین خصوص را منوط به اجازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کردند. دشمن ما حیله گر و است، دشمن دنبال شعبده و فریب است و ظاهرش با باطنش متفاوت است. اینها با مذاکره به دنبال این هستند که ایران را منزوی کنند. یکی از مقامات مذاکره کننده اروپایی عنوان کرده که ما بدنبال صبر استراتژیک هستیم و ۱۰ تا ۱۵ سال آینده معلوم می شود که ما برای چه موضوعی مذاکره کرده ایم. دیگری می گوید مذاکرات به اروپا این امکان را می دهد که با غلاف خالی بتواند ایران را مهار کند.

نکته سوم که باید اشاره کرد این است که آیا امروز ما با مذاکره با دشمن می توانیم بر جام را حفظ کنیم؟

وی با اشاره به سابقه مذاکرات کشورمان با اروپاییها در طول حیات انقلاب و تجارب بدست آمده قبلی خاطر نشان کرد : عملکرد اروپاییها در بحث مذاکرات تجربه خوبی در اختیار امروز ما قرار می دهد و با نگاهی به گذشته و سابقه مذاکرات با اروپایی ها در خواهیم یافت که مذاکره و تکرار تجربه بیهوده است. از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۴ در دوره سازندگی بحث گفتگو با اروپاییها مطرح شد و سیاست تنش زدایی را در پیش گرفتیم و قرار شد یک بازی برد برد را آغاز نماییم. در آن ایام شروع به امتیاز دادن به اروپایی ها کردیم. نسخه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در کشور پذیرفته و اجرایی شد تا سرمایه گذاری خارجی پس از جنگ در کشور آغاز شود.

نماینده مردم محلات و دليجان در مجلس شورای اسلامی افزود: سلسله های گفتگوی طولانی انتقادی بین ایران و اروپا شکل گرفته و آغاز شد و اروپاییها مانند یک محکمه از مقامات ایران بازجویی می کردند و ما در این نشست های به اصطلاح انتقادی تنها جوابگوی مقامات اروپایی بودیم که نتیجه آن سلسله نشست های طولانی و وقت گیر اتهام زنی به ایران بود که در همین خصوص پس از وقوع انفجاری در یکی از رستوران های پایتخت آرژانتین، دادگاه میکونوس در برلین آلمان تشکیل شد و به بهانه این انفجار رئیس جمهور و وزیر اطلاعات کشور را محکوم کردند و حتی حکم جلب برخی مقامات کشور را صادر کرده و تحویل پلیس بین الملل برای اقدام دادند. پس از این احکام بود که کشور های خارجی سفرای خود را فرا خوانده و آنها ایران را ترک کردند که سفیر آلمان اولین سفیری بود که ایران را ترک کرد.

 وی گفت : رهبر انقلاب در همان زمان نسبت به این قضیه هشدار داده و سخنرانی کردند و پس از چند ماه سفرای اروپایی دوباره به ایران بازگشتند و تا چند مدت نیز به سفیر آلمان اجازه ورود ندادیم.

سلیمی همچنین گفت : تجربه دوم مذاکرات از سال ۱۳۷۶ در دوره اصلاحات رخ داد. پس از آنکه آمریکایی ها افغانستان و عراق را اشغال کرده و ایران را بعنوان یکی از محور های شرارت در آن زمان مطرح و اعلام کردند که ایران به دنبال بمب هسته ای است و برخی در داخل دست و پای خود را گم کردند وگفتگو ها آغاز شد و در توافق سعدآباد تمام فعالیتهای هسته ای لغو شد و در این توافق ایران اعلام کرد که تنها چند دستگاه سانتریفیوژ برای تحقیقات فعال باشد ولی اروپاییها نپذیرفتند و با وجود راستی آزمایی اعلام کردند که ایران هیچگونه فعالیت هسته ای نباید انجام دهد همان زمان آقای روحانی خطاب به البرادعی نامه نوشت که ما به تمام تعهدات خود عمل کردیم ولی با تعهدات انجام نشده اروپاییها روبرو شدیم و منفعتی از مذاکرات با اروپاییان نبردیم. این مسائل نشان دهنده نتیجه و سابقه مذاکرات با اروپایی هاست که باید به آن توجه کرد.

وی افزود: تجربه سوم مذاکرات همین برجام فعلی است که باز این سوال در ذهن خطور کرد که چرا باید با آمریکا و اروپایی ها در خصوص مسائل موشکی کشورمان مذاکره کنیم؟ آمریکا و اروپا از قدیم بد عهد بودند در پسابرجام نیز اروپایی ها بد عهدی کرده و برخی محدودیت هایی برای صنایع ما ایجاد کرده و افراد و نهادهایی را به لیست تحریم ها اضافه و در روز های اخیر نیز اعلام کردند که ما نمی توانیم در خصوص ادامه برجام تضمین دهیم و نتیجه آن خروج برخی شرکت های اروپایی از کشورمان بود.

 

نماینده مردم محلات و دليجان در مجلس شورای اسلامی گفت : اروپا و آمریکا در بحث برجام کار را بین خود تقسیم کردند که براساس آن آمریکا تحریم ها را برگرداند و اروپاییها کشور را دچار مذاکرات فرسایشی کنند و اقتصاد کشور را به گروگان گرفته و ما را به چالش اقتصادی بکشند.

نماینده مردم محلات و دليجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شروط رهبری جهت مذاکرات از تدوین یک طرح در قالب سخنان ایشان جهت ادامه مذاکرات بعنوان فصل الخطاب خبر داد و گفت : مقام معظم رهبری شروطی برای مذاکره با اروپاییها تعیین کردند که به بحث موشکی وارد نشوند و فروش نفت را محدود نکنند ولی در طول چند روز گذشته برای چند پالایشگاه کشور محدودیت ایجاد کردند.

وی افزود: رهبری فرمودند اینکه مذاکرات مانع بروز جنگ شده دروغ است. امروز آمریکا آمادگی نظامی برای رویارویی نظامی با ایران را ندارد و این موضوع را خودشان اعلام کرده اند.

وی در ادامه بیان کرد: اینکه رهبری می فرمایند اگر یک موشک بزنید ۱۰ موشک می زنیم بلوف نیست و اکنون قدرت اول موشکی منطقه هستیم. اسرائیلیها یک ‌پایگاه در سوریه را هدف قرار دادند و ۶ نفر از نیروهای ایرانی را شهید کردند. زمانی که با پاسخ 10 برابری مواجه و موشک باران شدند، از طریق روسها پیام دادند که حمله موشکی را متوقف کنید و ما نیز حمله موشکی نمی کنیم.

سلیمی همچنین با انتقاد از برخی منتقدین داخلی در ادامه افزود : اینکه برخی عنوان می کنند که منتقدین مذاکره می خواهند دور کشور دیوار بکشند، دروغ بزرگی است، دنیا تنها چند کشور اروپایی نیست و باید با سایر کشورهای دنیا تعامل و ارتباط دوجانبه برقرار کنیم. اکنون کشور چین با ۴۰ کشور دنیا معاهده دو جانبه دارد و باید ایران نیز به سمت معاهدات دوجانبه با کشورهای دنیا برود زیرا ما ظرفیت های داخلی بزرگی داریم و اقتصاد هجدهم دنیا هستیم و اثبات کرده ایم که می توانیم. همچنین ذکر این نکته ضروری است که ما برای توسعه پایدار نیاز به فعالیت های هسته ای صلح آمیز داریم.

وی با اشاره به اتحاد مردم ایران گفت: مردم ایران امروز متحد و منسجم در مقابل آمریکا بصورت یک صف واحد ایستاده اند. مسئولین امروز دنبال حاشیه ها نباشند و به متن بپردازند، متن یعنی مشکلات کشور را حل کنیم و مشکلات اشتغال و اقتصاد جوانان را رفع کنیم.

نماینده مردم محلات و دليجان در مجلس شورای اسلامی در خاتمه با انتقاد از عملکرد برخی دولتمردان گفت : برخی مسئولین به دنبال مشغول سازی ذهن جوانان هستند و مباحث حاشیه ای را مطرح می کنند در حالیکه این مسائل مشکلات اصلی جامعه نیست مسئله ورود یک بازیگر طاغوتی فاسد به کشور و ورود زنان به ورزشگاه ها مسائل اصلی کشور نیستند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در خاتمه خاطر نشان کرد :در معاهده پالرمو و FAFT خلل و فرجی وجود دارد و مثل بحث برجام که دارای خلل و فرج بود، در آینده برای کشور مشکل ایجاد می کند. باید مراقب باشیم که از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: